szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két magyar hitelkihelyező vesz részt az Európai Unió Jasmine mikro vállalkozásfejlesztési programjában, amely a következő három évben 50 millió euróval segíti a gazdaságélénkítést és a munkahelyteremtést a közösség országaiban – közölte Kovács István, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorcium elnöke.

A hitelkihelyezésre nyílt pályázaton választottak ki 15 szervezetet, köztük a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Primom-, és a Fejér Megyei Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítványt – mondta a konzorciumi vezető. Elmondta, hogy az uniós minősítés, akkreditáció és szakmai megerősítés után az alapítványok még az idén megkezdik a kölcsönök kihelyezését a mikro vállalkozások fejlesztéséhez.

Kovács István tájékoztatása szerint a Jasmine program célja, hogy az unió országaiban a kisvállalkozások 2012. végéig kedvező kölcsönt kapjanak a gazdasági növekedés dinamizálásához és a foglalkoztatási helyzet javításához. A hitelt – pályázat alapján – cégalapításra és fejlesztésre egyaránt felhasználhatják majd.

A Jasmine program kiegészíti a 2006-ban elindított Jeremie elnevezésű uniós kezdeményezést, amely mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nyújt pénzügyi forrást. Magyarországon a Jeremie elvei alapján született meg az Új Magyarország Mikrohitel Program, amely 10 milliárd forint összegű.

A konzorciumi elnök kitért arra, hogy az 50 millió eurós Jasmine program hitelkihelyezői közé az Európai Unió nem választott egyetlen bankot sem, a kölcsönfolyósítást nem profitérdekeltségű pénzintézetekre bízta. Így a rendelkezésre álló keret összege döntően a kedvezményezettekhez, a mikro vállalkozásokhoz jut.

Kovács István szerint Magyarországon is hasonló elven kellene működnie a vállalkozások pénzügyi finanszírozásának, a hitelkihelyezést a helyi vállalkozói központokra kellene bízni. Megjegyezte: 2004-ben már tettek ilyen javaslatot a kormánynak, hogy „a hitelprogramok valóban a vállalkozások megerősítését szolgálják és ne a haszonelvű, profitorientált bankokhoz jusson az összeg egy jelentős része”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Nemzetközi szabvánnyal mérnék a magyar befektetési teljesítményt

A befektetési teljesítmények mérésére a nemzetközileg elfogadott szabvány, a GIPS (Global Investment Performance Standars) elterjesztését kezdeményezi a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Szövetsége (BAMOSZ) a Befektetési Szakértők Magyarországi Egyesületével (CFA Society Hungary) közösen – közölte a két szakmai szervezet csütörtökön közleményben az MTI-vel.

MTI Gazdaság

Rekord összegű magyar befektetések Horvátországban

Rekord összeget ér el idén a magyar befektetések értéke Horvátországban, ahol a Mol újabb tulajdonszerzését még nem is számítva már az első félévben a harmadik legnagyobb beruházónak számított Magyarország - derül ki a Horvát Nemzeti Bank (HNB) által kiadott jelentésből.