szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar szuverén adósosztályzat és emiatt az OTP-csoport besorolásainak múlt heti rontására tekintettel további magyar bankokat minősített le hétfőn a Standard & Poor's, azokra a hatásokra hivatkozva, amelyeket szerinte a magyar gazdasági visszaesés gyakorol a pénzintézetekre. A magyar jegybank (MNB) ugyanaznap közzétett értékelése szerint viszont a magyar bankrendszer biztonságos működését számos tényező támasztja alá.

A világ legnagyobb hitelminősítője Londonban közölte, hogy a Magyar Takarékszövetkezeti Bank (Takarékbank) hosszú futamú osztályzata a spekulatív sávon belül az eddigi "BB plusz"-ról "BB"-re módosul, negatív kilátással. A rövid távú "B" besorolást a cég megerősítette.
   
A bank új hosszú távú besorolása két fokozattal marad el a befektetői sáv alsó szélét jelentő "BBB mínusz"-tól.
   
Az S&P a múlt héten egy fokozattal erre a szintre - az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta Magyarország hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolását, szintén további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyva az új besoroláson is.
   
Ha a magyar osztályzat innen tovább romlik, azzal Magyarország mint szuverén adós a Standard & Poor's listáján átkerülne a befektetésre ajánlott sáv alatti, spekulatív "BB" kategóriába.
   
Az S&P megerősítette előrejelzését, amely szerint a magyar hazai össztermék-érték (GDP) az idén 6 százalékkal csökken.
   
Az S&P szerint a gyorsan romló magyarországi gazdasági környezet miatt "nagyon valószínű", hogy a Takarékbank és a takarékszövetkezeti szféra eszközminősége és jövedelmezőségi mutatói is "jelentősen" romlanak.
   

Az MNB éppen hétfőn közzétett értékelése szerint a magyar bankrendszer biztonságos működését egyaránt támogatja a bankok külföldi tulajdonosainak elkötelezettsége, az MNB forrásbővítő intézkedései, valamint a kormány bankstabilizációs programja.
   
Ugyanakkor a jegybank is megjegyzi, hogy pénzügyi stabilitási szempontból a legnagyobb kihívás a gazdaság visszaesése és a devizahitelek magas aránya lehet, a forint árfolyamának gyengülése ugyanis érzékenyen érinti a magyarországi bankok jövedelemtermelő képességét.
   
Az S&P hétfőn - azokhoz hasonló indokokkal, mint amelyekkel a Takarékbank leminősítését is alátámasztotta - rontotta az MKB, a CIB és a K&H Bank úgynevezett "pi" osztályzatait is, az előbbiét két fokozattal spekulatív "BBpi"-re az eddigi "BBBpi"-ről, az utóbbi kettőét még befektetőinek tekintett "BBB mínusz/pi"-re az eddigi "BBBpi"-ről.
   
 A "pi" (public information) besorolás az S&P néhány éve meghonosított terméke, amely a befektetői keresletre válaszul az általános minősítői eljárásnál gyorsabban, az osztályozott cégről szabadon hozzáférhető adatok alapján készül.

   
Nyolc magyarországi bank osztályzatát rontotta a múlt héten a Moody's Investors Service is, annak nyomán, hogy a magyar szuverén adósosztályzatot is átsorolta az addigi elsőrendű "A3"-ról a közepes befektetői "Baa1" szintre.
   
Ez a hitelminősítő ugyanilyen mértékben - "A3"-ról Baa1-re" - módosította az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a CIB Bank, a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H Bank), az MKB, az Erste Bank Hungary, a Budapest Bank és az MFB hosszú futamú devizabetéti besorolását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!