szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cseh Penam megveheti a Ceres Sütőipari Zrt. valamennyi részvényét és a Multi Pékség Bt. 100 százaléka feletti irányítást − döntött a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).

A GVH 2010. június 2-án hozott döntésével engedélyezte, hogy az Agrofert-csoporthoz tartozó Penam megszerezze a Ceres Sütőipari Zrt. (Ceres) részvényeinek 100 százalékát. Emellett a Penam a.s. az Ivydale Ltd., mint kültag tulajdonában lévő 43,8 százalékos tulajdoni hányad egyidejű megvásárlásával − figyelemmel a Ceres Multi Pékség Bt.-ben (Multi) lévő 56,2 százalékos beltagi tulajdoni hányadára − a Multi egyedüli tulajdonosa és irányítója is lett.

A Csehországban meghatározó pékipari- és malomipari termékeket előállító Penam 1999-ben jött létre a Cseh Köztársaság tizenkét malom- és pékipari társaságának összevonásával − derül ki a GVH közleményéből. Forgalmának hozzávetőleg kétharmadát sütőipari termékek, főleg pékáruk, míg a fennmaradó részt malomipari termékek teszik ki. A Penam 100 százalékos tulajdonában lévő Penam Slovakia a.s. Szlovákiában meghatározó szereplő mind a pékáruk, mind a malomipari termékek piacán, hozzávetőleg azok egyötödét kitevő részesedéssel. A Penam Slovakia ugyanakkor Magyarországon eddig csak időszakosan, ad-hoc jelleggel volt jelen sütőipari termékeivel, összességében elhanyagolható mértékben.

A csehországi Agrofert Holding által irányított Agrofert-csoport ipari műtrágyákat, növényvédőszereket, vetőmagokat forgalmaz), valamint mezőgazdasági termelők által igénybevett szolgáltatások nyújt (például aratási szolgáltatások, aratás utáni termékfelvásárlás és -kezelés). A vállalatcsoport tagjai foglalkoznak még takarmánykeverékek előállításával és forgalmazásával, kisebb részben baromfi- és sertéstartással is, továbbá gabonák, olajnövények és korlátozott mértékben hüvelyesek termesztésével.

A Ceres a sütőipari termékek széles skáláját − beleértve a friss termékeket, a csomagolt tartós termékeket − gyártja és forgalmazza. Sütőipari profillal saját bolthálózatot is működtet Magyarországon, azonban − ahogy az a szektorban megfigyelhető − a sütőipari termékeknek csak viszonylag kis hányadát értékesítik saját bolthálózatban. A Ceres 56,2 százalékos tulajdonhányaddal rendelkezik az általa és a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház által 1994-ben alapított Multi Pékség Bt.-ben, amely idővel kizárólag gluténmentes sütőipari termékek gyártására állt át. Ezeket 2008-tól értékesíti, részesedése az országos értékesítésből 10 százalék alatti.

Magyarországon több mint ezer sütőipari vállalkozás van, amelyeknek csak körülbelül egynegyede a termelőkapacitás mintegy 80 százalékát adó közép- vagy nagyvállalkozás. Jelentős a kihasználatlan kapacitás aránya, jellemző a piaci túlkínálat.

A Penam a Ceres/Multi megvásárlásával Magyarországon szerez termelőkapacitást, amelyet tervei szerint képes teljesebb mértékben kihasználni, hatékonyabban működtetni, mint jelenlegi tulajdonosa. Egyrészt eddig más vállalkozásoktól vásárolt, általa továbbértékesített mennyiségeket tervez a jövőben a Ceres termelésével kiváltani, másrészt az új piaci lehetőségei által generált régiós kereslet egy részét is a Ceres termelésével elégítené ki.

Figyelemmel a magyarországi sütőipari termékek piacára jellemző körülményekre, beleértve a számos versenytárs jelenlétét, az érintett vállalkozások piaci pozícióját (mely egyes szegmensekben − mint például a toast kenyerek, kalácsok − erősebb, míg más szegmensekben átlagos, azonban összességében 10 százalék alatti piaci részesedéssel jellemezhető), valamint a szektorban megfigyelhető kapacitásbőséget, a GVH rendelkezésére álló adatok alapján nem merült fel olyan körülmény, amely alapján az összefonódás következtében káros versenyhatás lenne valószínűsíthető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GVH: a K and H banknak pénzt kell visszafizetnie lakáshiteleseknek

A K and H Bank kötelezettségvállalásának elfogadásával zárult a bank ellen gazdasági erőfölénnyel való visszaélés gyanúja miatt indult versenyhatósági vizsgálat. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa által elfogadott kötelezettségvállalásnak köszönhetően a K&H Bank számos volt és jelenlegi ügyfelének térít vissza díj-, illetve költségkülönbözetet.

hvg.hu Gazdaság

GVH: 7 milliárdos gigabírság kartellező vasútépítőknek

Kartellben való részvétel miatt a mai tárgyalásán "kőkemény" 7 milliárd 178 millió forint bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal. A megbírságolt négy vállalkozás magyarországi vasútvonalak, vonalszakaszok felújítására, átépítésére, rehabilitációjára kiírt közbeszerzési eljárások kapcsán előzetesen megállapodott a piac majdani felosztásáról és egyes esetekben a győztes személyéről.

MTI Gazdaság

GVH: kartellgyanú a termőföld- és ingatlan-értékbecslési piacon

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) június 15-én előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét tartott több, termőföld- és ingatlan-értékbecsléssel foglalkozó cégnél, és gyanúja szerint a megvizsgált vállalkozások megsértették a versenytörvény kartellezés tilalmára vonatkozó kitételeit – közölte a hivatal.

MTI Hazai gazdaság

Tízmilliós GVH-bírságot kapott a Gastroyal

Tízmillió forintra bírságolta az étel házhozszállítással foglalkozó Larabay Food Vendéglátóipari Kft.-t, a korábbi Gastroyalt, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mert 2009-ben megtévesztően tette közzé az internetes honlapján az egyes termékek árkedvezményét.

Salgó Andrea Vállalkozás

APEH, GVH, OMMF: horribilis bírságok, drákói szigor

Ebben az évben az APEH máris 6 milliárd forintra bírságolt egy áfacsaló céget és 3 milliárdra egy magánszemélyt, tavaly közel ugyanennyire büntette a Strabagot a Gazdasági Versenyhivatal kartellezesért. Több százmilliót rótt ki büntetésként a Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség is. Kit és miért büntetnek és kik járhatnak még pórul az idén?