szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az építőipari termelés a júniusi emelkedés után júliusban ismét esett: mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 5,1 százalékkal csökkent a 2008. júliusihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Júniusban a kibocsátás mind a kiigazítatlan, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 15,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a májusi 9,6 és az áprilisi 8 százalékos visszaesés után.
Az év első hét hónapjában a termelés 2,4 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Szezonálisan kiigazítva a termelés júliusban 12,2 százalékkal maradt el a júniusitól.

Júliusban a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeken végzett munkák volumene csaknem egynegyedével visszaesett, míg az egyéb építményeken végzetteké - az előző hónapokhoz hasonlóan - emelkedett, 19,6 százalékkal magasabb volt, mint 2008 júliusában. Évkezdettől számítva az épületeken végzett munkák volumene 12,7 százalékkal mérséklődött, az egyéb építményeken végzetteké viszont  12,3 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Az egyéb építmények termelésének bővülése továbbra is út- és vasútépítési munkáknak köszönhető, de júliusban a közműépítéseknél már csökkenés volt megfigyelhető 2008 júliusához képest. Nagyobb volumenű munkákat végeztek az M6-os, az M43-as autópályákon, valamint a 4-es metró építésén. Szezonálisan kiigazítva az épületek építése 15,5 százalékkal, az egyéb építményeké 6,3 százalékkal elmaradt a magas júniusi bázistól.

Az építőipari termelés mintegy felét adó speciális szaképítés ágazat - melynek zömét a szerelési és a szakipari munkák adják - termelésének mérséklődése tovább folytatódott: júliusban egyötödével alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.



Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene - az elmúlt hónapokhoz hasonlóan - júliusban is meghaladta az egy évvel korábbit: 4,2 százalékkal volt magasabb, mint 2008 júliusában. Az idei emelkedésen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 2 százalékkal, az egyéb építményeké 6 százalékkal nőtt. Ez utóbbi több, az év során kötött, jelenleg is folyó út-, vasútfejlesztési munkákra vonatkozó szerződésnek köszönhető.

A 2009. júliusában kötött szerződések volumene 10,6 százalékkal kisebb volt az előző évinél. Ezen belül épületek építésére 14,7 százalékkal, egyéb építményekre 8,4 százalékkal kevesebb szerződést kötöttek.
A július végi szerződésállomány - folyó áron - 795,8 milliárd forintot tett ki. Egy évvel korábban 743,6 milliárd forint volt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!