szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a válság csak kis mértékben okozza Magyarország gondjait, a gondokért alapvetően az évek óta folytatott hibás gazdaságpolitika a felelős.

A „GDP megroggyanását” 2006 negyedik negyedévére, a megszorításokkal, fogyasztáscsökkenéssel, és a gazdasági megrendelések csökkenésével járó konvergenciaprogram bevezetésének idejére tette az elnök. Azóta a gazdaság nem tudott igazi növekedést elérni, és egyelőre a Bajnai-program is csak a pénzügyi egyensúlyra koncentrál – mondta Parragh László.

Szerinte „mivel most is csak egy pénzügyi szemléletű gazdaságirányítás zajlik, kizárólag pénzügyminiszteri logikával, és nem gazdasági logikával, ezért a mostani lépéseink sem fognak igazán sikereket elérni". A Bajnai-program három célt tűz maga elé: a pénzügyi egyensúly fenntartását, a gazdaság dinamizálását és az ország iránti bizalom helyreállítását, de egyelőre csak egyetlen dologra koncentrál, a pénzügyi egyensúlyra. Erről szólnak az adótörvények, erről szól a törvénykezés – vélekedett Parragh László, aki kitért arra is, hogy erre az évre a hivatalos előrejelzés 6,3 százalékos GDP-csökkenést jelez, ami a rendszerváltás utáni gazdaságtörténet második legnagyobb visszaesése. Korábban 1991-ben volt egy hatalmas károkat okozó 12 százalékos gazdasági visszaesés.

A kamarai elnök elkerülhetetlennek nevezte a nagy elosztó rendszerek szakszerű reformját, benne az oktatás, egészségügy, nyugdíjrendszer, munkanélküli ellátás, államigazgatás, önkormányzati rendszer átalakítását. Kérdés, hogy lesz-e elég politikai erő és bátorság a következő kormányban, hogy ezeket megtegye, de ha nem teszi meg, akkor ebből a helyzetből nem fogunk tudni kijönni – mondta. Parragh László példaként kiemelve a felsőoktatás működését azt mondta: közel száz egyetemünk van, többen járnak egyetemre, mint általános iskolába, „papírgyárakként működnek az egyetemek”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

MKIK: egyre pesszimistábbak a vállalkozások

Egyre pesszimistábbak a vállalkozások, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vállalati konjunktúraindexe mínusz 18 százalékra esett áprilisban, ami a felmérés 1998-as indulása óta a mélypontot jelenti – mondta Parragh László, a kamara elnöke az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) legutóbbi konjunktúrafelmérésének eredményét ismertető sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Veres-Parragh: a megszorítások iránya jó, a mértéke nem biztosan

Veres János pénzügyminiszter és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egyetért abban, hogy a tervezett válságellenes kormányzati intézkedések jó irányba mozdítják el a magyar gazdaságot, azonban abban már eltér a véleményük, hogy ezek mértéke és időpontja megfelelő-e.