szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Biggeorge's-NV kockázati tőkealapja 4 milliárd forintot fektet kis- és középvállalkozásokba, elsősorban az egészségügy, a biotechnológia, az informatika, az internet média, az alternatív energia, valamint a szolgáltatások területén - közölte a cég.

Emlékeztetnek: a Biggeorge's-NV Equity Kockázati Tőkealap Kezelő Zrt. (BNV Equity) sikeresen pályázott a Jeremie programban, így rövidesen elindulhat első, 10 éves futamidejű, 4 milliárd forintos jegyzett tőkéjű kockázati tőkealapja. Ennek tőkéjét 30 százalékban a Nagygyörgy Tibor tulajdonában álló Biggeorge's, és a Nyíri Viktor tulajdonában álló NV cégcsoportok, míg 70 százalékban az EU biztosítja.

Az alap olyan kis- és középvállalatokba fektet, amelyek kiemelkedő növekedési potenciállal rendelkeznek és a főbb területeken kívüli szektorokat sem zárnak ki a befektetési célpontok közül. Ehhez is elengedhetetlen, hogy a vállalkozások megalapozott üzleti tervvel, egyedi, lehetőleg nemzetközi perspektívával is rendelkező termékkel, vagy szolgáltatással, valamint megfelelő és elkötelezett menedzsmenttel rendelkezzenek - ismertette Nagygyörgy Tibor a közlemény szerint.

Az alap három fejlettségi szakaszhoz biztosít majd jellemzően 30-450 millió forint tőkét, cégenként, több év alatt összesen legfeljebb 1,35 milliárd forintot. Magvető fázisú, főként innovációhoz kapcsolódó, kezdeti fázisú és növekedési fázisú befektetéseket egyaránt tervez. Az innovációhoz kapcsolódó befektetéseik aránya az összes befektetés számarányán belül várhatóan meghaladja majd a 40 százalékot, ennek megvalósítása érdekében a BNV Equity több hazai tudásközponttal - egyebek között a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvánnyal, az INNOCENTER Innovációs Központ Közhasznú Nonprofit Kft.-vel, továbbá a veszprémi Pannon, a gödöllői Szent István, és a Szegedi Tudományegyetemmel - is együttműködik.

A BNV Equity aktív portfolió kezelésre készül, és a cégek fejlődését a tőke biztosításán túl üzleti, fejlesztési stratégiájuk kialakításával, vállalatvezetési, cégépítési, pályázati tanácsokkal, finanszírozási forrásokhoz való hozzájutás támogatásával, belföldi és külföldi kapcsolatrendszerével is segíti.

"Az első befektetési célpontok már megvannak, ezekbe várhatóan januártól, a lejegyzést követően tud majd befektetni az alap, de már most is várjuk a tőkét kereső vállalatok jelentkezését" - mondta Nagygyörgy Tibor.
Tekintettel arra, hogy a Jeremie programban számos megkötés van arra, hogy mely társaságok vehetnek részt a programban, a BNV Equity egy második, hasonló méretű, a Jeremie program feltételeinek meg nem felelő cégekbe fektető alap indítását is tervezi a közeljövőben.

Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter pénteken jelentette be, hogy nyolc pályázó nyert az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogramban létrejövő alapok kezelésére kiírt pályázaton a tizennyolc indulóból, a programmal mintegy 45 milliárd forint kockázati tőke juthat az induló és korai növekedési szakaszban lévő mikro-, kis- és középvállalkozásoknak. Ebből 31,5 milliárd forint uniós és hazai állami forrás, amelyet a 13,4 milliárd forint magántőke egészíti ki. A pályázat lezártával teljes egészében elindult a több elemből álló, a kkv-knak visszatérítendő támogatást nyújtó Jeremie program, amelynek része az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram. Ebben a már felhasznált állami 31,5 milliárd forinton kívül még mintegy 8,5 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az állami részen a hozamelvárást 8,5 százalékban limitálták, az efölötti részt átengedik a magánbefektetőnek. A visszatérítendő támogatás a hozammal együtt újra fel lehet majd használni kockázati tőkeként.

Az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogramban a létrejövő alapok kezelésére kiírt pályázatot a Big George’s NV Equity Kockázati Tőkealap-kezelő, a Central Fund Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., a DBH Investment Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., az Etalon Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., a Finext Startup Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., a Morando Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., a Portfolion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. és a Primus Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. nyerte.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!