szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A görög kormány már májusban elindítja privatizációs programját, amelytől 2,5 milliárd euró bevételt remél az idén – írta kedden az Imerisia című athéni üzleti lap.

 

Az Akropolis esti fényben. Sötét kilátások
AP

A bruttó hazai termék (GDP) nagyjából 1 százalékának megfelelő összeget az athéni vezetés elsősorban a nemzeti vasúttársaság (OSE), a Hellenic Postbank kereskedelmi bank, az OPAP szerencsejáték-szervező monopolvállalat és a DEI áramszolgáltató közműcég részleges, vagy teljes privatizációjával kívánja előteremteni - írta a lap.

A kormány arról is határozott, hogy eladja két kaszinó állami tulajdonrészét, további tervei között pedig szerepel a pireuszi és a szaloniki kikötőt üzemeltető társaság, és az athéni vízművek értékesítése - írta források megnevezése nélkül az Imerisia.

A privatizációs program megindítása hónapok óta húzódik. Korábbi sajtóhírek szerint a kormány szinte minden mozdítható értéket eladna, például az Olympic Airlines privatizációja után az államra maradt Airbus repülőket és az ország legnagyobb olajfinomítóját működtető társaságot is.

"A privatizáció kitűnő ötlet, és ha még az Akropoliszt is hozzácsapják, akkor talán teljesülhet is a bevételi terv, de a jelenlegi piaci helyzetben igen nyomott árakon kelne el minden, hiszen nemcsak Görögország van válságban, hanem az egész világ" - értékelte a kormányzati terveket Konsztantin Mihalosz, az athéni kereskedelmi és iparkamara elnöke még áprilisban.

Elemzők szerint nem csupán a világgazdasági helyzet és a görög válság miatt esetleg igen nyomott vételi árak miatt érdemes alaposan meggondolni a privatizációt. Az is megfontolandó, hogy számos társaság jelentős bevételt termel az államnak, mint például az OPAP, amely nagyjából évi 200 millió eurót fizet be a költségvetésbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Megszorítások: a magyar modellt követik a görögök

A magyar megszorító intézkedésekhez hasonlóakra kell számítaniuk a görögöknek is, miután a hétvégén megállapodtak a mentőcsomagról. A görög dráma végén a várt feloldás egyelőre elmaradt, a befektetők ugyanis feltehetőleg attól tartanak, hogy még lesz egy-két felvonás más országokban.

MTI Gazdaság

110 milliárd euró: az összes nagykutya támogatja a görög segélyt

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) várhatóan a jövő héten jóváhagyja a görög segélyt – közölte vasárnap Dominique Strauss-Kahn, a washingtoni székhelyű pénzintézet főigazgatója. Barack Obama amerikai elnök is üdvözölte a Görögországnak nyújtandó pénzügyi támogatást. Kifejtette, hogy a Görögországnak nyújtandó nemzetközi támogatás hozzá fog járulni az euró stabilitásához és segíteni fog a globális gazdasági felépülésben.

MTI Gazdaság

Görögország másfél évig rendben lesz?

A Görögország támogatását célzó nemzetközi pénzügyi segélycsomag célja az volt, hogy ne kelljen az országnak 18 hónapig a piachoz fordulnia - jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója.

MTI Gazdaság

Nem fogadta osztatlan támogatás Görögország megsegítését Németországban

Sem a német kormányban, sem a parlamenti pártok körében, sem pedig a tartományok részéről nem fogadta osztatlan támogatás Görögország pénzügyi megsegítését, amelyről vasárnap született meg a megállapodás. Angela Merkel kancellár viszont üdvözölte azt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a történtekből le kell vonni a tanulságokat.