Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Az építőipar még nem jutott túl a válság nehezén, annak ellenére sem, hogy sok mutató már a gazdasági fellendülésre utal: szárnyal a tőzsde, erősödik a forint, és augusztusban kevesebb építőipari céggel szemben indult fizetésképtelenségi eljárás is, mint egy évvel korábban – áll az Opten céginformációs szolgáltató szerdai közleményében.
Augusztusban mindössze 137 magyar építőipari céget számoltak fel, hosszú hónapok óta a legkevesebbet. Ennél tavaly augusztusban, a válság kitörését megelőző utolsó "békehónapban" is több cég ellen indítottak fizetésképtelenségi eljárást a hitelezők: akkor 154 cég jutott erre a sorsra az ágazatból.
Hiába a jónak látszó adat, tartani lehet attól, hogy az ágazat még huzamosabb ideig viseli a válság terheit, a magyar gazdaság ugyanis még nem állt növekedési pályára. „Átmeneti jelenségről van szó, feltehetően sokkal inkább a cégbírósági szabadságolások, semmint az üzleti környezet javulása vezetett erre az eredményre" – véli Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója a közlemény szerint.
Minden egyéb adat arra mutat, hogy a felszámolási hullám még nem tetőzött. Nyár eleje óta 12 olyan építőipari vállalkozás került felszámolás alá, amelynek éves árbevétele korábban meghaladta az egymilliárd forintot, márpedig ezek az ágazatban szokásos alvállalkozói rendszer miatt több bajba jutott céget hagyhattak maguk után. Megerősíti a stratégiai igazgató véleményét, hogy a végelszámolásoknál sem következett be a felszámolásoknál tapasztalt hirtelen fordulat. Augusztusban 101 építőipari cég bezárását kezdeményezték a tulajdonosok, miközben egy évvel ezelőtt csak 55 cég fejezte be működését az ágazatban. A szakemberek kedvező adatnak tartják, hogy míg tavaly a nyolcadik hónapban 713 új cég alakult, addig az idén csak 348. Ez ugyanis szerintük azt jelenti, hogy az amúgy is szétaprózott tulajdonosi szerkezet nem hígul tovább, a megszűnt vállalkozások romjain nem jönnek létre újabb, eleve tiszavirág-életűnek szánt cégek.
Az elmúlt 3 hónapban felszámolt legnagyobb építőipari vállalkozások között van az Integrál-Hexa Magasépítőipari és Fővállalkozói Zrt. (Győr) 6,8 milliárdos, a Csaba-Ép Kivitelező és Tervező Kft. (Békéscsaba) 4,4 milliárdos, a BAUCONT Építőipari Zrt. (Tata) 4,1 milliárdos és a Bau-System Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. (Pély) 2 milliárd forintos árbevétellel.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Régóta határérték felett mozgott az összkoleszterinszintem, és egy nap eljött az a pont, amikor úgy éreztem, harmincasként változtatnom kell az életemen ahhoz, hogy idős koromban is egészséges maradjak. Így sikerült megtennem az első lépéseket.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Három másik, magyar érdekeltségű ügyben is előreléptek.
Ajánló a HVG legfrissebb számából.