szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európában összesen 970 milliárd euróra tehető a teljes kereskedelmi ingatlanhitel–állomány a CB Richard Ellis (CBRE) ingatlan tanácsadó felmérése szerint. Ez az éves magyar GDP közel tízszerese.

A teljes hitelállomány több mint fele az Egyesült Királyságban és Németországban összpontosul – 34, illetve 24 százalék –, ami megfelel a befektetői aktivitás európai arányainak.

A kereskedelmi ingatlanokhoz kapcsolódó hitelezés jelentős bővülést mutatott az elmúlt évtizedben és gyorsabban nőtt, mint a teljes hitelezés. A növekedés főleg 2006–2007 táján zajlott, közvetlenül a hitelválság kirobbanása előtt, a kereskedelmi ingatlanpiac fellendülési időszakában.

A hitelállomány egy jelentős része – amelyek visszafizetése 2008 végén és 2009 során esedékessé vált volna – átütemezésre került, illetve futamidejüket meghosszabbították a következő évekre. Ez a „görgetési” politika az azonnali bedőléseket volt hivatott megelőzni, miközben a rövidtávon lejáró adósságállományt növelte – írta a tanácsadó.

A teljes európai hitelállomány közel fele a következő három évben (2012 végéig) lejár – ami nagyjából 155 milliárd eurót jelent évente. A refinanszírozási kockázat ezeknél a hiteleknél így nagy figyelmet érdemel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Egyre szívesebben adnak ingatlanhitelt az európai bankok

Az első osztályú ingatlanok értékének és a befektetési piacok forgalmának fellendülése 2009 második felében jó hatással volt az európai hitelpiacokra – derül ki a CB Richard Ellisnek (CBRE) legfrissebb tőkepiaci elemzéséből.

Pénzügyek

Ingatlanhitel-visszaélések, mohó ügynökök

Sorra dőlnek be azok a kölcsönök, amelyeket a hitelbőségben gomba módra szaporodó ügynökök vittek a jelzálog-hitelező vállalkozásokhoz. A vérszemet kapott közvetítők néha saját zsebre is dolgoztak.

MTI Gazdaság

Bedőlt ingatlanhitelek: mi lehet a megoldás?

A tömeges árverések elkerülése érdekében egy 5 éves zárt végű ingatlanalap létrehozását javasolja az államnak és a bankoknak Nagygyörgy Tibor, a Biggeorge's Holding vezérigazgatója.