szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem okoztak meglepetést a részletes külkereskedelmi adatok az elemzők számára, akik szerint az export első három havi visszaesése a világgazdasági recessziót, míg az import jelentős csökkenése a belső kereslet összeomlását tükrözi.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a negyedév végi, márciusi adatok alapján már stabilizálódni látszanak a külső piacok. Úgy vélte, a kivitel éves szinten jelentősen csökken, miközben visszaesése érzékelhetően lassulhat. Erre a márciusi adatok adnak reményt. Az elemző szerint jóllehet a mélyrepülés már nemigen folytatódik, arról egyelőre még nincs szó, hogy megkezdődne a világgazdasági fellendülés.

Ádám Zoltán, a TakarékBank vezető elemzője szerint az első három havi, több mint 619 millió eurós többlet jelentősnek mondható, ami annak köszönhető, hogy az import sokkal jobban zuhant, mint az export. Volumenben 25, illetve 22 százalékkal. Az aktívum egyik pozitív hatása, hogy ellensúlyozza a bruttó hazai termék (GDP) termelés oldali visszaesését. Mindez nem egyedi eset a térségben, Törökország is hasonlóan teljesít. A külkereskedelmi aktívum alakulásában szerepet játszott a forint leértékelődése és másik meghatározó tényezőként a belső kereslet zuhanása, valamint az, hogy az export, a körülményekhez képest jól alakult.

Trippon Mariann a behozatal jóval 20 százalék fölötti csökkenéséről elmondta: ez alapvetően a fogyasztás és a beruházások drasztikus visszaesése miatt következett be, ami egyértelműen a gazdasági recesszió jele. Ugyanakkor mivel az export kevésbé esett vissza, az aktívumban és az árumérlegben jelentős a javulás, ami pozitívan hat az ország külső egyensúlyi helyzetére is. Az idén a belső kereslet komolyabb élénkülése még nem várható, ezért az import továbbra is nyomott marad, miközben az exportban a második félévben már elképzelhető némi javulás, ami tovább mérsékelheti az ország sérülékenységét.

Ádám Zoltán megerősítette, hogy a külkereskedelmi mérleghez való nettó export-hozzájárulás az aktívumon keresztül javítja a folyó fizetési mérleget is, ami csökkenti az ország külső finanszírozási igényét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ma is a forint erősödését várják

Szerdán is erősödhet a forint, ha folytatódnak a veszteségmegelőző euróeladások, de 280/eurónál erős ellenállás várható, írta elemzők véleményét idézve a Dow Jones hírügynökség szerda reggel. Támogatást ad, hogy az Magyar Nemzeti Bank áprilisban újraindított kötvényárveréseinek keddi fordulója ismét sikert hozott, újabb rekord szintre emelkedett az MNB-kötvények értékesítése, azonban hosszabb távon a gazdasági makroadatok még nem indokolnak nagyobb forinterősödést, mondják elemzők.

MTI Gazdaság

Akár egymilliárd euró is lehet a külkereskedelmi többletünk

A külkereskedelmi mérleg az idén január-februárban az előzetes adatok szerint 37 milliárd forintos (85 millió eurós) aktívumot mutatott, ami az egyenleg 15 milliárd forintos (17 millió eurós) javulását jelenti a 2008. január-februári 22 milliárd forintos (68 millió eurós) aktívumhoz viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

MTI Gazdaság

Soha nem volt ekkora havi többlet a magyar külkereskedelmi mérlegben

Bár még nagyon törékenyek a folyamatok, a várakozásoknál jobbak lettek a külkereskedelmi forgalom márciusi előzetes adatai, amelyek piaci elemzők szerint kedvező hatással lehetnek a forint árfolyamára. A forint árfolyama az euróval szemben 278 forint alá erősödött déltájban.

MTI Gazdaság

Az elemzőket kissé meglepte az áprilisi inflációs adat

Az elemzőket kissé meglepte a konszenzusos várakozásnál 0,4 százalékponttal magasabb, 3,4 százalékos áprilisi inflációs adat, úgy vélik, a júliusi áfa- és adóemelést követően 5, de akár 6 százalék fölé is ugorhat a pénzromlás üteme