szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság, az egyre emelkedő aranyár és a nosztalgia a régi szép idők után ismét fellendítette az aranymosást az Egyesült Államokban – írta a USA Today. A magyar aranymosók szaporodásáról egyelőre nincs hír, pedig lelőhely volna elég.

Az unciánkénti (28,349523 gramm) aranyár 934 dollár körül jár, ami már elég sok ahhoz, hogy egyre többen elgondolkozzanak: hej de szép is lenne egy fél marék nugettet kimosni valamelyik folyóból. Korábban a serpenyős aranymosás már csak afféle nyári vakációs tábori szórakozás volt. Nagypapák vitték az unokákat, pedagógusok az osztályt egy kis természet közeli élményre, s az elődök kalandjainak felelevenítésére. Csakhogy a szórakozás a válság miatt sokak számára komollyá vált.

Egy hobbista aranymosókat fogadó és foglalkoztató kaliforniai „bányatársaság” vezetője Bryant Shock azt mesélte a USA Today-nek, hogy egyre több a 20-as és az 50-es éveiben járó, tehát azokból a korosztályokból való férfi jelenik meg náluk, amelyek tagjai a legnehezebben helyezkednek el. Ezek az emberek ugyanis egy kis szorgalommal több pénzt keresnek, mintha egész héten egy gyorsétterem pultja mögött talpalnának.

Miből lett az első aranyláz

Nagyobb aranylázra manapság nem kell számítani, hacsak nem történik meg, az ami az első, 1799-es amerikai rohamot elindította Észak-Karolinában. Akkor egy 12 éves fiúcska, bizonyos Conrad Reed talált egy különösen nehéz 17 font súlyú követ, amit – remek tulajdonságát felhasználva – odahaza az ajtó kitámasztására használtak. Aztán eladták pár évvel később mindössze 3 és fél dollárért. Kisvártatva azonban kiderült, hogy a kő valójában egy jókora aranyrög, s a reális értéke 3600 dollár, mai áron 193 ezer dollár volt. Reedék a hír hallatán (ahogy sok ezren mások is) gyorsan bányászkodásra adták magukat, s találtak is aranyat bőven. Egykori bányájuk, a Cotton Patch Gold Mine ma nemzeti kezelésben lévő turisztikai látványosság.

Amióta a válság kitört az aranymosás népszerűsége egyre csak nő. Az Amerikai Aranyásók Szövetsége a tagság 20 százalékos bővüléséről számolt be, a taglétszám mára meghaladta az 50 ezret. A növekvő számú szerencsevadász azonban egyre nagyobb gondokat is okoz. Az első lelkesedés ugyanis még elég hozzá, hogy a nehéz aranymosó felszerelést, nagy fémvályúkat, motoros mosótálcákat, stb. elhurcolják a folyópartokra, de ha nincs siker, akkor hamar felhagynak az aranyászással, s a környezetet csúfító felszerelést rábízzák az enyészetre. Nagyobb gond, hogy az aranyat a szennyezéstől higanyos vagy ciános eljárással távolítják el, ami nagyon veszélyes. Maga az aranymosó is mérgezést kaphat, de beszennyezheti a környezetet, a vízfolyásokat is. Az 1848-49-es kaliforniai aranyláz nyomán például 26 millió fontnyi (kábé 11,8 ezer tonnányi) higanyt használtak fel, aminek java ma is a Sacramento folyó mederágyában van eltemetve.

  

Hol fordul elő mosásra alkalmas arany Magyarországon? (Oldaltörés)

Magyarországon mosással kinyerhető úgynevezett föveny- vagy mosóarany elsősorban a Duna és a Dráva mentén található. Nagy Béla leírása szerint 1933-ban a Magyar Nemzeti Bank megbízásából a Duna Mosonmagyaróvár és Győr közötti szakaszán nagyon körültekintő aranymosási kísérleteket végeztek, s a hordalékban köbméterenként 0,05–0,1 g aranyat mutattak ki.

A vizsgálatok során megállapították, hogy 1 g arany megközelítően 100 000 aranypikkelyből áll. Ezen a Duna szakaszon tehát nagyobb aranyszemcsékre vagy „hömpölyökre” nem lehet számítani. Ennek ellenére, ha szerencsés helyen állítják fel mosódeszkákat, a kemény munka eredménye napi 1-2 g arany lehet.

A Duna egész magyarországi szakaszán az arany apró pikkelyekben megjelenik. Nagy Béla szerint érdekes arany-előfordulásokról tudni a Duna-terasz kavicsait feltáró kavicsbányákból (Csepel-sziget, Budakalász stb.). Itt kivételesen 0,05–0,1 g-os szemcsék is előfordulnak, de csak mélyen a talajvízszint alatt.

A Dráva mentén is előfordul mosóarany. Sőt a múlt század első felében mostak aranyat a Zagyvából és a Tarnából is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az arany ismét leigázta az ideges befektetőket

Az első negyedévben 38 százalékkal 1015,5 tonnára nőtt az aranykereslet a világon az egy évvel korábbihoz képest. Az ékszerpiaci és az ipari fogyasztás csökkent, de ezt messze meghaladó mértékben nőtt az arany, mint befektetési eszköz iránti kereslet.

MTI Gazdaság

Drágul az olaj és az arany, de ez nem folytatódik sokáig

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj szerda reggel 68,34 dollár volt Londonban júliusi szállításra, 17 centtel drágább a keddi zárónál. Hajnalban 37 centtel olcsóbb volt a keddi zárónál. Kedden 20 centtel drágult. A tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron.

MTI Gazdaság

Tévedés, butaság, sőt gyilkosság a tervezett verespataki aranybánya

Hatalmas tévedés, butaság, sőt, gyilkosság az erdélyi Verespatakon (Rosia Montana) tervezett aranybánya – így nyilatkozott szerdán a Román Tudományos Akadémia elnöke, Ionel Haiduc, miután az általa vezetett intézmény megerősítette, hogy elítéli a beruházást. Az Agerpres hírügynökség szerint az intézmény álláspontja továbbra is az, hogy a beruházás nem közhasznú, és súlyos negatív mellékhatásokkal jár.

MTI Gazdaság

Az IMF több mint négyszáz tonna aranyat ad el

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem változtat korábbi tervén, hogy valamivel több mint 400 tonna aranyat ad el tartalékaiból pénzügyi szanálási programja keretében – közölte az IMF szóvivője. Az IMF 3217 tonnás aranytartaléka a harmadik legnagyobb a világon.

MTI Itthon

Aranybányára bukkantak Borsodban

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzérradvány környékén arany- és ezüstlelőhelyekre bukkant a kanadai Carpathian Gold Inc. - írja csütörtöki számában az Észak-Magyarország.

Tech

Bányásztasson másokkal aranyat és legyen multimilliomos!

Egy ellentmondásos és kockázatos stratégia sikere – az informatika mintáján a bányászatban. Egyenrangúak együttműködésének gyakorlata. Részlet Don Tapscott és Anthony D. Williams Wikinómia című, a HVG Könyvek által kiadott kiadványából.