Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A GDP 6,7 százalékkal csökken az idén, az éves átlagos infláció 4,5 százalék lesz a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs jelentése szerint; a számok megegyeznek a májusi prognózissal.
Az MNB új inflációs előrejelzésében továbbra is azzal számol, hogy a magyar gazdaság az idén 6,7 százalékkal esik vissza, jövőre pedig további 0,9 százalékkal – jelezte Simor András. Ugyanakkor a korábbi elemzéshez képest némileg változott a gazdaság szerkezetére vonatkozó prognózis: a belső kereslet a vártnál erősebben csökken, ami elsősorban a vállalati készletek drasztikus leépítéséhez, és a beruházások vártnál nagyobb visszafogásához köthető – magyarázta az elnök. Megjegyezte azt is, hogy a nettó export viszont a vártnál nagyobb lesz, ami az import erőteljes visszaesésével függ össze. A gazdaság 2011-ben már 3,4 százalékkal nő, az MNB prognózisa szerint – rögzítette Simor András.
Nem változtatott idei inflációs előrejelzésén az MNB, így erre az évre továbbra is átlagosan 4,5 százalékot vár, a jövő évit viszont 4,1 százalékra csökkentette a májusi 4,3 százalékról, míg a 2011. évit 1,9 százalékról 2,1 százalékra emelte.
"Megerősíthető a három hónappal ezelőtti állítás, miszerint az alappályán haladva, a tanács által követendő 5-8 negyedéves horizonton az infláció jóval a 3 százalékos cél alá kerül" – jelentette ki az elnök, utalva arra, hogy rövidesen megkezdődnek a jövő évi bértárgyalások. Simor András elmondta azt is: a Monetáris Tanács úgy látja, hogy az áfa- és jövedékiadó-hatásokat kiszűrve már 2010-ben 3,0 százalék alá kerülhet az infláció.
Az új prognózisban a júliusi átlagot figyelembe véve 2010-re 272,1 forintos euró árfolyammal és 71,6 dolláros hordónkénti olajárral számolt a Magyar Nemzeti Bank.
"A legfontosabb, hogy a Monetáris Tanács lehetőleg kiszámítható kamatpolitikát folytasson, mivel ez vezethet el oda, hogy céljainkat hosszabb távon alacsonyabb kamatszinten érjük el" – felelte az elnök arra a kérdésre válaszolva, hogy utólag miként értékeli a júliusi egy százalékpontos kamatdöntést, amikor a jegybank elnöke és alelnöke csak fél százalékpontot javasolt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.