szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába javulnak biztatóan a világgazdasági folyamatok, a nemzetközi befektetői hangulat még mindig nagyon változékony. Megint emelkednek a kockázatok és a csökken a növekedési potenciál. Mire figyeljünk a héten?

A múlt héten is sokszor változott a nemzetközi befektetői hangulat, sok hír, makrogazdasági adat és politikai tervezet látott napvilágot, amelyek erős hatást gyakoroltak a befektetőkre. Ezzel együtt a fejlett részvénypiacokon nem volt jelentős változás az árak, a piaci szintek tekintetében, de egyértelműen kimutatható, hogy a kockázatok emelkedtek, miközben a növekedési potenciál csökkent – állapították meg a Raiffeisen Bank elemzői. 

Bár az USA gyorsjelentési szezonja során döntő többségében a várakozásokat meghaladó eredményekről számolnak be a vállalatok, a makrogazdasági adatok továbbra is vegyes képet mutatnak, de az egyértelmű tény, hogy a gazdaságok állapota fokozatosan javul. Fenntartható növekedés még nem épülhet ugyan a jelenlegi struktúrákra, de a folyamatok biztatóan alakulnak.

Ebben a környezetben a befektetők bizonytalankodása érthető, hiszen korábban töretlenül hittek a kilábalásban, most mégis egyre többen kételkednek a javuló tendencia további fennmaradásában. Ebben a helyzetben különösen érzékennyé váltak a befektetők azokra a változásokra, tervekre, amelyek a likviditás csökkenését eredményezhetik. Márpedig Kínában és az USA-ban jól láthatóan körvonalazódik a törekvés, hogy az állam kivonuljon végre a piacokról.

Az EUR/USD árfolyam az elemzők által várt pályát futja. A dollár erősödése mára nem csak az 1,40-es szint alá, hanem az 1,38-as szint közelébe tolta a keresztárfolyamot.


© hvg.hu

© hvg.hu


A trend tehát folytatódott, elérhető közelségbe került – az elemzők által megjelölt – 1,37-1,38-as szint. Ebben a helyzetben a korábbi eladások zárását javasolják, mivel a keresztárfolyam további csökkenése erősen kérdőjeles. A megjelölt szint elérése és a pozíciók zárása után kivárást javasolnak az elemzők, mivel ahhoz, hogy további érdemi trend alakuljon ki, újabb információkra van szüksége a piacnak.

A forint kereskedését továbbra is az oldalazás jellemzi az euróval szemben, míg a dollárral szemben továbbra is kisebb gyengülés tapasztalható, de ennek mértéke még mindig nem éri azt a szintet, ahol már trendről beszélhetünk.

A forint tehát a vezető devizákkal szemben oldalaz, a dollárral szemben az 185-195-ös sávban, míg az euróval szemben a 265-275-ös szintek között. Az euróárfolyamban az utóbbi napokban kialakult egy szűkebb sáv is, ami 270 és 275 között húzódik. Aki napi szinten szeret foglalkozni devizapiaci befektetésekkel, ezt kihasználhatja, a sáv felső szélén eladással, míg szélén vétellel érdemes belépni a piacra.

© hvg.hu

© hvg.hu

A dollárral szemben érdemes viszont kivárni, mivel az EUR/USD esetében nem lehet pontosan előre jelezni a megjelölt szint utáni trendet, a mozgás irányát. Pedig ez döntő hatással lehet a forint dollárral szembeni árára is, ami nagy kockázatot jelent!.

Figyeljünk a görögökre! (Oldaltörés)

Az USA 10 éves államkötvényeinek hozama az utóbbi napokban 3,60 százalék körül mozgott, míg a hasonló futamidejű német államötvények hozama 3,50 százalék körül alakult. Ezek a szintek nem jelentenek változást az előző hetekhez mérten. A piac kiegyenlítettnek tűnik, ugyanakkor továbbra is határozott véleményünk, hogy a kibocsátás emelkedni fog 2010 egészében, miközben a kereslet várhatóan nem változik majd. Ez csak akkor fordulhatna elő, ha rendkívüli mértékű tőzsdei korrekció következne be, mivel ekkor talán a fejlett piaci kötvények irányába menekülnének a befektetők, de a részvénypiacokon inkább „soft landing”-re számítunk, ami nem növeli érdemben a kötvénypiaci keresletet. Ebben a helyzetben továbbra sem ajánlják a szakértők a fejlett piaci kötvények vételét.

