Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Pert vesztett a Verespatakon aranybányát nyitni tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC), mivel elutasították alapfokon azt a keresetét, amely szerint a vállalat kártérítést követelt a Korodi Attila volt román környezetvédelmi miniszter által irányított szaktárca vezetőségétől a bányaprojekt engedélyeztetésének felfüggesztése miatt.
A román hírügynökségek által pénteken közölt döntés azt jelenti, hogy egyelőre sem Korodinak, sem Silviu Stoica volt román környezetvédelmi államtitkárnak nem kell kártérítést fizetnie a vállalatnak, amiért 2007. szeptemberében felfüggesztették a beruházás engedélyezési folyamatát. Az RMGC még nem döntötte el, hogy él-e fellebbezési jogával a legfelső bíróságon.
Az RMGC azért perelte be a tavaly decemberben leköszönt, a liberális Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök által vezetett román kormány környezetvédelmi minisztériumának a két vezetőjét - személyesen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) volt miniszterét és az államtitkárt -, mert szerintük indokolatlanul függesztették fel a beruházás engedélyezési folyamatát.
Korodiék arra hivatkozva tették ezt meg, hogy a vállalat változatlan formában, gyakorlatilag ugyanazt a településrendezési engedélyt nyújtotta be a szaktárcához, amit korábban érvénytelenített egy romániai bíróság. A kanadai-román vegyes vállalat továbbra is azt állítja, hogy az engedélyeztetéshez sem az európai, sem a romániai törvények szerint nem kötelező felmutatni ilyen engedélyt.
Az RMGC a volt miniszter és államtitkár ellen benyújtott keresetben majdnem 1 millió euró kártérítést követelt. A bíróság azonban helyt adott az alperesek által emelt procedurális kifogásnak, és elutasította a beruházó keresetét.
A vállalat Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretné megnyitni Verespatakon, ahol becslések szerint 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst rejlik a földben. A kitermeléshez ciántechnológiát használnának, ami miatt számos román és külföldi civil szervezet ellenzi a beruházás megvalósulását.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Az ítélkezés minőségére is hatással lehet egyes bíróságok túlterheltsége, van, ahol átlagosan majd 140 ügyet visz egyszerre egy bíró. A kormány megoldása: bírsággal sarkallná élénkebb munkára a bírókat...
A magánegészségügy mérete tavaly már az ezer milliárd forintot közelíthette. A szektornak ennek ellenére nem volt jó éve.
A robotsebészeti eszköz számára 20 fok lenne az ideális.
A MÁV részletesen megírta a HVG-nek, mit tesznek, hogy minél kevesebb baj érhesse az utasokat.
Magyarország felébredt, pezseg, forr és tüntet, és egész biztosan tudja, mit nem akar. Állampártot. Vélemény.
Azt ellenőrzik, hogy valóban nem rúgják-e ki tömegével a magyar munkavállalókat.
"Az emberek jókedvűen a hatalom értésére adták, hogy ők szabadok akarnak lenni".
A közbeszerzéseken tőkeerőssé vált építőipari cégek bármikor le tudnak csapni versenytársaikra.
Az uniós forrásokhoz való hozzáférés a tét.
A só megtizedelheti a folyó élővilágát.