Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Majdnem ott kezdte a negyedik negyedévet a forint, ahol a harmadikat befejezte: az euró árfolyama 269 és 270 forint között mozgott a csütörtöki kereskedés első órájában.
A közös európai pénz, amelynek árfolyama szeptember utolsó napján 270,5 forint fölött is megfordult, október 1-jén, délelőtt tíz órakor 269,2 forintot ért. A dollárt ekkor 184,5 forinton, a svájci frankot 177,4 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon.
„A szédületes fél százalékos tegnapi mozgás után újabb pezsgő, vibráló napnak nézünk elébe” – kezdi szokásos „Tízórai” összefoglalóját Márvány Zsolt, a Commerzbank értékesítési vezetője. „És hogy ne legyen kisebbségi komplexusunk a tucatjával megjelenő amerikai
adatok láttán, ma reggel megjelent a szeptemberi Beszerzési Menedzserindex, amely örvendetes és látványos javulással 49 pontra ugrott az előző havi 46 pontról, egészen megközelítve az 50-es határt, amely már a növekedést jelenti. A részindexek közül mindössze a szállítási idő, az export mennyiség és a foglalkoztatottság adata változott enyhén negatív irányba.”
„Újabb fahasáb az optimizmus egyre vígabban lobogó tábortüzére, újabb érv, ami megerősítheti a külföldi elemzők és minősítők pozitív világ- és forintképét. Varga Mihály hiánycélos kijelentéseinek esetleges negatív hatását pedig a Moody’s és az S&P elmúlt napokban publikált „csak az ígérgetés megy, a pálya kötött” jellegű kommentárjai semlegesítik.”
„Euró/dollár. Ma újabb szakajtónyi adatot vár a piac, holott a tegnapi adatok után sem történt semmi értelmezhető elmozdulás az árfolyamban, a dollár erősödését inkább Almunia úr
szavai válthatták ki, nem pedig a fele-fele arányban vártnál jobb és rosszabb adatok. Bár átmenetileg 1,46 alá csúszott a devizapár, további oldalazásának akkor lehet vége, ha valami igazán nagyot durranó meglepetést hoznak a mai beszerzési menedzser index adatok, vagy a munkaerő-piaci mutatók csokra, esetleg a fogyasztói kiadások. De nincsenek illúzióink.”
Ami a svájci frank/forint párt illeti, a Commerzbank szakembere kiemeli: szeptember 4-e óta egy ízben már sikerült elhagynunk a 177 – 180-as sávot, igaz, két nap alatt elenyészett a lendület és azóta ugyanitt toporgunk. „A svájci jegybank tegnapi intervenciója (1,5080-ig erősödött a frank az euróval szemben, nagyjából ezen a szinten szoktak beavatkozni) és a forint ma reggeli méla erősödése együttesen talán 177 alá tornázhatja ma az árfolyamot, nagy csodát azonban ne várjunk” – zárja összefoglalóját Márvány Zsolt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.