Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Görögország költségvetési és adósságproblémái megnehezíthetik az euróövezeti tagjelölt országok, köztük Magyarország helyzetét is a valutauniós csatlakozás szempontjából - áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport új elemzésében.
A Barclays Capital "A feltörekvő Európa görögtűz alatt" című, szerdán nyilvánosságra hozott helyzetértékelésében azt írja: a Görögországgal kapcsolatos problémák különösen Észtországnak jöttek nagyon rosszkor, tekintettel arra, hogy a balti köztársaság már 2011-ben csatlakozni szeretne az euróövezethez. A cég szerint azonban valószínűleg Magyarország magas adósságára is "megint ráirányul majd a figyelem".
A Barclays Capital londoni elemzői szerint Görögország most már erőteljes példaként szolgálhat a szkeptikusoknak - különösen a valutauniós jegybankon (EKB) belül -, akik az euróövezet bővítésének halasztását pártolnák. Ez a tábor most erősebb helyzetben lesz azokkal szemben, akik politikai meggondolásból hajlamosak lennének kedvező módon elbírálni például Észtország felvételi kérelmét - vélekednek a Barclays Capital szakértői.
Ha Észtország teljesíti is a maastrichti csatlakozási feltételeket, az észt gazdaság mély recessziója és a még hátralévő egyensúlyjavító lépések szükségessége fenntarthatósági kérdéseket vet fel - áll az elemzésben.
Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor Görögország költségvetési és adóssághelyzete most már a kelet- közép-európai eurótagjelölt gazdaságokénál is számottevően gyengébb.
A JP Morgan bankcsoport londoni részlegének minap kiadott összehasonlító elemzése szerint a görög államháztartás strukturális deficitje az idén eléri a hazai össztermék (GDP) 12,6 százalékát, miközben az így számolt hiány Romániában várhatóan 7,1 százalék, Lettországban 6,4 százalék, Magyarországon pedig 2,2 százalék lesz.
A JP Morgan szerint a GDP-arányos közadósság-ráta a térségen belül Magyarországon a legmagasabb, várhatóan eléri a 79 százalékot, ám ez is eltörpül a Görögországban valószínűsített 113 százalék mellett.
A cég londoni elemzői azt írták: "történelmi perspektívában tekintve" talán a magyarországi költségvetési konszolidáció a legjobb követendő példa Görögország számára. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési kiigazítását hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - állt a JP Morgan minapi londoni elemzésében.
A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - néhány napja megvonta Görögországtól az elsőrendű "A" kategóriás adósbesorolást, a görög közfinanszírozási helyzetre hivatkozva.
Görögország az első olyan euróövezeti tagállam, amelynek adóskockázati besorolása a közepes befektetői "BBB" sávba került át valamely nemzetközi hitelminősítőnél.
A múlt hét elején a Standard & Poor's is leminősítésre jelölte a görög adósosztályzatot. A jelenlegi görög besorolás az S&P listáján "A mínusz", vagyis az elsőrendű "A" sáv alsó széle, és ha innen tovább romlik, Görögország ennél a hitelminősítőnél is átkerül a már csak közepes befektetői ajánlásúnak tekintett "BBB" kategóriába.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Érdemi megtakarítást lehet elérni megfizethető, régi ingatlanban is alkalmazható okoseszközökkel. A csúcs a mindent integráló rendszer, bár ez inkább új otthonoknál célszerűbb.