szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A négy németországi Opel-üzem közül az észak-rajna-vesztfáliai tartományban lévő bochumi gyárat érintik leginkább az új tulajdonos, a Magna leépítési tervei.

Vasárnapi sajtóértesülések megerősítették azokat a korábbi információkat, amelyek szerint az európai – és benne a németországi – Opelt átvevő osztrák-kanadai beszállítói konszern az európai Opel-üzemekben összesen 10 560 munkahely megszüntetését tervezi és ebből 4500 Németországra jut.

A Welt am Sonntag című vasárnapi lap arról írt, hogy az elbocsátások leginkább a bochumi üzemet érintik, ahol 2045 munkahely szűnik meg. 1817 állást szüntetnek meg a hesseni Rüsselsheimben, amely az Opel legnagyobb németországi gyára, míg a Rajna-Pfalz tartományban lévő Kaiserslautern Opel-üzemében 283 alkalmazott elbocsátását tervezik. A munkahelyek megszüntetése egyedül a türingiai Eisenachban lévő gyárat nem érinti, igaz azon az áron, hogy a Magna a spanyolországi Zaragoza üzeméből termelési kapacitásokat a türingiai gyárba helyez ét. A spanyolországi gyárból pedig több ezer alkalmazottat bocsátanak el.

Az idézett sajtóértesülések szerint várható, hogy az elkövetkező napokban felgyorsítják a tárgyalásokat az új tulajdonviszonyokat rögzítő megállapodás véglegesítéséről. Változatlanul sok a nyitott kérdés, továbbra is sok a bizonytalanság a megállapodás részleteit tekintve és továbbra sem tisztázott, hogy az eddigi anyavállalat, az amerikai General Motors – amely a részvények 35 százalékát megtartotta – a jövőben milyen befolyással lesz.

Közben – mint arról szintén a Welt am Sonntag számolt be – a Magnával kooperáló orosz Sberbank fenyegetőzött arra az esetre, amennyiben a General Motors akadályozná az Opelek gyártásával kapcsolatban Oroszországnak történő technológia-átadást. Az 55 százalékos többségi részvénycsomagot a Magnával közösen birtokló Sberbank közölte: amennyiben a technológiaátadás útjába akadályokat gördítenek, az Opel átvétele „késedelmet szenved”.

A Magna azt tervezi, hogy az Opel legfőbb új felvevő piaca Oroszország lesz. Az osztrák-kanadai konszern régóta együttműködik a GAZ orosz autógyárral.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Magyar kézben dőlhet el az Opel sorsa

Csak olyan állami támogatást engedélyez az Európai Bizottság az Opel járműipari cég javára, amely összhangban van az Európai Unió versenypolitikai szabályaival és egységes közös belső piacának szabályozásával - szögezte le a brüsszeli "EU-kormány" szóvivője hétfőn.

MTI Karrier

Több mint tízezer állás szűnhet meg az Opelnél

Akár 10 500 állás szűnhet meg az Opel európai üzemeiben, ebből mintegy 4 ezer Németországban - mondta az Opelt megvásárló Magna cég társ-vezérigazgatója, közölve, hogy a létszámcsökkentés része a Magna Opellel kapcsolatos terveinek.

MTI Autó

Négyezer munkahely szűnik meg az Opelnél

Az előzetesen ismertté vált 3000 helyett összesen 4000 munkahelyet szüntet meg az Opel új tulajdonosa, az alkatrész-gyártással, illetve beszállítással foglalkozó osztrák-kanadai Magna konszern Németországban.