szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy kft. hazai folyókra összesen hét, úgynevezett törpe vízi erőművet telepít, amelyek közül az elsőt a Sión, Szekszárd mellett már üzembe is helyezték – közölte a cég ügyvezető igazgatója.

Csatár Tamás szerint a saját tervezésű és kivitelezésű, háztartási méretű kiserőmű 37 kilowatt névleges teljesítményre képes. Ez évi 150-200 ezer kilowattóra energiát állíthat elő, ami azt jelenti, hogy normális üzemben egy négyszáz fős település áramellátásáról gondoskodhat a Blue Stream Kft. berendezése.

A Sión az árvízkapunál felállított erőmű három köbméter vizet tud befogadni másodpercenként. A berendezés működéséhez legalább 1,2 méteres szintkülönbségre van szükség a Sió és a Duna között. A 20-25 millió forintba kerülő erőművet 8,5 millióval támogatta a Környezet és Energia Operatív Program. A Sión megtermelt áramot a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) Zrt.-vel kötött szerződés alapján az E.on veszi át.

Mint az ügyvezető mondta, miután száz százalékban megújuló energiáról van szó, a beruházás megtérülési ideje alatt a cég a piacinál magasabb áron, a fogyasztói ár 85 százalékáért tudja értékesíteni az itt termelt áramot.

Csatár Tamás szerint idén még három, jövő év elején kettő, 2011-ben pedig egy, maximum 200 kilowatt névleges teljesítményű vízierőművet helyeznek üzembe. A létesítmények helyét azonban zöld szervezetek tiltakozásától tartva nem kívánják nyilvánosságra hozni. A társaság vezetője hangsúlyozta, hogy a Sión üzemelő kiserőműnek a környezeti hatástanulmány szerint nincs káros hatása a természetre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A jövő kimeríthetetlen erőművét fejlesztik Oroszországban

Az orosz TVEL tulajdonában lévő Csepecki Mechanikai Művek különleges szupravezető anyagok gyártását kezdte meg a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER) projekt keretében. Az Oroszország részvételével megalakult nemzetközi, mágneses fúzióval kapcsolatos kutatási és fejlesztési program fő célja a jövő környezetbarát és kimeríthetetlen villamos erőműveinek kifejlesztése.

hvg.hu Tech

Egy egész ország éves áramfelhasználását takaríthatnánk meg

Ha a világ adatközpontjaiban a merevlemezeket olyan háttértárolókra cserélnék, amelyekben nincsen mozgó alkatrész, annyi energiát lehetne megtakarítani, ami egy egész ország energiaellátását fedezné egy évig - állítja az amerikai energiaügyi információs hivatal.