Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az osztrák jegybank (OeNB) hétfőn nyilvánosságra hozott prognózisában 1,6 százalékos GDP-növekedést jelez előre az idei évre a 2009-es 3,4 százalékos visszaesés után, valamint 1,8 százalékos növekedést a 2011-es és 2,1 százalékos bővülést a 2012-es évekre.
Az OeNB a decemberi prognózishoz képest a világkereskedelmi forgalom lendületes gyorsulása miatt az idei GDP-növekedési előrejelzését 0,2 százalékponttal, a 2011-eset pedig 0,4 százalékponttal emelte. Az osztrák jegybank ezzel optimistább álláspontot vett fel a WiFo és az IHS gazdaságkutató intézeteknél, de még az Európai Unió Bizottságánál is, melyek mindegyike 1,3 százalékos GDP-növekedést jelez előre az idei évre.
Az EU-Bizottság a 2011-es évre május elején 1,6 százalékos növekedési előrejelzést tett, a WiFo március végén 1,4 százalékra jelezte előre a 2011-es osztrák gazdasági növekedést, az IHS pedig 1,7 százalékot jósolt. A középtávú növekedési kilátásokat azonban a jegybank kormányzója, Ewald Nowotny a "visszafogott" kifejezéssel jellemezte.
Az osztrák export a 2009-es 15 százalékos visszaesés után az idén 4,6 százalékkal növekedhet, jövőre pedig további 5,4 százalékkal, 2012-ben pedig 6,1 százalékkal. A bruttó termelő beruházásoknál az osztrák jegybank az idén összességében még 4,5 százalékos csökkenésre számít, de az év közepétől kezdve már emelkedő tendenciával. Pozitív számokra csak jövőre és 2012-ben lehet számítani, 1,5 százalékos, illetve 2,9 százalékos ütemben.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.