Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
A fogyasztói árak 4,7 százalékkal haladták meg októberben az egy évvel korábbit és nem változtak szeptemberhez képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Forrás: MTIeco |
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője kiemelte a tartós fogyasztási cikkek árcsökkentését. Mint mondta, erre az idén csupán márciusban, illetve tavaly augusztusban volt példa. Megjegyezte, hogy az október végi üzemanyag-áremelések még nem jelentek meg ebben az adatban. A szolgáltatások kismértékű árcsökkenését elsősorban az autópálya használati díjának, valamint a légiközlekedés árainak mérséklődése idézte elő.
Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,8 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen, 11,5 százalékkal drágult a tojás, 10,3 százalékkal a párizsi, kolbász, 10 százalékkal a sertészsiradék, valamint 8,3 százalékkal a szalámi, szárazkolbász, sonka. Csökkent viszont 21,1 százalékkal az étolaj, 9,2 százalékkal a sajt, 8,7 százalékkal a tej és 7,5 százalékkal a liszt ára.
Az átlagnál nagyobb mértékben, 9,6 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk. A háztartási energia átlagot meghaladó, 5,8 százalékos áremelkedésén belül az elektromos energia ára 10,7 százalékkal, a vezetékes gázé 7,9 százalékkal nőtt.
Szintén átlag felett, 5,6 százalékkal drágultak a szolgáltatások, ezen belül a szemétszállítás 16,2, a vízdíj 11,6, a csatornadíj 11,5 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 4,9 százalékkal kellett többet fizetni. Az egyéb cikkek 3,3 százalékos áremelkedése átlag alatti volt, ezen belül a járműüzemanyagok ára 4,4 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 8,5 százalékkal drágult, a ruházkodási cikkek esetében szintén átlag alatti, 0,6 százalékos volt az árnövekedés.
Az éves adatok ismertetésénél az osztályvezető kiemelte, hogy a jövedéki adó-emelés miatt jelentősen drágultak a szeszes italok, dohányáruk. Kérdésre válaszolva Mináry Borbála elmondta, hogy az év hátralévő részében számolják el a háztartási energia árváltozásait, az elektromos energia drágulását, valamint az üzemanyagok árának növekedését is.
Elemzők
Az MKB Bank elemzői 0,1 százalékponttal vártak magasabb inflációt, vagyis 4,8 százalékot jósoltak - mondta az MTI-nek Kondrát Zsolt, a bank vezető elemzője. Az áfaemelés utóhatásával már nem számoltak, a fogyasztási cikkek áremelkedését pedig a KSH tény-adataival azonosra vették. A 0,1 százalékponttal magasabb inflációt a tartós fogyasztási cikkek körében várt áremelkedés miatt valószínűsítették, a forint árfolyamának stabilizálódása, valamint a kereslet hiánya azonban itt árcsökkenést, így - alacsonyabb inflációt hozott.
Decemberre - az egy évvel korábbihoz képest - 5,9 százalék áremelkedést prognosztizál az MKB vezető elemzője, a jövő évi inflációt pedig 3,2 százalékra becsüli. Nyeste Orsolya az Erste Bank makro elemzője pozitív meglepetésnek nevezte a KSH 4,7 százalékos adatát, mivel a piaci konszenzus 5 százalékot valószínűsített. A vártnál alacsonyabb inflációt szerinte is a tartós fogyasztási cikkek, illetve a szolgáltatások okozták, ezek már két hónapja árcsökkenést mutatnak.
Az év végére 6,1 százalékos áremelkedést vár az elemző. A jövő évi előrejelzése pedig az, hogy az év második felétől 2-vel kezdődik az infláció indexe.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset az osztrák extrémsportolóval.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral.