szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 0,1 százalékkal csökkent az idei második negyedévben az előző negyedhez képest, és 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, közölték az EU statisztikai hivatalában csütörtökön, előzetes becslésként.

Ezzel ötödik negyedéve folytatódott a visszaesés az euróövezetben, az elemzők viszont ennél rosszabbat, 0,4 százalékos csökkenést vártak negyedéves, és 5,0 százalékos zsugorodást éves egybevetésben.

Az első negyedben az előző negyedhez képest még 2,5 százalékkal csökkent az euróövezeti GDP, a tavalyi első negyedhez viszonyítva pedig 4,9 százalékkal esett vissza.

Az EU egészében az első negyedhez viszonyított GDP-csökkenés 0,3 százalékos volt, a tavalyi második negyedhez viszonyított visszaesés pedig 4,8 százalékos.

Az első negyedben az unió 27 tagállamában összesítve 2,4 százalékkal esett a GDP az előző negyedhez képest, az éves szintű csökkenés 4,7 százalékos volt.

Az Európai Központi Bank (EKB) a bíztató jelek ellenére is csak lassú kilábalást valószínűsít az euróövezet számára: a konjunktúra a második félévben is gyenge marad. Havi jelentésében először a jövő évben számít fellendülésre a stabilizációs szakaszt követően.

Az EU statisztikai hivatalának csütörtöki összesítése még nem tartalmazza minden tagállam adatait. Az összesítésben szereplő 17 EU-tagország közül a második negyedben negyedéves összevetésben a szlovák gazdaság teljesített a legjobban, 2,2 százalékos javulással az első negyedévi, 11,0 százalékos zuhanás után, de még 5,3 százalékkal zsugorodott az egy évvel korábbihoz képest. Ez jobb a 6,1 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsítő elemzői várakozásoknál és az első negyedévinél is: akkor éves szinten 5,6 százalékkal csökkent a szlovák GDP. Ez volt az első negyedév, amikor a válság nyomán visszaesett a szlovák gazdaság teljesítménye.

Éves összevetésben Görögország teljesítménye volt a legjobb az EU-ban, 0,2 százalékos GDP-csökkenéssel, csakhogy ott az első negyedben még 0,3 százalékos növekedés volt.

A negyedéves és éves visszaesés az egész EU-ban Litvániában volt a legnagyobb: 12,3 százalékos az első negyedhez képest, és 22,6 százalékos a tavalyi második negyedhez képest.

A német gazdaság a tavalyi első negyedév óta először növekedett negyedévről negyedévre, négy negyedéven át tartott recessziót törve meg. Szezonális kiigazítással 0,3 százalékos volt a növekedés az előző negyedhez képest a legnagyobb EU-beli gazdaságban, miután az elemzők folytatódó, 0,3 százalékos zsugorodást vártak. A tavalyi második negyedhez viszonyítva, naptári kiigazítással, 5,9 százalékkal volt kisebb a német GDP, az első negyedévi, 6,7 százalékos éves visszaesés után.

A nagyságra második euróövezeti gazdaság, a francia a második negyedben szintén 0,3 százalékkal nőtt az első negyedhez képest, és ezzel, a német gazdasághoz hasonlóan, ugyancsak kijutott a recesszióból. Éves szinten Franciaországban 2,6 százalék volt a visszaesés, kisebb az első negyedévi 3,4 százalékos mínusznál.

A második negyedben 8,8 százalékkal csökkent a román GDP az egy évvel korábbihoz képest, míg az elemzők 6,9 százalékos zsugorodást vártak. Az első negyedhez képest 1,2 százalékos volt a visszaesés. Az idei első negyedben a román gazdaság éves szintű teljesítménycsökkenése 6,2 százalékos volt.

Magyarországon 2,1 százalék volt a GDP-csökkenés az első negyedhez képest, Csehországról és Lengyelországról az Eurostat egyelőre nem közölt adatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Közép- és Kelet-Európa az euróövezeti GDP adatra vár

A közép- és kelet-európai devizapiacok sorsát kedden minden bizonnyal a második negyedévi euróövezeti GDP-adatok hatására kialakuló nemzetközi befektetői hangulat határozza meg, miközben a hazai tényezők többnyire semlegesek vagy lefelé hatók – írta elemzők véleményét idézve kedd reggel a Dow Jones hírügynökség.

MTI Karrier

Tíz éves csúcson a munkanélküliség az euróövezetben

Tíz éves csúcsra, 9,4 százalékra emelkedett a munkanélküliség az euróövezetben júniusban - tette közzé pénteken az Eurostat. A 27 uniós tagországban 8,9 százalékos volt a munkanélküliség az év hatodik hónapjában.

MTI Gazdaság

Feldolgozóipar: a magyar BMI még mindig esik

Magyarországon emelkedett a beszerzési menedzser index (BMI), de a javuló mutató még mindig a feldolgozóipar csökkenését jelzi. Jelentősen lassult a visszaesés az euróövezeti feldolgozóiparban júliusban. Csehországban az iparág kijjebb jött a gödörből, a Lengyelországban és Oroszországban szintén lassult a visszaesés. Kínában és Indiában növekett a beszerzőmenedzser-mutató index.

MTI Gazdaság

Rekord mélységben maradt az EKB alapkamat

Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Jean Claude Trichet csütörtöki sajtóértekezletén "megfelelőnek" nevezte a jelenlegi alapkamatot ahhoz képest, hogy a gazdaság teljesítménye "az év hátra lévő részében várthatóan gyenge marad, jóllehet a visszaesés láthatóan lassul".