szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szalay-Berzeviczy Attila szerint az infláció alakulása meghatározó szerepet játszik abban, hogy mennyire húzódik el a gazdasági válság, az infláció gyors növekedése a válság elhúzódását okozhatja.

A gazdasági válságból való kilábalás fontos kérdése, hogy "mi következik be előbb: a növekedés beindítása és az extra pénztömegek kivonása a rendszerből, vagy az infláció váratlan beindulása" – írta Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) volt elnöke az FN.hu-n kedden megjelent elemzésében, amely a Lehman Brothers csődjének egyéves évfordulója alkalmából jelent meg. A válság kezdeteként tartják számon a Lehman Brothers, a Wall Street egyik legerősebb befektetési intézetének csődbejelentését tavaly szeptemberben, ami hitelpiaci pánikot okozott.

Szalay-Berzeviczy Attila szerint azért kell számolni az inflációval, mert a bankok és az autógyárak megmentése miatt a nemzetközi pénzügyi rendszerbe extra pénzeket pumpáltak. Így a rendszerben sokkal több pénz van, mint amire egy nyugalmi állapotban lévő gazdaság működtetéséhez szükség van. Az infláció már most is jelen van, de egyelőre nem a maginflációt jelentő termékek árának emelkedésében jelentkezik, hanem a tőkepiacokon. Ezért a jegybankok, amelyek az elmúlt egy évben - pénzteremtő munkájuknak köszönhetően - jelentősen felfújták mérlegfőösszegeiket, még nem kényszerültek kamatemelésre.

A válságból való kilábalás fontos kérdése az egykori BÉT-elnök szerint, hogy a növekedés beindítása, vagy az infláció váratlan megjelenése történik-e előbb. Ha az előbbi, akkor "V" alakú lesz az alja ennek a válságnak, vagyis a mélypont után megindulhat a kilábalás. Ha azonban megjelenik az infláció, akkor "W" pályát járhat be a gazdaság, mivel kamatemelésre kényszerülnek majd a jegybankok, ami újabb pofon lesz a növekedésnek és a tőzsdei árfolyamoknak - vélekedik Szalay-Berzeviczy Attila.

A szakember szerint ezért még ma sem lehet biztosra venni, hogy a világ elkerült egy hosszan elhúzódó gazdasági hanyatlást. Ugyanakkor vannak bíztató hírek a lakossági fogyasztás, a vállalati profitok és az Egyesült Államok ingatlanpiacának oldaláról, valamint a német és a francia növekedési számokat illetően.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A tervezettnél is több pénzt ad az EBRD Kelet-Európának

Még tovább növeli eddig is rekordértékűre tervezett idei kelet-európai finanszírozásait az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), a globális pénzügyi válság továbbra is érezhető hatásai és a növekvő finanszírozási igények miatt, közölték kedden a bank londoni központjában.

MTI Gazdaság

EBRD-elnök: még sok nehézség következik

A felzárkózó európai térség államai valószínűleg nem térnek vissza a magas növekedési ütemekhez és a rekord méretű külföldi beruházásokhoz, amelyekben a válság előtt részük volt, erre figyelmeztetett pénteken az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke. Thomas Mirow óvott a válság alulértékelésétől is, mondván, hogy még sok nehézség következik.

hvg.hu Gazdaság

Megkapta az OTP a "nem sürgős" EBRD-segítséget

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) piaci feltételek mellett 200 millió euró alárendelt kölcsöntőkét nyújt az OTP Banknak, további 20 millió eurót pedig OTP-sajátrészvény vásárlásra fordít.

hvg.hu Gazdaság

Csaba László: nem gazdaságunk visszaesése, hanem szerkezete a gond

Magyarország gazdasági visszaesése nem olyan tragikus, mint ahogy azt sokan képzelik. A csökkenés mértéke egyáltalán nem rendkívüli más országokhoz képest, inkább a magyar gazdaság elavult szerkezete okoz gondot. Könnyű és gyors megoldás sajnos nincs – mutatott rá Csaba László akadémikus, a Közép-Európai Egyetem (CEU) közgazdász professzora az SAP Siófokon megrendezett konferenciáján.

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.

hvg.hu Gazdaság

Andor László: „Az európai civilizáció jövője a tét”

Brüsszelben elvetették a kelet-közép-európai régió 180 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagra vonatkozó javaslatát, mondván, az unió egyenként támogatja a nehéz helyzetbe került tagállamokat. Ugyanilyen sorsra jutott a gyorsított euróbevezetés javaslata is. Maradt tehát egyelőre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által pénteken bejelentett 24,5 milliárd eurós segítség Kelet-Európának, amelynek instabilitása komoly fenyegetést jelent az euróövezetre nézve is. Mire lehet elég ez a pénzügyi mentőöv? Andor Lászlóval, az EBRD igazgatóságának tagjával beszélgettünk.

hvg.hu Gazdaság

Minek kell az OTP-nek EBRD-segítség, ha annyira erős?

Miért kell EBRD-segítség a magyarországi bankoknak? Jó ötlet a jól működő vállalatoknak támogatott hitelt nyújtani? Aggódni kell a régiós országok válságkezelése miatt? Segítene a gyors eurócsatlakozás? Manfred Schepers, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) alelnöke a magyarországi bankok helyzetét, a még fennálló kockázatokat, valamint az ország válságkezelését és az utóbbi időben ezzel kapcsolatban elhangzott javaslatokat, kritikákat kommentálta a hvg.hu-nak.