szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nehézségekbe ütközött az amerikai kongresszus által létrehozott bizottság, amelynek az a feladata, hogy kivizsgálja a 2008-ban kialakult pénzügyi válság okait.

A belső nézeteltérések miatt és a fokuszálás – a pontosan kijelölt cél – hiánya miatt a bizottság késlekedik a munkával. Ezt a testület tagjaival és amerikai kormánytisztviselőkkel folytatott interjúk alapján jelentette a The New York Times.

Az elmúlt hónapokban az egyik vezető oknyomozó lemondott, mert elégedetlen volt a testület összeállításában tapasztalható késedelemmel. A panel elnöke és alelnöke zárt ajtók mögött heves vitába keveredett arról, hogy közzé kell-e tenni előzetes megállapításokat vagy egyes tényfeltáró dokumentumokat. Olyan szervezetek, mint a Citigroup vagy a pénzügyminisztérium szóvá tették, hogy a bizottság által hozzájuk intézett információ-kérések általánosságban mozogtak és igen terjedelmesek voltak – olvasható a hétfői írásban.

A Financial Crisis Inquiry Commission nevű bizottság, amelynek tagjai közül hatot a demokraták, négyet a republikánusok jelöltek ki, annak a reménynek adott hangot, hogy a december 15-i határidőre közzétehetnek egy olyan jelentést, mint amilyen a 2001. szeptember 11-i merényleteket vizsgáló 9/11 bizottságé volt, amelynek átfogó beszámolója nagy elismerést váltott ki és váratlanul bestsellerré vált.

A testület munkáját nem annyira a két párt közötti marakodás hátráltatja, hanem feladatának nagysága: ki kell vizsgálnia és meg kell magyaráznia a válságot, amelynek bonyolult és sok esetben kifejezetten technikai okai továbbra is zavarba ejtik az amerikai közembert.

Phil Angelides, a bizottság elnöke kifejtette, hogy a megbízatás igen széles körű: 22 olyan okot kell vizsgálniuk, amely a válságra vezetett. Minderre alig 8 millió dolláros költségvetésük van, ami eltörpül ahhoz a 38 millió dollárhoz képest, amelyet a Lehman Brothers bank összeomlásának okait kutató szövetségi csődbizottság kapott.

Bár a bizottság a múltat kutatja, Angelides bízik benne, hogy megállapításai hasznosak lesznek a jövő politikaformálói számára is. Bill Thomas, a testület republikánus alelnöke viszont elismeri, hogy a munkát korlátozza az idő szűkössége. A bizottság valamennyi tagja kész volt beszélni tevékenységéről, de többségük nem járult hozzá ahhoz, hogy megnevezzék. Többen is úgy vélték, hogy a nézeteltérések az egészséges vita jelei, ám mások szerint Angelides számára fontosabbak a látványos meghallgatások, mint néhány fő kutatási cél kijelölése.

Januárban négy nagy bank vezetői tanúskodtak, Alan Greenspan, Fed elnök meghallgatását szerdára tűzték ki. Ezen a héten azt vizsgálják, hogy a válság közvetlen kiváltó okaként megjelölt subprime jelzálog-hitelek hogyan keletkeztek és hogyan „csomagolták be” őket. Thomas alelnök elismerte, hogy a meghallgatások meglehetősen széles témakörűek és olyan csoki-mintakollekcióhoz hasonlította őket, amely ízelítőt ad a zárójelentésből.

A testület végrehajtó igazgatóját, J. Thomas Greene-t már szeptemberben kinevezték, de több hónapig tartott a 49 főnyi stáb összeállítása – ezért Martin T. Biegelman, egy nagyvállalati csalásokkal foglalkozó szakértő a télen lemondott. Keith Hennessey, George W. Bush volt gazdasági szakértője, a bizottság tagja elismerte, hogy „sok időt vesztegettünk el az elején”. Más tagok elmondták: Angelides és Thomas összekülönbözött azon, hogy közzétegyenek-e egy előzetes jelentést a munkáról vagy nyilvánosságra hozzák-e az eddig összegyűjtött mintegy félmillió oldalnyi anyag egy részét. Amikor Angelides felvetette ezt a gondolatot, a republikánusok kijelentették, hogy amennyiben többségbe kerülnek a képviselőházban, vizsgálatot indítanak a vizsgálóbizottság tevékenységéről. A bizottság szóvivője azonban cáfolta, hogy lett volna ilyen vita.

Heather T. Murren, a bizottság egyik politikailag független, ám a szenátusi demokrata többség vezetője, Harry Reid nevadai szenátor által kinevezett tagja elmondta a New York Times-nak, hogy véleménye szerint kívánatos lenne néhány előzetes megállapítás nyilvánosságra hozatala. „Elsősorban azért vagyunk felelősek, hogy az amerikai nép áttekinthető és érthető képet kapjon erről a folyamatról. A legtöbb ember végtelenül sötét dolognak tekinti a pénzügyeket. Ezért hasznos lenne kiválasztani néhány olyan tényt, amelynek tekintetében valamennyien egyet tudunk érteni, majd nyilvánossá tenni azokat” – idézte szavait a New York Times.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Leminősíthetik az Egyesült Államokat, ha így megy tovább

"Nyomás alá kerülhet" az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" szintű szuverén adósi minősítése, ha az amerikai kormány nem tesz további költségvetési megszorító intézkedéseket – írta az új amerikai költségvetési tervezetről összeállított elemzésében a Moody's Investors Service. Rövid időn belül ez a második olyan figyelmeztetés, amely szerint veszélybe kerülhet a globális piaci alapmércének tekintett amerikai adósbesorolás.

hvg.hu Gazdaság

Befagyott 10 milliárdos üzlet: nem kap F-35-ös lopakodókat a hadsereg

Robert Gates amerikai védelmi miniszter bejelentette hétfőn, hogy leváltotta az F35-ös harci gépek programját irányító tábornokot, valamint hogy különböző problémák és késés miatt befagyaszt egy 614 millió dollár értékű szállítási szerződést a Lockheed Martin repülőgépgyártóval.