szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hazai bankok tőkehelyzete jelenleg kielégítő, átlagosan 11 százalék körüli a tőkemegfelelési mutatójuk a jogszabályban előírt 8 százalékos minimummal szemben – mondta Nagy Márton, a jegybank pénzügyi stabilitás szakterületének helyettes vezetője szerdán Budapesten, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egy szakmai fórumán.

Nagy Márton az MNB Jelentés a pénzügyi stabilitásról című elemzését ismertetve elmondta: ezzel együtt egy „stressz forgatókönyv” bekövetkezése esetén várhatóan 0,7-0,9 milliárd eurós pótlólagos tőkeigényre, azaz ekkora összegű tőkeemelésre lenne szüksége a magyar bankrendszernek. Szerinte a jegybank az idei makrogazdasági alappályát 290 forint/euró árfolyammal, illetve 3,5 százalékos GDP visszaeséssel számolta ki, ehhez képest a stressz forgatókönyv 15 százalékkal gyengébb forint/euró árfolyammal, és 7 százalékponttal nagyobb GDP visszaeséssel kalkulál.

A jegybankár szerint az esetleges pótlólagos tőkeemelésre elegendő lesz az az összeg, amelyet az Országgyűlés törvényben is rögzített a banktámogató csomagban. Ebben 300 milliárd forintot határoztak meg a törvényhozók a hazai bankokban esetleg megvalósított állami tőkeemelésre.

Nagy Márton kifejtette, hogy a magyar bankrendszert tekintve az anyabankok elkötelezettsége, a különböző kormányzati és jegybanki lépések jelentősen javították a hazai pénzintézetek forint- és devizalikviditását. Így a likviditási megfontolások napjainkban már kevésbé befolyásolják a hitelezési döntéseket, a bankok gyakorlatában azonban csökkent a kockázatvállalási hajlandóság. A hazai bankok tőkehelyzete stabil, de a vártnál nagyobb gazdasági visszaesés hatására egyes bankoknak fel kell készülni arra, hogy esetleg szükségük lesz tőkebevonásra.

Arról is szólt, hogy az elmúlt évek jelentős banki nyereségei, az ebből visszaforgatott pénzösszegek hatására a hazai bankok ugyan stabilak, de a gazdasági visszaesés, a leértékelődött forintárfolyam, az emelkedő devizahitel törlesztő részletek miatt romlik a banki hitelportfoliók minősége, ami kihat a banki jövedelmezőségre és nyomás alatt tartja a tőkehelyzetet is.

A szakértő rámutatott: Magyarországon számos hitelintézet úgynevezett aktív tőkemenedzselést folytat, vagyis a jogszabályban előírt tőkeminimumon tartja szavatoló tőkéjét és csak a legszükségesebb esetben emeli azt, mert általában is megdrágult a tőke a gazdasági életben.

Nagy Márton elmondta azt is, hogy jelentős gond a háztartások nagyarányú devizahitel-állománya, azt nagyrészt svájci frankban vették fel a háztartások, mintegy 150-160 forint/svájci frank árfolyamnál, azonban napjainkra mintegy 200 forint körül alakul a svájci frank kurzusa, ez hozzávetőleg 25-30 százalékkal is megemelte a havi törlesztő részleteket az egyes családok esetében. A kockázatokat csökkenti, hogy a hazai bankokat régiós összevetésben kifejezetten jó minőségű portfólió jellemzi. Olyannyira, hogy a régióban Magyarország az egyik legjobb ebben a vonatkozásban, vagyis a magyar bankrendszer teljes hitelportfólióján belül a rossz hitelek aránya tavaly alig haladta meg a 2 százalékot. Emellett az is kedvező, hogy a jelzáloghitelek esetében az átlagos hitelfedezeti arány 65-70 százalék, ezzel igen jól áll Magyarország nemzetközi összehasonlításban – szögezte le Nagy Márton.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A magyar bankrendszer sebezhető, de a rövid távú likviditása jó

A Commerzbank egyik elemzése szerint Magyarország a balti államok után a kelet-közép-európai régió legkockázatosabb bankrendszerű országa. A hitelválság a bankok finanszírozási költségeire és forrásaik volumenére is nyomást gyakorol, de a magyar bankok rövid távú likviditási helyzete kedvező.

hvg.hu Gazdaság

Dallara: a magyar bankrendszer nem sérülékeny

Nyugat-Európa és az Egyesült Államok felelős a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásáért, ezért a Nyugatnak többet is kellene vállalnia a stabilitás megteremtésében, mint a feltörekvő országoknak – mondta Charles H. Dallara, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vezérigazgatója.

hvg.hu Gazdaság

Surányi: a CIB nem kér a magyar bankmentő csomagból

Véletlen számviteli egybeesésnek minősítette kérdésünkre Surányi György a CIB Bank elnöke, hogy a pénzintézetet a pénzügyminiszter felsorolta a bankmentő csomag követelményének megfelelő hitelintézetek között.

MTI Gazdaság

Magyar bankárok szegénybankot gründolnak

Polgár András, Ujlaky András és Felcsuti Péter közgazdászok az állammal szövetkezve szegénybankot hoznának létre a mélyszegénységben élők helyzetének javítására - írja a pénteki Népszabadság.

MTI/hvg.hu Gazdaság

600 milliárdos magyar bankmentő csomag

Jövő héten írhatja alá a magyar kormány és az Európai Unió a 20 milliárd eurós finanszírozási csomag uniós részéről szóló megállapodást – mondta Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök pedig 600 milliárdos bankmentő csomagot jelentett be.