Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Emfeszt jelképes összegért, 1 dollárért adták el, s a szerződést megtámadni a moszkvai gazdasági bíróságon lehet – írta címlapján a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap a birtokába került szerződést idézve „Magyarország 1 dollárért” című cikkében csütörtökön.
A lap felidézte, hogy az Emfeszt – Dmitrij Firtas ukrán üzletember utolsó jelentős gázzal foglalkozó cégét – április végén elvitte Firtastól Góczi István vezérigazgató egy évekkel korábban kiadott meghatalmazással élve, s az Emfesz a svájci székhelyű RosGas AG tulajdonába került.
A szerkesztőség birtokába jutott szerződésből kiderül, hogy a vételár 1,00 dollár volt, és az üzletet az addigi tulajdonos, a ciprusi székhelyű Mabofi Holding nevében kötötte meg Góczi István. Ennek értelmében a RosGas kapja meg az Emfesz 2009-es, egész éves bevételét, s minden esetleges vitát a moszkvai gazdasági bíróságon kell rendezni.
Góczi István a Vedomosztyinak úgy nyilatkozott, hogy az eladás kényszerlépés volt. „Ezzel megmentettem a céget a csődtől, és most újra szállíthat gázt a magyar fogyasztóknak. Az Emfesznek hatalmas adósságai voltak a RosUkrEnergóval (RUE) szemben, de ennek ellenére hiteleket adott Firtas utasítására az üzletember társaságainak” – mondta.
Az eladásról szóló szerződés szerint az Emfesz a RUE-nak 356,5 millió dollárral tartozik, ebből 295,1 milliót átütemeztek, míg a korábbi tulajdonos Mabofi 280,5 millió dollárral tartozik az Emfesznek.
„Szerintünk semmiféle üzlet nem jött létre, a Mabofi nem szándékozott eladni sem az Emfeszt, sem annak részét” – mondta a lapnak Knopp András, a Dmitrij Firtas vagyonát összefogó Group DF egyik vezetője. Mint mondta, a volt tulajdonos már be is nyújtotta keresetét a budapesti fővárosi, valamint a Pest megyei bírósághoz, amelyben az üzlet semmisnek nyilvánítását kérte. A svájci Zug kanton bírósága május 28-án megtiltott az Emfesz és a RosGas részvényeivel való bármilyen üzletet.
Knopp András nem ért egyet Góczi Istvánnal abban, hogy az Emfesz a csőd szélén lett volna és gyors mentésre lett volna szükség. „Góczi maga adott hiteleket a Mabofinak, a RUE-val szembeni adósságok fele pedig Firtasé, aki nem kapott osztalékot a 2008. év után. Emellett az üzletkötés pillanatában az Emfesz számláin nem kevesebb, mint 150 millió dollár volt, s ezek szerint ezt vette meg a RosGas 1, azaz egy dollárért” – mondta.
A Gazpromnak semmi köze nincs ehhez az ügyhöz – közölte az orosz monopólium szóvivője, míg Góczi a Gazpromot illetően nem kívánt nyilatkozni. „Az üzletet jóváhagyta a magyar energetikai felügyelőség, ezzel a kérdés lezárult. A moszkvai bíróságot pedig a legsemlegesebbként választottuk” – mondta Góczi István. Hozzátette, hogy a RosGasnak hamarosan új tulajdonosa lesz, nevezetesen az Overgas vizsgálja a megvásárlás lehetőségét, de érdeklődik egy kazahsztáni társaság és egy független orosz gázkitermelő, ezeket azonban Góczi nem kívánta megnevezni – írta a Vedomosztyi.
Dmitrij Firtas a Gazprommal közösen a RosUkrEnergo tulajdonosa. A RUE évekig szerepelt közvetítőként az orosz-ukrán gázüzletben, az orosz fél közlése szerint Viktor Juscsenko ukrán elnök kérésére, de a januárban Julija Timosenko ukrán miniszterelnök által aláírt, tíz évre szóló orosz-ukrán gázszállítási szerződésben már nincsenek közvetítők. A RUE a Gazpromtól vásárolt gázból Ukrajnán kívül Lengyelországba és Magyarországra is szállított. Az utóbbi üzlet az Emfesz útján zajlott, amely a magyarországi gázszükséglet mintegy negyedét fedezte.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Időre kell a vécét sikálni, elképzelni nem tudtam, hogy van ilyen – mondta a HVG podcastjában Pukli István egykori gimnáziumigazgató, a magyar oktatás reformjáért harcoló Tanítanék mozgalom egyik arca, aki jelenleg Dániában takarítja mások otthonát.
Kigyulladt egy kioszk, a tűz átterjedt a kis boltokra, ahol egymás után robbantak fel a túlhevült gázpalackok.
Tusványoson Semjén beszélt Majkáról és arról is, mire számít, ha esetleg hatalomra kerülnek Magyar Péterék.
A katasztrófavédelem több tanácsot is adott a várható rossz idő miatt.
Az ízlés és kulturális érték másodlagos, szakmányban öntik újra betonból a várakat, rokoni beruházásoknak sokszor jár a kiemelt gazdasági jelentőség, műemlékvédelmi szempontok nélkül.