szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő hónapokban komoly felhajtóerőt generálhatnak a hazai részvény- és kötvénypiacokon a magánnyugdíjpénztárak befektetési és gazdálkodási tevékenységéről szóló, tavaly augusztusban hatályba lépett kormányrendelet devizamegfeleltetési szabályokra vonatkozó rendelkezései – véli Pillár Zsolt, a mintegy 109 milliárd forintos magánnyugdíjpénztári vagyont kezelő Generali Alapkezelő befektetési igazgatója.

A magánnyugdíjpénztárak idén szeptember 30-a után, a növekedési portfóliók vagyonának legfeljebb 35 százalékát tarthatják nem forintban denominált eszközökben. Pillár Zsolt a globális és a magyar részvénypiacokon 10-12 százalékos hozamot prognosztizál 2010-re. Az igazgató elmondta: „Azt valószínűsítjük, hogy a nyugdíjpénztári növekedési portfóliók hozamai 2010-ben is közelítenek majd a részvény- és kötvénypiacok teljesítményéhez.”

A nyugdíjpénztárak devizaalapú kitettségét korlátozó, tavaly augusztusban életbe lépett kormányrendelet hatásait összefoglalva Pillár Zsolt kifejtette: „Eddig nem volt érzékelhető, hogy bármiféle fékező hatása lett volna a rendeletnek, s az elmúlt fél év nem támasztotta alá a hatályba lépését megelőző aggodalmakat sem. Ráadásul azok a pénztárak, amelyek már tavaly megfeleltek a növekedési portfóliókra előírt 35 százalékos limitnek és magyar eszközökbe fektettek, igen jó hozamokat produkáltak, köszönhetően a hazai részvény- és kötvénypiacok egymást erősítő hatásának. A magyar állampapírpiac teljesítményét kifejező MAX Composite index 2009-ben 14,12 százalékos hozamot produkált, míg a BUX index 73 százalékot meghaladó növekedésével a világ élvonalába került.”

„A nyugdíjpénztári keresletélénkülés elsősorban a kicsi és közepes kapitalizációjú tőzsdei cégeknek jelenthet igazán előnyt. Ilyenek lehetnek a PannErgy, az RFV vagy a Rába papírjai. A magyar és a régiós részvénypiacokon erre az évre 10-12 százalékos növekedést várunk, míg a fejlett piacokon 10 százalék körülivel számolunk, ám valamennyi piacon a tavalyinál jóval jelentősebb volatilitást, s akár egy vagy két negyedévben is negatív hozamokat várunk. A hazai állampapírpiacon (a jegybanki alapkamat további legfeljebb 25 bázispontos csökkentését valószínűsítve) 8 százalék körüli hozamokat várunk” – mondta Pillár Zsolt.

„Ha megnézzük a tavalyi összesített nyugdíjpénztári hozamokat azt láthatjuk, hogy azok a növekedési portfóliók esetében 9,15 százalék és a 34,18 százalék között mozognak, a kiegyensúlyozott portfóliók 5,08 százalék és 26,3 százalék közötti hozamot produkáltak, míg a kockázatmentes klasszikus portfóliók 8,38 százalék és 18 százalék között teljesítettek. Azaz 2009-ben az egyes portfólió-típusok vonatkozásában is jelentős különbségek mutatkoztak a különböző nyugdíjpénztárak teljesítménye között. Az idén arra számítunk, hogy a hozamok közötti különbség jelentős mértékben csökken, s a nyugdíjpénztári növekedési portfóliók a 2010-re várt 4 százalék alatti inflációt jelentősen meghaladó, 10 százalék körüli átlaghozamokat produkálnak” – emeli ki elemzésében Pillár Zsolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Generali: az államadósságok újabb válsághullámot válthatnak ki

2010 első hónapjaiban folytatódhat a tőkebeáramlás, amely változatlanul a jobb növekedési kilátásokkal bíró feltörekvő piacoknak kedvezhet. A devizapiacokon egyelőre nem várható trendforduló, rövid távon a dollár gyengülésére és a feltörekvő piaci devizák erősödésére lehet számítani Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere szerint.

hvg.hu Gazdaság

Generali Alapkezelő: egyre valószínűbb, hogy lassít az MNB

A jegybank már csak óvatosabban fogja csökkenteni az alapkamatot a Generali Alapkezelő elemzője szerint. Vizkelety Péter az erősödő forint-kilengések és az eurózónában tapasztalható hitelpiaci nyugtalanság miatt a hétfői vágást már csak 25 bázispontosra várja.

hvg.hu Gazdaság

A részvénypiaci tőkebeáramláshoz alacsonyabb kamatszint kellene

A Generali Alapkezelő szerint a jelenlegi, 6,5 százalékos jegybanki alapkamat nem teszi lehetővé, hogy a részvénypiacokra vagy a részvényalapokba tömegesen visszaáramoljon a tőke, ahhoz, hogy a részvénybefektetés a banki betétekkel szemben alternatívát jelentsen, 4-5 százalék körüli kamatszint kellene.

hvg.hu Gazdaság

Túlárazottak a kockázatok, de azért gyűlnek a viharfelhők

Rövid távon a piac túlreagálja a Magyarországgal kapcsolatos kockázatokat, amennyiben azonban nem történnek meg az oly sokszor sürgetett kormányzati kiigazító lépések, a felhők egyre csak gyűlni fognak a Kárpát-medence egén – mutat rá elemzésében Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.