szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ösztönző csomag lökést adott az amerikai gazdaságnak; úgy tűnik, a kormány több száz milliárd dolláros serkentő programjai kisegítik a gazdaságot az évtizedek óta legsúlyosabb recesszióból - írta a The Wall Street Journal.

Arról nincs egyetértés a szakemberek között, hogy melyik programnak van, illetve volt a legnagyobb hatása. Egyes közgazdászok mindenesetre úgy látják, a pénzügyi szféra felélesztését célzó lépések - köztük a központi bank agresszív értékpapír-vásárlási akciói és a bankok feltőkésítésére irányuló szövetségi törekvések - jelentősebb lökést biztosítottak, mint az Obama-kormány 787 milliárd dolláros ösztönző csomagja.

A vezető New York-i üzleti napilap megállapította, hogy az amerikai gazdaság a javulás jeleit kezdi mutatni. Sok szakember úgy értékeli, a legrosszabb időszak már elmúlt, és a statisztikai adatok a vártnál erősebb növekedést mutatnak.

Az ösztönző csomagon keresztül végrehajtott költekezés még csak most kezdi úgymond átitatni a gazdaságot, a szövetségi kiadások ez év végén vagy jövő év elején fognak tetőzni. A kormányzat eddig 60 milliárdot teljesített a háztartásoknak beígért 288 milliárd dolláros adócsökkentésekből, és mintegy 84 milliárd dollár költekezés történt a tervezett 499 milliárdból.

Egyes becslések szerint az ösztönző csomag kiadásai éves szinten számolva 2-3 százalékkal járulnak hozzá a gazdasági növekedéshez a második, illetve harmadik negyedévben. A gazdaságba áramló pótlólagos tőke a fogyasztás, a beruházások és a költekezés serkentése révén a második negyedévben csökkentette a romlás ütemét, a harmadik negyedben pedig megalapozza a pozitív növekedést.

Szövetségi ösztönző csomag nélkül az április és június közötti időszak zsugorodása 1 százalék helyett sokkal rosszabb, talán 3,2 százalék lett volna, szakértők szerint. A Goldman Sachs befektetési bank közgazdászai szerint a harmadik negyedévben az amerikai gazdaság 3,3 százalékos növekedést fog elérni. Központi serkentés nélkül ez az érték nulla körül alakulna - mondta Jan Hatzius vezető közgazdász.

Mint Dave Anderson, a Honeywell International vállalatcsoport pénzügyi vezetője rámutatott: érdekes módon az ösztönző csomag közvetlen hatása az üzleti tevékenység befagyása volt. A cégek ugyanis rengeteg rendelést visszafogtak, amíg igyekeztek kitalálni, milyen előny származhat számukra a csomagból. A fellendülés a második félévben várható - tette hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Amerikai tőzsdefelügyelet: shortolás rövidre vágva?

Az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet (S.E.C.) hónapokig tartó vacillálás után új javaslattal állt elő a piacok tavalyi összeomlásában sokak szerint nagy szerepet játszó short-ügyletek szabályozásáról. Gyakorlatilag lehetetlenné tennék a shortolást. A felügyelet szerint az új szabályozást gyorsan be lehetne vezetni.

MTI Gazdaság

Jól jártak amerikai nagybankok a válsággal

A kisegített amerikai nagybankok, a helyzetük megerősítése céljából nekik adott több tízmilliárd dolláros tőkeinjekciónak köszönhetően még hatalmasabbakká váltak; a pénzügyi krízisből uralkodó pozíciójukat megerősítve lábalnak ki - állapította meg a pénteki The Washington Post.

hvg.hu Gazdaság

Bankcsődök: itt van 2009 legnagyobb bukása

Az USA-ban továbbra is folyamatosan dőlnek be bankok. Ezúttal az Egyesült Államok déli régiójának egyik legnagyobb bankja, a Colonial BancGroup, ment csődbe, amelyet így az egyik riválisa, a BB&T vásárolt fel. Emellett még további négy bank húzta le a rolót.

MTI Gazdaság

Újabb bankcsődök az Egyesült Államokban

A gazdasági kilátások némi javulása ellenére az Egyesült Államokban újabb bankok mennek csődbe: pénteken négy pénzintézetet zártak be, köztük az egyik legnagyobb regionális bankot, a Texas államban lévő Guaranty Bank of Austint, amelynek 13 milliárd dollár a mérlegfőösszege.

MTI Gazdaság

Bővítik az IMF forrásait, de nem lesz további gazdaságösztönzés

Egyetértés van a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelezési képességének növelésében, de ezen túlmenően az európai vezetőknek nem akaródzik további gazdaságösztönző költekezéssel előhozakodni az eddigi terveken felül, ez derült ki csütörtökön európai vezetők brüsszeli nyilatkozataiból az EU-csúcsértekezlet előtt.

MTI Gazdaság

Nem kell új gazdaságösztönző program

Az amerikai elnök kész megfontolni újabb gazdaságösztönző programot, ha szükséges lenne, de pillanatnyilag nem úgy tűnik, hogy szükség lenne még több pénzre, így vélekedett a Fehér Ház vezető gazdasági tanácsadója, David Axelrod vasárnap az NBC televízió Meet the Press című műsorában.