szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari termelés az idén májusban 22,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel.

Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index 2,6 százalékkal emelkedett májusban. A termelés volumene az év első öt hónapjában 23,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. Az adatok megegyeznek a korábban nyilvánosságra hozott előzetes számokkal.

Az idei év első öt hónapjában az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 26,9 százalékkal, májusban 24,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Májusban a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 33,4 százalékkal alacsonyabb volt az előző év májusinál. A feldolgozóipari export közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 18,3 százalékkal esett vissza.

A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első öt hónapjában 15,9 százalékkal, májusban 18,8 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze. Az ipar január-májusi belföldi értékesítése 11,7 százalékkal, a májusi 18,5 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.

A feldolgozóipar termelése 2009 májusában az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 23,2 százalékkal visszaesett. Az energiaipar kibocsátása 14,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, elsősorban a gazdasági válsággal összefüggő lecsökkent energiaigény miatt.

Májusban a feldolgozóipar 13 alága közül csupán egyben figyelhető meg termelésbővülés: a gyógyszergyártás volumene 8,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, és a növekedést az alág rendelésmutatói is alátámasztják.

Az előző hónaphoz hasonlóan az alágak közül a legnagyobb mértékben - 44,3 százalékkal - a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása maradt el az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari termelés egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása 31,2 százalékkal csökkent az iparági kereslet igen erőteljes visszaesése miatt, ugyanakkor ez kisebb mértékű visszaesés mint áprilisban.

A feldolgozóipari termelés egynyolcadát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,9 százalékkal mérséklődött.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 29,2 százalékkal esett vissza májusban 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 27,9 százalékkal, az új belföldi rendelések 35,4 százalékkal csökkentek.

Az év első öt hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Hasonlóan az előző hónapokhoz, a legnagyobb mértékű, 32,6 százalékos volumencsökkenést a Közép-Dunántúlon regisztrálták.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hatott a roncsprémium: felpörgött fel a német ipari termelés

Májusban közel 16 éve a legnagyobb ütemben nőtt a német ipari termelés havi összehasonlításban, erősítve azokat a reményeket, hogy Európa vezető gazdasága talán megkezdte a kilábalást a válságból. A termelő ágazatok 3,7 százalékos teljesítménynövekedése messze túlszárnyalta a mindössze 0,5 százalékos elemzői várakozásokat.

MTI Gazdaság

KSH: megállt az ipari termelés csökkenése májusban

Az ipari termelés 2009 májusában 22,1 százalékkal csökkent éves összevetésben, áprilishoz képest pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 2,6 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatok alapján.