Egyéb fejlett piacokon sem ajánlják az elemzők a kötvényvételeket, mivel a fejlett piacok hozamemelkedése a fejlődőkre is kihathat. Amit érdemes azonban figyelni, az a görög államkötvények hozamának alakulása. Ma ugyan inkább az a jellemző, hogy a befektetők menekülnek a görög adósságpapíroktól, de véleményünk szerint az európai országok közössége (és nem kizárólag az eurózóna) ki fogja segíteni a bajban lévő Görögországot. Ekkor pedig látványos hozamesés következhet. Ma még nincs itt a vételek ideje, de fokozottan figyelni kell a fejleményeket.

© hvg.hu

A hazai piaci események azt mutatják, hogy a befektetők zöme beárazottnak tekinti a már ismert és vélt makrogazdasági folyamatokat, így nem vesz fel újabb pozíciót. A hozamok így stagnálnak, nincs érdemi változás. Trend tehát nincs, így a helyzet megítélése sem változott. Ebben a helyzetben továbbra is a rövid (3-6 hónapos) kötvények vételét/tartását ajánlják a Raiffeisen elemzői. Hosszabb futamidők esetében csak akkor érdemes vételekkel megjelenni a piacon, ha egy korrekció 50-100 bázispontos hozamemelkedést generál.

Passzívak a befektetők (Oldaltörés)

A fejlett piacokon zajló események mögött elég bonyolult folyamatok húzódnak meg, amelyek gyakran ellentétesen hatnak a piacra. Időnként kioltják egymás hatását, időnként pedig egyik avagy másik hatás sokkal erősebb, és ilyenkor nagyobb mozgást tapasztalunk. De összességében nincs trend, a mozgások inkább csak napi szinten jelentkeznek. A stratégiai céllal befektetők passzívak, a spekulatív szándékkal befektetők pedig nem képesek határozott irányt adni a piacoknak.

Az USA piacai a korábbi – kitörés előtti szintekre – estek, de innen nem következett be gyors esés, inkább csak stagnálnak az indexek. Ennek oka az, hogy az Obama elnök által kezdeményezett lépések szűkítik ugyan a likviditást, de a tervezett lépések mégiscsak azt jelentik, hogy a gazdaság egésze javul. Nem életszerű ugyanis, hogy az elnök kockáztatna, hiszen az elnöki periódusa elején van még, így döntései, bár soha nem mentesek politikai megfontolásoktól, talán ezúttal inkább a gazdasági racionalitás vezeti.

© hvg.hu

© hvg.hu

A befektetők tehát alapvetően azért hezitálnak, mert nem tudják pontosan, hogy az állam túl korán, vagy esetleg már-már későn lépi meg az állami pénzek kivonását a gazdaságból. Az előző évtizedekben történt hasonló állami beavatkozások esetében szinte egy alkalommal sem sikerült az ideális időpontot eltalálni, bár ilyen mértékű és ilyen átfogó állami akció talán még soha nem volt. A további elemzés túl messzire vinne, elég talán annyit tudni, hogy a kockázatok emelkednek, miközben a növekedési potenciál folyamatosan csökken. Ebben a helyzetben tehát kivárás ajánlatos a fejlett piacok tekintetében, azzal a kitétellel, hogy belépni csak határozott trend esetén érdemes.

A fent említett mozgások jellemzik a hazai piacot is. A BUX a kitörés előtti szintekre (szürke mező) esett vissza, de itt nem következett be gyors esés. A forgalom is visszaesett, így látható, hogy nincs rendkívüli eladói nyomás, de a vevők sem tolonganak a parketten. Ennek következtében csökkent az árfolyam-ingadozás. Kitörés várható, de hogy mi lesz az iránya, ma még nem lehet megmondani. A részvénypiacok egészére vonatkozóan kivárást javasolnak az elemzők.

Ajánlás
Devizapiac:
EUR/USD: az eladási pozíciók zárása 1,47-1,84 körül
EUR/CHF: fokozatos vétel 1,47 alatt
EUR/HUF: kivárás – 270-275 között spekulatív befektetések
USD/HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás,
USA részvények: kivárás,
Egyéb feltörekvők: kivárás.
Hazai részvénypiac:
Kivárás
Kötvény-piac:
Fejlett piacok: kivárás
Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)





HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!