Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Francia mintájú családi adózás vagy gyerekkedvezménnyel kombinált személyi jövedelemadó – e két modell valamelyike szerint kell várhatóan adózni jövőre. Igazságos csengése ellenére a családi adózás valójában egy szűk rétegnek, az egy topkeresővel rendelkező elitcsaládoknak kedvez – derül ki a HVG friss számának összeállításából.
Javítani a csapnivaló magyarországi demográfiai reprodukciós folyamatokon, segíteni a szülő nők visszatérését a munkaerőpiacra, a mostaninál erősebb pénzügyi támaszt nyújtani a gyermeket nevelőknek, egyszerűsíteni az adórendszert – egyidejűleg ezeket a nem túl könnyen összeegyeztethető változtatásokat ígérte a hamarosan kormányt alakító Fidesz–KDNP pártszövetség a választási kampányban. S bár a gyermeknevelés terheinek bőkezűbb állami átvállalását nem rapid módon, hanem legkorábban 2011-től tervezi a leendő kabinet, már megkezdődtek az ötletelések a néhány hónap múlva esedékes törvényjavaslatok alapjául szolgáló modellekről.
Az utóbbi hetek slágere a francia mintájú családi adózás gondolata volt, amit nyilatkozataikban a pártszövetség vezető politikusai – például Varga Mihály Fidesz-alelnök és Harrach Péter KDNP-frakcióvezető – is támogattak, sőt Orbán Viktor kijelölt miniszterelnök is letette a voksát mellette. A családi adózás lényege, hogy a családban keletkezett jövedelmet elosztja egy, az eltartottak száma alapján képzett számmal, s az így kapott összeghez igazítja az adóterheket.
A szisztéma előnye, hogy messzemenően tekintettel van a keresettel nem rendelkezők számára és a család egy főre jutó jövedelmére, vagyis elismeri a gyermeknevelés költségeit. Hátránya, hogy nem ösztönöz munkavállalásra, hiszen az elérhető munkabér vagy annak egy része a megnyert adóból is kigazdálkodható. A másik hátulütő, hogy a családi adózás, amelyben a család-, illetve a szociálpolitika ötvöződik az adópolitikával, csak többkulcsos, progresszív – tehát a jelenleginél jóval bonyolultabb – adórendszerben érvényesíthető hatékonyan.
„Eszméletlen adminisztrációval jár a családi adózás” – mondta a HVG-nek a francia modellről Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young tanácsadó cég adószakértője, aki szerint így nem söralátét méretűvé válna, hanem egy cd-lemez adatmennyiségét tartalmazná az adóbevallás.
A cikk teljes szövege a csütörtöki HVG-ben olvasható.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.