Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nem a forint napja július hatodika: a hazai deviza hétfőn délelőtt folytatta a csütörtök óta tartó gyengülést.
A hétfőre virradó éjszaka folyamán is akadt néhány kötés a bankközi devizapiacon euró-forint viszonylatban; a közös európai pénz árfolyama ezekben 273 forint alatt mozgott. A tényleges kereskedés megindulása a forint gyengülését hozta: a kurzus néhány perc alatt két forinttal emelkedett, fél 11-kor 274,5 forint magasságában járt.
A globális kockázatvállalási kedv lanyhulása – amit az újra 1,4 alá eső euró/dollár árfolyam is jelez – nem kedvez a forintnak; a Commerzbank elemzői is arra számítanak, hogy a hazai deviza gyengülése „óvatosan, de folytatódhat”.
A dollár árfolyama az éjszaka 195 és 195,5 forint között mozgott, innen reggel 197 forint fölé emelkedett, fél tizenegykor a zöldhasút 197,3 forinton jegyezték. Az árfolyam ebben a magasságban utoljára június 29-én járt.
Szintén egyhetes csúcson állt hétfő délelőtt az újra 180 forintnál drágább svájci frank árfolyama is. Az alpesi deviza egysége fél tizenegykor 180,7 forintot ért.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.