Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Két éves csúcsra emelkedett a világgazdasági barométer az idei első negyedévben: a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet szerint a következő fél év gazdasági kilátásaira vonatkozó mutató 99,5 pontra javult az előző negyedévi 91,4 pontról.
Egy évvel korábban, a világméretű gazdasági válság eddigi legnehezebb szakaszában az index 50,7 ponton állt, 2010 első negyedévében pedig két év után ismét a 96,6 pontos sokévi átlag fölé emelkedett. A 94 ország közel 1 100 elemzőjének véleménye alapján számított adatok szerint leginkább Ázsiában javult a hangulat, a többi nagy térségben viszont még mindig a sokévi − az utóbbi 15 év adatai alapján számolt − átlag alatti értéket mutat a világgazdasági barométer, de így is jobb a hangulat, mint az előző negyedben.
A kilátásokat Ázsiában a tavalyi utolsó negyedévhez képest kedvezőbbnek, Észak-Amerikában, Nyugat-Európában és a világ más tájain pedig kevésbé kedvezőtlennek tartják a szakértők. Bár a jelenlegi helyzet megítélése világszerte javult, de Ázsián kívül inkább kevésbé rossznak, mintsem jónak látják a helyzetet az Ifo 1981 óta háromhavonta végzett vizsgálatsorozatának idei első adatfelvételében részt vevő szakértők.
A fogyasztói árak emelkedése gyorsulhat a következő hat hónapban, 2010 egészében pedig 2,9 százalék lehet az infláció világátlaga a tavalyi 2,5 százalék után. Ugyancsak emelkedhetnek a rövid távú kamatok a 2010 közepéig tartó időszakban, és a közeli jövőben a hosszabb távú kamatoknál is beindulhat az emelkedés − vélik az elemzők, akik szerint az euró jelenleg túlértékelt, a dollár alulértékelt, a japán jen és a brit font árfolyama pedig megfelelő.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.