szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz Gazpromnak nem lenne ellenére, ha Gyurcsány Ferenc beszállna az egész Déli áramlat vezetésébe, ám erre a távozó magyar miniszterelnök részéről nem érkezett igény – írja a Népszabadság.

A Gazprom „nem zárkózna el” attól, ha Gyurcsány Ferenc cégtisztséget kívánna betölteni az orosz gázvállalatnál – értesült a Népszabadság általa megbízhatónak nevezett forrásból. A távozó magyar miniszterelnök akár az egész Déli áramlat gázvezetéket majdan Gazprom részről irányító társaság vezetői posztját is betölthetné. Ugyanakkor ilyen kérés, felajánlás a magyar miniszterelnök részéről nem érkezett – szögezték le. A társaságnál jelenleg nem tartják valószínűnek, hogy ilyen történjék.

A találgatásokat a Kommerszant című orosz lap vetette fel, azt mérlegelve, hogy Gerhard Schröder német exkancellárhoz hasonlóan a Gazprom egy leányvállalatánál helyezkedjen el a távozó magyar kormányfő. Daróczi Dávid kormányszóvivő azonban ezt cáfolta, aki szerint Gyurcsány Ferenc a következő időszakban politikusként kíván dolgozni. A miniszterelnök maga is kijelentette, hogy a szocialista párt elnökeként továbbra is politikai pályán képzeli el saját jövőjét.

Gyurcsány Ferenc lemondása persze csökkentheti is a Déli áramlat magyar megvalósításának esélyét. Horvátország máris ajánlkozott, hogy Olaszország felé ne Magyarországon, hanem ott haladjon át a vezeték. Habár ez az elképzelés a Gazpromnál eddig számos ok miatt nem volt napirenden, amennyiben a magyar politikai változások komoly kétségeket keltenének bennük a magyar szakasz biztonságos üzemeltetését illetően, akkor erről az aktáról is lefújhatják a port – írja a Népszabadság. Változtatni még bőven van lehetőségük, hisz a feleknek csupán két év múlva kell végső elkötelezettséget vállalniuk a nyomvonal mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az oroszok 2015-re ígérik a Déli Áramlatot

Oroszország garantálja, hogy a Gazprom gázipari vállalat és partnerei 2015-re elkészülnek a Déli Áramlat gázvezeték megépítésével, mondta szerdán Szerbia energiaügyi minisztere, Petar Skundric. Ez két évvel későbbi az eredeti tervnél, jegyezte meg az AP hírügynökség.

MTI Gazdaság

A Gazprom hozzáfog a Déli Áramlat gázvezeték építéséhez

A Gazprom hozzálát a tervek szerint Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat, a monopólium fennállása óta legköltségesebb gázvezeték építéséhez: az első ízben közzétett becslések szerint 19-24 milliárd euróba kerül majd, s a szakértők kétlik, hogy nyereséges lesz-e, mivel a vezetékbe szánt gázmennyiséget az ukrán rendszeren is lehetne szállítani – írta hétfőn a Kommerszant című orosz lap.

MTI Gazdaság

Ukrán szakértő az Északi és Déli Áramlat átláthatatlan viszonyairól

Azért elfogadhatatlan az európaiak "hallgatása" az orosz-ukrán gázszállítási szerződés átláthatatlan viszonyairól a konfliktus gyors megoldására hivatkozva, mert az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek tervével megbízott társaságok a RosUkrEnergóhoz hasonlóan Svájcban bejegyzett, homályos hátterű cégek - véli Mikhail Goncsar ukrán energetikai szakértő a Libération című francia napilapban hétfőn megjelent kijevi tudósításban.

MTI Gazdaság

Aláírták az orosz-szerb megállapodást a Déli Áramlatról

Dmitrij Medvegyev orosz és Boris Tadic szerb államfő szerdán Moszkvában aláírta a végleges megállapodást az átfogó orosz-szerb energiaügyi együttműködésről, amelynek keretében Szerbián is áthalad majd a tervezett Déli Áramlat földgázvezeték, a szerb NIS olajtársaság többsége pedig orosz kézbe kerül.

MTI Itthon

Gyurcsány a Déli Áramlat Rt. vezetője lesz?

A Kommerszant című gazdasági lap a Déli Áramlat gázvezetékkel összefüggésben elemezte Gyurcsány Ferenc felajánlott távozását, s úgy vélte: ez igen kellemetlen meglepetés Moszkva számára, mert csökken a Déli Áramlat gázvezeték támogatottsága az unióban, s ez a Gazprom pénzügyi nehézségeivel együtt komolyan lefékezheti a terv megvalósítását.