Nógrádi erőműcsaták

Némi politikai hátszelet élvez a ciprusi Herco Holdings mátrai erőmű-beruházása, amely ellen környékbeli polgármesterek és a környezetvédők tiltakoznak.

  • HVG HVG
Nógrádi erőműcsaták

Csaknem kétszázezer személygépkocsi átlagos éves kibocsátásának felel meg az a 350 ezer tonnányi szén-dioxid, amit a Mátraterenyére tervezett, 49,9 megawatt teljesítményű, 80 százalékban széntüzelésű erőmű bocsát majd ki, amihez hozzáadódik az óránként 8-10 teherautó-forduló okozta környezetterhelés. Egyebek mellett ezekre hivatkozva ellenzi a beruházást az egyébként Magyarországon ritkán akciózó Természetvédelmi Világalap, a WWF, amely ügyfélként is bejelentkezett az erőmű engedélyezési eljárásába. Most nyerésre áll, hiszen a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség múlt heti határozatában első fokon elutasította az Első Nógrádi Erőmű Zrt. (ENE) kérelmét.

A cég fellebbez, a háttérben pró és kontra is nagy erők lobbiznak. Vizsgálódik a zöld ombudsman hivatala, a környezetvédelmi kérdésekre érzékeny Sólyom László köztársasági elnök pedig aggodalmát fejezte ki. Kazár és környéke a természetbarátok álma lehetne, hegyek és erdőségek övezte apró falvak sorjáznak Nógrád és Heves megye határán. Néhány kilométeres séta is elegendő azonban ahhoz, hogy holdbéli tájra érkezzünk. Fél hegyek tűntek el az évek folyamán a külszíni bányászat miatt. A tájrombolás alighanem folytatódik, ha 2013-ban beindul a tervezett erőmű. Eddig az 1993-ban alapított Nógrádszén Kft. bányászott a környéken, s jelenleg is számos területet érintő bányászati joga van. A magánszemélyek által létrehozott céget 2005-ben elkezdték felszámolni, és a felszámolóbiztos már a gépeket és a bányászati jogokat verte dobra, amikor új befektetők érkeztek, köztük előbb a Navik Befektetési Zrt., majd annak ciprusi cége, a Herco Holdings Ltd. Az új tulajdonos hozzásegítette a Nógrádszenet, hogy kiegyezzen a hitelezőkkel, így a felszámolás egyezséggel lezárult, a cég folytathatta a tevékenységét.


HVG
Farkas Tamás, az ENE vezérigazgatója – aki szerint az ENE erőmű-létrehozó „projektcég”, így nem fog bányászni – állítja: a „bányák felől” érkezett a befektetés ötlete. Ez stimmelhet is, hiszen a Nógrádszén-tulajdonos Herco az ENE egyedüli részvényese 2008 augusztusa óta (lásd ábránkat). A részvénytársaság azelőtt Immo-Next néven működött, Leisztinger Tamás pénzember Arago Holdingjáé volt, és ingatlanbizniszben utazott. A Leisztinger-kapcsolat felsejlik máshol is. A ciprusi cégnyilvántartás szerint az ő munkatársa, Sasinszki Ágnes, igazgató a Hercónál. A Herco-tulajdonos Navik jelenlegi gazdája a Holland Antillákon, Curacaón bejegyzett Tulipan Holding NV offshore cég (korábban a budapesti Procent Befektetési Rt.-é volt, amelyet számos adóvégrehajtás terhel, és az adószámát törölték).

Sasinszki végelszámolóként aktivizálta magát egy ideig a Herco nemrég felszámolásba dőlt cégében, az Admiral Tours Kft.-ben, amely egykor Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány és közvetve Pintér Sándor korábbi belügyminiszter vállalkozása volt (HVG, 2009. december 5.). Gergényi amúgy időközben szintén az Arago-csoporthoz csatlakozott, és a mostanra fizetésképtelenné vált gyorskölcsönnyújtó Athlon Zrt. vezérigazgató-helyettese lett (HVG, 2009. augusztus 22.). Még rendőrként kötődött egyébként az ENE-beruházás helyszínéhez is. 1995-ben, Pintér országos főkapitányságakor ő követte a Nógrád megyei rendőr-főkapitányi székben Rafael Károlyt, aki utóbb a Nógrádszén felügyelőbizottságát erősítette 1997-ig.

Az ENE-székhelynek otthont adó Mátraterenye támogatja a befektetést, amely egyelőre helyi magánszemélyek tulajdonában lévő, nemrég ipari parkká átminősített földeken valósulna meg. A polgármester, Gecse László (MSZP) nem is írta alá azt a tiltakozó közleményt, amelyet a tervezett erőmű hatókörzetében lévő 23 település első emberei jegyeztek nemrégiben. Gecse érveinek zöme szociális jellegű, munkahelyeket, iparűzési adót és civil szervezeteknek, valamint az önkormányzatoknak jutó támogatásokat remél a beruházástól. Mint a HVG-nek elmondta, a zöldek aggályai nyomán ismerőse közvetítésével tudakozódott a közeli Visonta háziorvosánál, akitől azt tudta meg, hogy az ottani szénerőmű nem befolyásolta károsan a helyiek egészségi állapotát. A WWF adatai ezzel szemben azt mutatják, hogy a szénerőművek egészségügyi kockázata hét-tízszeres a biomassza-, illetve a gázüzemű létesítményekéhez képest.

Gecse tapasztalata szerint a helyzetüket átérzi a nagypolitika is. A térség országgyűlési képviselője, a szomszédos – és az erőművet egyébként ellenző – Mátranovákról származó Juhász Gábor (MSZP) titkosszolgálati miniszter például „pozitívan viszonyul” a beruházáshoz. Ráadásul a polgármester úgy tudja, a miniszternek van információja a ciprusi tulajdonosról, ezért a mátraiaknak nincs okuk az aggodalomra (Juhász a HVG-nek azt üzente, nem kíván erőműügyben nyilatkozni, egy korábbi levelében azonban, amely lapunk birtokába jutott, még ő kért tájékoztatást a beruházók tulajdonosi hátteréről a polgármestertől).

Az érintett településeken járva, főképp az idősek körében tapasztalni bizonyos bányásznosztalgiát. Alighanem ezt is kihasználta az ENE, amikor támogatást nyújtott a helyi bányásznapi rendezvényhez. Az év eleje óta segíti pénzadományokkal a helyi oktatási intézményeket, sportegyesületeket is – mindez az összesen pár százezer forintos nagyságrendű jótékonyság vélhetően nyomott a latban, amikor a helyi népszavazáson szeptember elején az erőmű támogatói kerültek elsöprő többségbe a szavazók között. Más kérdés, hogy a voksolás érvénytelenségbe fulladt. Minderről egyébként az ENE kommunikációs főnöke terjedelmes cikket jegyzett az önkormányzati kiadású Új Szurdok újságban.

Az MDF-ből az LMP-be igazolt Ivády Gábor, Ivád polgármestere szerint az egyelőre „lobbiszakaszban” járó projektcég kifizetése „korrupciószagú” lehet. Eközben a környék idegenforgalmáért aggódott múlt pénteki sajtóértekezletén a Heves megyéhez tartozó Pétervására fideszes választókerületi elnöke, Horváth László, illetve a párt környezetvédelmi szakpolitikusa, Medgyesy Balázs. De az ellenzéki párt álláspontja sem egyértelmű, hiszen Nógrád megye fideszes közgyűlési elnöke, Becsó Zsolt augusztus 20-ai ünnepi beszédében nagyra értékelte az erőműtervet.

RÁDI ANTÓNIA

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek