szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külkereskedelmi mérleg idén január-augusztusban 2837 millió eurós (815 milliárd forintos) többletet mutatott, ami az egyenleg 3104 millió eurós javulását jelenti az előző év hasonló időszakának 267 millió eurót kitevő passzívumához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatokat. Az alacsonyabb bázis miatt az elkövetkező hónapokban akár már javulhat is a magyar export teljesítménye éves összehasonlításban elemzők szerint.

Az augusztusi előzetes adatok a pénteken megjelent részletes adatoknál 25 millió euróval kevesebbet, 2,812 milliárd eurós aktívumot mutattak. A külkereskedelmi egyenleg havonkénti és éves adatai is export többletet mutatnak 2009 februárja óta.

Az idén augusztusban a külkereskedelmi forgalom volumene exportban 10 százalékkal, importban pedig 15 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, míg 2009. január-augusztusban a kivitel volumene 17 százalékkal, míg a behozatalé 23 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.

A 2009 január-augusztusi forgalom forintban mért árszínvonala az export és az import esetében közel azonos, 5 százalék körüli mértékben emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány gyakorlatilag nem változott. A forint a főbb devizákhoz képest 17 százalékkal, ezen belül az euróhoz mérten 15 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva pedig több mint 30 százalékkal gyengült. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakitól közel 10 százalékkal maradt el.

Az export 60 százalékát, az import közel felét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalmának volumene 2009 első nyolc hónapjában, exportban 21 százalékkal, importban pedig 26 százalékkal volt kevesebb, mint a 2008 azonos időszakában. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb visszaesés a közúti jármű, valamint az energiafejlesztő gép és berendezés forgalmában mutatkozott: a kivitelben 39 százalékos, illetve 26 százalékos, a behozatalban 49 százalékos, illetve 41 százalékos volt a volumencsökkenés.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január-augusztusban az átlagnál kisebb mértékben csökkent: 14 százalékkal, illetve 20 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában.

Az energiahordozók behozatalának volumene 2009 első nyolc hónapjában 29 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008 azonos időszakában, de augusztusban, idén először, mintegy 8 százalékos volumenbővülés volt tapasztalható az árszint 25 százalékos csökkenése mellett. Az árufőcsoporton belül 2009 első nyolc hónapjában a kőolaj és kőolajtermékek importvolumene 21 százalékkal, míg a természetes és mesterséges gázoké 46 százalékkal esett vissza. A volumencsökkenés 2009 augusztusában a kőolaj és kőolajtermékeknél mindössze 2 százalék volt, míg a gázbehozatal volumene már 10 százalékkal növekedett.

A villamos energia importvolumene 2009 első nyolc hónapjában 10 százalékkal, ezen belül augusztusban 50 százalékot meghaladó mértékben nőtt. Az árszint az év első nyolc hónapjában 10 százalékkal emelkedett.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2009 első nyolc hónapjában összességében 3 százalékkal növekedett, importvolumene 6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A kivitel növekedésének legfőbb tényezője a gabona és gabonakészítményeknek az időszak egészére vonatkozó 21 százalékos exportvolumen bővülése volt, azzal együtt, hogy ebben az árucsoportban 2009. július-augusztusban már jelentős, mintegy 30 százalékos visszaesés tapasztalható. Az import terén a legnagyobb, mintegy 19 százalékos volumencsökkenést az állati takarmánynál volt mérhető.

A KSH adatai szerint az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január-augusztusban 16 százalékkal, illetve 24 százalékkal volt kisebb, mint az előző évben. Az ország külkereskedelmi mérlegének aktívuma az unió egészét tekintve több mint 50 százalékkal javult, és 1.660 milliárd forintot ért el.

2009. január-augusztusban az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene 22 százalékkal, az onnan érkező importé pedig 23 százalékkal esett vissza az elmúlt év azonos időszakához képest. A magyar külkereskedelmi mérleg hiánya a harmadik országos forgalomban 846 milliárd forint volt, ez 290 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Csak a recesszió miatt pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg

Az alacsonyabb bázis miatt az elkövetkező hónapokban akár már javulhat is a magyar export teljesítménye éves összehasonlításban, az MTI által pénteken megkérdezett makrogazdasági elemzők szerint.

Barta György, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Zrt. elemzője elmondta: a magyar külkereskedelmi mérleg augusztusi javulása ismét csak amiatt következett be, mert a behozatal mértéke jobban esett, mint a kivitelé, így folytatódhatott a hónapok óta tartó emelkedő trend.

Az elemző szerint az augusztusi adatokból is látszik, hogy csak a recesszió miatt pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg, azonban a következő hónapokban már sokkal alacsonyabb lesz a bázis, ezért az export mutatója akár még javulhat is az előző évi adathoz képest.

Pozitív jel lehet, hogy a német gazdaság egyre jobban kezd talpra állni, így nőnek a megrendelések, azonban ezt részben ellensúlyozhatja, hogy a roncsprémium támogatások befejeződnek.

Továbbra is érvényes, hogy a magyar belföldi keresletet visszaszorítják a megszorítások, míg a vállalatok továbbra is elsősorban készleteiket élik fel - mondta az elemző.

Az elemzők korábban úgy vélték az év további részében is folytatódhat a külkereskedelmi mérleg javulása, miközben a háztartások inkább megtakarítanak, visszafogják fogyasztásukat, és a beruházásokban sem lesz nagy felfutás, így az import továbbra is alacsony maradhat.

© MTI-eco
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!