szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hét eseményei ismét igazolták, hogy a piacok értékítélete rövid távon nem feltétlenül igazodik a fundamentumokhoz. A piacok irányát továbbra is hangulati tényezők határozzák meg. Mire figyeljünk a héten?

Miközben a makrogazdasági adatok azt jelzik, hogy a recesszió mélypontján túl vagyunk, egyre világosabb, hogy a gazdasági válság elhúzódóbb lesz, mint korábban feltételeztük. Ennek oka, hogy a válság a globálisan és a gazdasági élet minden területén egyszerre jelentkezik. Ezért a probléma olyan összetett, hogy a gazdasági szereplők – köztük a befektetők is – nem képesek felmérni a várható gazdasági pályát. Ez pedig egyenesen vezet ahhoz, hogy a fundamentumok kevéssé számítanak, inkább megérzések, hangulatok vezérlik a piacokat.

Természetesen nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a mai árszintek túlértékeltséget jeleznek, de azt igen, hogy amikor a várható gazdasági pálya ennyire bizonytalan, akkor az árazásban fokozott óvatosságra kell(ene) törekedni.

Devizapiac

Korábbi várakozásainkkal megegyezően az EUR/USD devizapár esetében a dollár gyengülése jellemezte a piacot a hét második felében.


Ez a rövid trend annak köszönhető, hogy az Európai Központi Bank (EKB) csökkentette ugyan az alapkamat mértékét, de a kommentek jellemzően arról szóltak, hogy további kamatcsökkentés nem várható. További lendületet pedig az adott az eurónak, hogy tovább emelkedett a kockázatvállalási hajlandóság, mivel ma már Európában is azt mutatják a friss makrogazdasági adatok, hogy a recesszió mélypontján túljutott a gazdaság. Fontos megjegyezni, hogy az adatok még nem trendszerűek az Egyesült Államok gazdaságát tekintve sem, a fáziskésében lévő Európa esetében pedig végképp nem állítható, hogy innentől már csak felfelé vezet az út a gazdaság számára. Ugyanis sok elemző attól tart, hogy a gazdaságélénkítésre elköltött milliárdok miatt a jövő évi költségvetések szükségszerűen megszorító jellegűek lesznek a vezető gazdaságokban is, így hosszabb távon sem várható érdemi fellendülés. A gyors válságkezelés tehát sokba fog kerülni a jövőben.

Ezek a többnyire elméleti jellegű fejtegetéseket természetesen csak az idő múlásával tudjuk lezárni, illetve értékelni. Rövid távon nem feltétlenül érvényesülnek a pesszimista jóslatok, mivel ma már a befektetők többsége szeretne túllépni a depresszió időszakán. Ennek összetett okai vannak: sok intézményi befektető nem szeretne kimaradni a hosszú idő után először kialakuló áremelkedésekből, a short pozíciókat az emelkedő árak miatt folyamatosan zárják a hedge fundok, a kisbefektetők pedig igyekeznek az „árral úszni”. Közben egyre komolyabb a veszélye egy jelentős korrekció kialakulásának a tőzsdéken, ami természetesen vissza fog hatni a devizapiacok mozgására is.

Azt, hogy mikor következik be a korrekció, továbbra sem tudjuk megmondani, de ma már a kockázatok elszakadtak az emelkedési potenciál szintjétől, azaz a kockázatok nincsenek összhangban az elérhető nyereségekkel. Ilyen módon a korábban javasolt EUR/USD vételek zárását javasoljuk (USD vétel - EUR eladás) az 1,34-es szint közelében. A pozíciózárás után viszont kivárást ajánlunk, mivel egy esetlegesen kialakuló tőzsdei korrekció jelentős kilengést okozhat a devizapiacon is. Ez pedig megítélésünk szerint vállalhatatlan kockázatot jelent.

A vezető devizákkal ellentétben a hazai piac mozgása nem felelt meg várakozásainknak, mivel a forint további jelentős emelkedést mutatott a vezető devizákkal szemben. Korábban sávos kereskedéssel számoltunk, de az optimista hangulatban újabb és újabb lokális maximumra erősödött a forint.





