Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Ötven bázisponttal, 8 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfőn.
A Monetáris Tanács túlnyomó többsége szavazott az 50 bázispontos kamatcsökkentés mellett - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. A másik javaslat 75 bázispontos kamatcsökkentés volt – tette hozzá.
A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A testület legutóbb július 27-én 100 bázisponttal mérsékelte 8,5 százalékra a jegybanki alapkamatot, a piac akkor 50 bázispontos kamatvágásra számított. További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha az nem veszélyezteti az inflációs kilátásokat, és azt az ország kockázati megítélése is lehetővé teszi - áll a tanács indoklásában.
Értékelésük szerint a nemzetközi környezet ugyan továbbra is bizonytalan, de az elmúlt hónapokban valamelyest stabilizálódott, és a kilátások nem romlottak tovább. A globális és a magyar gazdaság gyors fellendülésére azonban a közeljövőben sem lehet számítani a tanács tagjai szerint.
A hazai gazdaságban 2010 első negyedévében indulhat meg újra a növekedés. Az infláció az adóemelések miatt ugyan átmenetileg meghaladja a középtávú inflációs célt, de 2010 második felében már számottevően elmaradhat attól.
A magyar gazdaság visszaesésében a korábban vártnál nagyobb szerepet játszott a belső kereslet hanyatlása, ami elsősorban a vállalati készletek drasztikus leépítéséhez, és a beruházások vártnál nagyobb visszafogásához köthető. Emellett továbbra is erőteljesen csökken a lakosság fogyasztása - jegyzik meg.
A növekvő foglalkoztatottsági és jövedelmi bizonytalanság, valamint a szigorodó hitelezési kondíciók a háztartásokat megtakarításaik növelésére ösztönözik. A magánszektor alkalmazkodásának következtében a külső finanszírozási igény jelentősen mérséklődik.
A hosszabb távú inflációs kilátások szempontjából a Monetáris Tanács a legnagyobb kockázatot abban látja, hogy a sorozatos inflációs sokkok a gazdasági szereplők hosszabb távú inflációs várakozásait is megemelhetik. A belföldi kereslet visszaesése azonban olyan mértékű, hogy az adóintézkedések közvetlen hatásától eltekintve ennek figyelembe vételével is alacsony inflációs környezetet valószínűsít a monetáris tanács.
A globális befektetői hangulat, és ezzel párhuzamosan Magyarország kockázati megítélése a korábbi lényeges javulást követően az elmúlt hónapban érdemben nem változott. A külső finanszírozási igény számottevő csökkenése, valamint a költségvetés kötvénypiaci finanszírozásának újraindítása ugyancsak mérsékli az ország külső finanszírozásával kapcsolatos aggodalmakat.
Az ülés rövidített jegyzőkönyvét 2009. szeptember 16-án 14 órakor teszik közzé.
Megfelelt a piaci várakozásoknak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői, 50 bázispontos kamatcsökkentése, amelyet az év végéig még több, összesen akár 100 bázispontos kamatvágás is követhet.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szerint az elmúlt egy hónapban javult Magyarország kockázati megítélése, és úgy tűnik, az infláció sem jelent veszélyt a következő időszakban, ami kedvezhet a további kamatcsökkentésnek.
Ha továbbra sem változnak az inflációs várakozások, valamint a bruttó hazai termék (GDP) idei csökkenése is a jelenlegi szinten marad, akkor az év végéig még akár 50-100 bázispontos kamatcsökkentésről is dönthet a Monetáris Tanács - mondta. Török Bálint szerint az idei júliusi adóemelés hatása várhatóan jövő év nyarára eltűnik az inflációból, ez is kedvez a jegybanki alapkamat további mérsékléséhez.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén úgy vélte, hogy a javuló piaci környezet, valamint Magyarország gazdasági kockázatának csökkenése az év végéig további kamatvágást eredményezhet. Év végére 7,5 százalékos, míg 2010 közepére 7 százalékos jegybanki alapkamatot vár.
Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója is úgy vélekedett, hogy a nemzetközi hangulat és ezen keresztül Magyarország kockázati megítélése kedvező hátteret nyújtott a kamatvágás folytatásához. A szakember azonban azt is megjegyzte, hogy a hétfői kamatvágást nem igazán lehetett volna „halogatni”, de az ennél gyorsabb tempó sem lett volna indokolt.
A vártnál gyengébb második negyedéves GDP- és a lényegesen alacsonyabb július inflációs adat továbbra is azt jelzi, hogy komoly sokkhatás érte a hazai fogyasztókat. Orosz Dániel szerint a fiskális megszorítások miatt ezeket a komoly recessziós hatásokat továbbra is csak a monetáris oldalról lehet tompítani.
A forint a kamatdöntés hatására kissé erősödött az euróval szemben a bankközi devizapiacon: az eurót háromnegyed háromkor 267,80 forinton jegyezték a reggeli 268,70 és a múlt hét szerdai 271,20 forint után.
A BÉT-en az árfolyamok 14 óra után kezdetben emelkedtek, majd egy kisebb korrekciót követően 15 óra után tovább erősödtek, a BUX meghaladta a 19 000 pontot.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem akkor fognak a városi fák hatékonyan hűteni hőhullámok idején, ha sok van belőlük, hanem ha a telepítésükkor olyan szempontokat is figyelembe vesznek, mint a helyi klíma, az épített környezet vagy a már ott élő növények. Az elsivatagosodó Szegeden török és kazah fajokkal is kísérleteznek.
Nyolcan megsérültek a ráfutásos balesetben.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
Trump szerint az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök.