szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális felzárkózó térség végre tényleg mutatat bizonyos jeleit a pénzügyi válság kezdeti szakaszában sokat emlegetett fejlett piaci gazdaságokról való lekapcsolódásnak, áll a Standard & Poor's Londonban kiadott új elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő befektetési alapokat információval ellátó részlege - S&P Fund Services - azt írta: a feltörekvő piaci leválás első jelei a februárral zárult három hónapban jelentek meg, komoly bizalmi felhajtóerőt adva a térségben aktív alapkezelőknek. A felzárkózó piaci konstrukciókba befektető alapok ebben az időszakban is nettó veszteséget könyveltek el, de már jóval kevesebbet, mint a fejlett térségi piacokon aktív alapok, áll az S&P Fund Services londoni kimutatásában.

A Standard & Poor's szakosított részlegének adatai szerint a feltörekvő piaci befektetéseken az alapoknak a vizsgált három hónapban, globális középértéken mérve hozzávetőleg feleannyi vesztesége volt, mint a fejlett térségi eszközökbe befektető alapoknak.

A felmérésbe bevont feltörekvő piaci alapok közül a Templeton Investment Funds – Templeton BRIC Fund vezetése úgy vélekedett, hogy Kína adhatja meg az irányt a felzárkózó térség "jelentős fellendüléséhez" már 2009-ben. A kínai gazdaság fejleményei Ázsia egészére kihatnak, ugyanis a többi ázsiai országból Kínába irányuló export értéke meghaladja az Egyesült Államokba és Európába irányuló ázsiai kivitel együttes értékét, áll az S&P elemzésében.

Kínához más nagy londoni házak is komoly reményeket fűznek. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő minap Londonban kiadott új világgazdasági előrejelzése szerint a kínai GDP-érték az idén 5,6 százalékkal bővül. Igaz, hogy ez jelentős lassulás a tavalyi 9,0 százalékos pluszhoz képest, de a Fitch jövőre már 8,2 százalékra visszagyorsuló kínai növekedést vár.

A Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után, általánosan használt nevén a Chatham House - néhány hete kiadott drámai hangvételű világgazdasági jelentésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a "gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a kínai növekedés fennmaradása a világgazdaság legfőbb reménye.

A felzárkózó térség "lekapcsolódásának" (decoupling) elmélete - vagyis az, hogy a feltörekvő gazdaságok mennyire tudják magukat elszigetelni a fejlett térségi recessziótól - már a válság korai szakasza óta sok vitára ad alkalmat a City elemzői közösségében.

Több vélemény szerint az olyan méretű felzárkózó gazdaságok, mint Kína, sokkal erősebb külső fizetési helyzetük miatt ma már jóval kevésbé szenvedik meg például a súlyos amerikai recessziót, mint korábban, sőt bizonyos mértékig pótolhatják a kieső amerikai húzóerőt. Ezzel azonban korántsem ért egyet mindenki. Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a Financial Times-nak már egy éve azt mondta, hogy a lekapcsolódási elmélet "teljesen félrevezető"; a válság globális, és olyan felzárkózó országokat is érint, mint Kína és India.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Világbank: globális növekedés helyett visszaesés

A Világbank kedden meredeken csökkentette előrejelzéseit. Most 1,7 százalékos világgazdasági visszaesést valószínűsít erre az évre, és 2,3 százalékos átlagos növekedést jövőre. Novemberben 0,9 százalékos idei növekedésben és 3,0 százalékos jövő évi többletben bíztak a nemzetközi pénzintézet szakértői.

MTI Gazdaság

Eurózóna: kevésbé romlott az ipar és a szolgáltatások teljesítménye

Az eurózónában az ipar és a szolgáltatások visszaesésének üteme mérséklődött márciusban – ezt jelzi a Markit kutatóintézet által kezelt beszerzői menedzser index. Mind az iparra, mind pedig a szolgáltatásokra vonatkozó becsült index márciusban felülmúlta a szakértői várakozásokat.

MTI Gazdaság

Az eurózóna ipari teljesítménye rekordmértékben csökkent decemberben

A 15-tagú eurózóna országaiban az ipari termelés rekordmértékben csökkent decemberben. A visszaesés 2,6 százalékos volt novemberhez képest és 12,0 százalékos 2007 decemberéhez viszonyítva – jelentette az unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön. Ilyen mértékű visszaesést nem tapasztaltak 1990 januárja, az adatközlés kezdete óta.

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Rettegjenek-e a magyar adósok a hitelválságtól?

A múlt heti nagy tőzsdei zuhanások után az amerikai recessziótól való félelem és a világgazdasági válság felemelkedő rémképe még mindig nem oszlott el teljesen. Sőt egyes elemzések szerint ez nem is várható egyhamar. Vajon mire kell számítaniuk az eladósodott magyaroknak, vajon elszigetelheti-e magát Magyarország a New Yorktól Hongkongig, Tokiótól Londonig hullámzó pénzügyi válságtól?