szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miért lenne éltanulónak lenni az uniós kritériumok szerint, ha ez nem tükröződik vissza a piaci értékítéletben? Talán mert előbb-utóbb elhiszik, hogy többre leszünk képesek, mint eddig, s nem fogunk újabb száz évig egyensúlyozni Európa félperifériáján.

Az uniós szabály szerint az évi államháztartási hiányra nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, a bruttó államadósság pedig legfeljebb a bruttó hazai termék 60 százaléka lehet. Az EU-országok adatokból jól látszik, hogy a válság miatt majdnem minden EU-tagország szabályszegő. Azonban az EU régi 15 tagjánál a hitelképessége majdnem mindenütt elsőrendű "A" kategóriás osztályzatot kapott, ami alig tükrözi az eladósodás időnként horribilis mértékét. Az egyetlen kivétel Görögország, amelyet újabban a „perifériához” sorolnak, de még a görög osztályzat is jobb egy fokozattal a magyarnál.

A Magyarországénál rosszabb minősítésű országok közül mindegyiknek jobb az adóssághelyzete a miénknél, sőt a legtöbbjük még távlatilag sem éri el a 60 százalékos adósságarányt. Ilyen az elsőrendű minősítésű régi tagországok között mindössze négy található.

Ám, bármilyen megbízható adósnak tűnik az utolsó négy ország, minősítésük mégis gyengébb a magyarnál is, kisebb gazdasági erejük és a róluk külföldön alkotott hagyományos kép miatt a Fitch londoni értékelői szerint ennyit érdemelnek. Azt mondhatjuk: az EU régi magjától kelet felé haladva az adósosztályzatok feltűnően rosszabbodnak.

A perifériáról ezért csak úgy lehet elmozdulni, ha huzamosan sikerül túlteljesítni a kritériumokat, de legalább is a többi uniós gazdaság mutatóit. Ezt először politikai elismerés övezi, majd a piac is reagálni fog rá. A díj a nagyobb bizalom, több beáramló tőke, olcsóbb hitelek, szilárdabb nemzeti valuta, és könnyebb belépés a valutaunióba. A maastrichti kritériumok teljesítése azonban az államháztartási kiadások minden határon túli visszafogásával elérhetetlen. Hatékonyabb és versenyképesebb gazdasági struktúra kialakítására van hozzá szükség, e nélkül tartós javulásra semmi esélyünk.

Az EU-tagországok néhány jellemző adata

*vásárlóerő paritáson, az IMF becslése

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Kisebbrendűek vagyunk, mert nincs eurónk?

Magyarországon az általános frusztrációt csak fokozza, hogy még mindig a forint a fizetőeszköz, elmaradt az euró gyors bevezetése. Az ismeretek hézagos volta miatt az eurózónát egyfajta mítosz övezi, ebből fakadóan pedig az eurózónán kívüli országok kisebbrendűeknek tűnnek fel. Érdemes közelebbről megvizsgálni azokat a feltételezéseket, amelyek e mítoszt táplálják. Andor László, az EBRD Magyarországot képviselő igazgatójának cikke.

MTI Gazdaság

EKB: csak a maastrichti kritériumok teljesítésével lehet eurónk

Az Európai Központi Bank (EKB) álláspontja egyértelmű, nevezetesen az, hogy alapvetően fontos a maastrichti szerződés betartása, a maastrichti kritériumok teljesítése az euró bevezetése kapcsán – közölte Miltényi Eszter, az Európai Központi Bank sajtóosztályának Ciprusért, Máltáért, Magyarországért, Portugáliáért felelős munkatársa.

hvg.hu Gazdaság

Észtország jövőre teljesítheti az összes maastrichti kritériumot

Észtország hónapokon belül teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket - közölte a balti állam központi bankjának vezetője kedden. Andres Lipstok azt mondta, hogy a bank számításai szerint Észtország tavasszal már megfelel valamennyi maastrichti kritériumnak.

MTI Gazdaság

EBRD elnök: 350 milliárd dolláros támogatás kéne Kelet-Európában

A csődhelyzet elkerülésére a kelet-európai bankoknak a legrosszabb esetben 350 milliárd dolláros összegben lesz szükségük támogatásra, erősítette meg az elemzők számításait Thomas Mirrow, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke a Le Figaro című francia napilapban pénteken megjelent nyilatkozatában.

MTI Gazdaság

Bulgária rohanna az ERM-2-be, de beengedik-e?

Az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap szakértőiből álló küldöttség február 18-án érkezik Szófiába, hogy tárgyalásokat kezdjen Bulgária csatlakozásáról az ERM-2 árfolyamrendszerhez.