Figyelemre méltó tény, hogy a forint az euróval és a dollárral szemben utoljára januárban volt ilyen erős. A kötvénypiaci hozamokról ugyanez mondható el. A továbbiakban – globális korrekcióra számítva – a forint esetében is fel kell készülnünk a gyengülésre. Az euróval szembeni 275-ös szint alatt az EUR/HUF vételét (HUF eladás – EUR vétel) javasolunk, míg a pozíció lezárását a 285-ös szint közelében javasoljuk. Mivel a piacot továbbra is hangulati tényezők határozzák meg, nem árt az óvatosság; a devizapiaci műveletekre szánt tőkét csak részben szabad felhasználni ezekre a pozíciókra.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A fejlett piacokon egyértelműek a trendek. Az USA államkötvények hozama tovább emelkedett, a német államkötvényeké pedig a hetek óta tapasztalt mozdulatlanság után szintén emelkedésnek indult. A tízéves USA állampapírok hozama 3,3 százalékig emelkedett (március közepén még 2,5 százalékos hozam mellett kereskedtek a kötvénnyel), a tízéves bundok hozama pedig 3,6 százalékra ugrott. Egyértelmű a képlet; a kibocsátás emelkedése mellett a kereslet csökkent az utóbbi időben, mivel a fejlődő piacok jelentős hozamfelárat kínáltak, miközben a feltörekvő devizák még fokozták is az elérhető nyereséget. Amennyiben fordulat következik a piacokon, akkor sem számítunk érdemi hozamcsökkenésre a fejlett piacokon, de aki bízik a feltörekvő devizák erős korrekciójában, esetleg vásárolhat fejlett piaci kötvényeket. Fontos azonban, hogy ez inkább deviza-, semmint kötvénypiaci befektetés.

A hazai piacot a kötvényeknél is a nemzetközi trend határozta meg: a hozamok tovább csökkentek.


A hozamgörbe továbbra is vízszintes, azaz mindegy, hogy milyen lejáratú állampapírt vásárolunk, a hozam megközelítőleg azonos. Véleményünk szerint ez azt jelenti, hogy túlvett a piac, itt is érik a korrekció, ami méretes hozamemelkedésben csúcsosodhat ki. Ezért most már egyértelműen a kötvények eladása mellett foglalunk állást, és a kötények helyett a rövid lekötési idejű akciós bankbetéteket, illetve a 3 hónapon belüli lejáratú kötvényeket, diszkont kincstárjegyeket ajánljuk.

Részvénypiac (Oldaltörés)

A piacokat kissé elbizonytalanították az USA bankjainak stressztesztjével kapcsolatos várakozások, illetve az eredmények nyilvánosságra hozatala körüli bizonytalan kommunikáció. A vizsgált 19 bank közül 10 szorul újabb tőkebevonásra, a szükséges forrás összesen 75 milliárd dollár. Mivel ez megfelel a piaci várakozásoknak, a tőzsdei hangulat nem omlott össze az eredmények hatására.

Ezzel együtt ismét kisebb bizonytalansággal kezdődött a hét, mert a távol-keleti autóipari adatok továbbra is az ágazat mélyrepüléséről tanúskodnak. Ez pedig a magas exporthányad miatt a távol-keleti gazdaságok teljes kiviteli tendenciáira ad némi támpontot. Ebből következően a piacok látványos esést produkáltak a kereskedés végére.

A hazai piac is a nemzetközi trendekkel együtt mozogva emelkedett. Közben a Richter tette közzé első negyedéves eredményét, ami kiemelkedő a mai helyzetben, hiszen a gyógyszeripari társaságnak kedvezett a forint gyengülése. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a Richter a jó eredmény ellenére is csökkenéssel kezdte a napot, csakúgy, mint a piac egésze, ahol kisebb profitrealizálás vette kezdetét. Ez azonban még nem a csökkenő trend kezdete.



A trend egyértelmű, de az is, hogy vagy a március eleji lokális minimum körül nem volt fair az árazás, vagy most túlértékeltek a részvények. Talán a két véglet között van az a szint, ami a fundamentumok szempontjából is indokolt lenne, így ma már a teljes részvénykitettség felszámolását javasoljuk. Ez nemcsak a hazai piacra érvényes, hanem a világ összes tőzsdéjén jegyzett részvényekre is.


Ajánlás
Állampapírpiac:
Hazai kötvények:
3 hónapnál rövidebb lejáratok: tartás
Éven belüli lejáratok: eladás
2-3 éves szegmens: eladás
5-10-15 lejáratok: eladás
Vállalati kötvények: eladás
A kötvények helyett a rövid lekötési idejű akciós bankbetétek ajánlhatók még a 3 hónapon belüli lejáratú kötvények mellett.
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: eladás 
USA részvények: eladás
Orosz részvények: eladás 
Egyéb feltörekvők: eladás 
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: eladás
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

Fürjes Szabolcs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!