szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazprom rátette kezét az amerikai Chevron olajvállalat olaszországi érdekeltségére. Az akvizíciót a Gazprom olajipari részlege, a Gazprom Nyeft hajtotta végre, az üzlet értékét nem közölték, de az oroszok megszereznek egy finomítót az olaszországi Bariban és használhatják a Texaco márkanevezet. Rómában értékesítési központot szereznek.

A jelentések emlékeztetnek, hogy Olaszországban a Lukoil vezető orosz olajcég is vásárolt finomítót, és a spanyol Repsolban is szerették volna bevásárolni magukat, elsősorban nagy finomítói portfoliójuk miatt. A Szurgut Mol-részvényvásárlása mögött is szakértők elsősorban orosz olajcég európai finomítói kapacitások iránti érdeklődését látják. Az idén a Gazprom Nyeft a szerbiai NIS olajvállalat finomítóját kaparintotta meg.

Mintegy két hete a Gazprom orosz gázipari óriás 4,2 milliárd  dollárt fizet az olasz Eni energiaipari konszernnek azért, mert visszaveszi az Eni által eddig birtokolt 20 százalékos részesedést olajipari részlegében, a Gazprom Nyeftben. Közben a Gazprom, az ENI révén, lelőhelyhez jut Líbiában.

Az Eni jelentős piaci felárral adja vissza a pakettet - a részesedés piaci értéke jelenleg 2,6 milliárd dollár -, de az összeg így is a két évvel ezelőtti, 5,8 milliárd dolláros vételár alatt van.

Az Eni 2007-ben szerezte meg a részesedést a csődbe taszított YUKOS olajtársaság vagyonának elárverezésekor, és akkori megállapodásuk szerint a Gazpromnak kétéves visszavételi opciója volt rá, ezt váltották most be. Az orosz cégbe a befektetésnek, melyet az Eni az Enel nevű érdekeltségével közösen szerzett, fő motivációja lehetett az a tény, hogy az orosz gáz legnagyobb nyugati vásárlója Olaszország.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A magyarok szerint a Szurgutnyeftyegaz a Gazprom strómanja

A Kommerszant című orosz gazdasági lap a címoldalán kezdődő cikkben számolt be hétfőn arról, hogy folytatódik a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvásárlása körüli botrány, amennyiben a magyar politikusok új verzióval álltak elő a vásárlás okairól, és azt vélik látni mögötte, hogy Oroszország akadályozni akarja a Nabucco terv megvalósulását, amelynek a Mol is részese.

MTI Gazdaság

Gáztárolót épít a Mol és Gazprom Magyarországon

A Mol Nyrt. és a Gazprom Export LLC szerződést írt alá közös tulajdonú gáztároló vállalat alapítására – jelentette be a Mol kedden. A Gazprom pedig készen áll, hogy aláírja az együttműködési megállapodást a Magyar Fejlesztési Bankkal a tervezett Déli Áramlat gázvezetékről – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök Gyurcsány Ferenccel folytatott megbeszélése után.

MTI Gazdaság

Mol: az oroszok háborognak, hogy a Szurgut nem szavazhat

A Kommerszant és a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap egyaránt a legújabb botránynak nevezte, hogy a Szurgutnyeftyegaz egyelőre nem került be a Mol részvényeseinek jegyzékébe, és ezért nem szavazhat a csütörtökre tervezett Mol-közgyűlésen.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az oroszok újabb gázháborúra készülnek?

Oroszország újabb gázháborúba kezdhet, ezúttal a délkeleti fronton, Türkmenisztánnal: a kereslet csökkenése miatt a Gazprom befagyaszthatja gázvásárlásait, de Türkmenisztánnak egyelőre nincs más vevője a gázra – írta pénteken a Kommerszant című orosz gazdasági lap a türkmenisztáni vezetékrobbanással kapcsolatban, amelynek okozásával Türkmenisztán a Gazpromot vádolta.

MTI Gazdaság

A Gazprom nem vesz részt a Nabuccóban

A Gazprom a meghívás ellenére nem száll be a Nabucco gázvezeték-vállalkozásba, mondta az orosz energiakonszern vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev. Egy keddi orosz televíziós műsorban Medvegyev arról beszélt, hogy Oroszország számára a Déli Áramlat vezeték elsőséget élvez.