szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Központi Bank (EKB) nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy csökkentik a román központi bank vezetőinek a keresetét. Egészen pontosan azzal kapcsolatban van kifogása, hogy a bérmegtakarítást az ország költségvetési deficitjének finanszírozására fordítják. Az EKB hasonló törvényekről szóló levelet kapott Magyarországról, amelynek részeként Simor András, az MNB elnökének bére 75 százalékkal csökkenne.

Romániában más közalkalmazottakhoz hasonlóan a központi banknál is 25 százalékos bércsökkentést léptetnek életbe az államháztartási hiány mérséklésére, adósságcsökkentésre. Az EKB szerint, ha a megtakarítást az adósság csökkentésére fordítják, sérül a maastrichti szerződés, amely tiltja, hogy a központi bankok kormányzati kiadásokat finanszírozzanak.

Romániában a napokban megszorító csomagot fogadtak el, amely, egyebek közt, a közalkalmazottak 25 százalékos bércsökkentését tartalmazza,  hogy az ország lehívhassa IMF-hitelkeretének újabb részletét. Az IMF igazgatótanácsa már a román döntés után, pénteken elfogadta a hitelrészlet folyósítását.

Az EKB kifogásolta azt is, hogy a román kormány nem konzultált a változtatásról, és ennek szükségességére hívta fel a figyelmet a román kormánynak június 9-én eljuttatott levelében. Az EKB állásfoglalásáról beszámoló Reuters megemlítette, hogy több más közép- és kelet-európai ország tervez közalkalmazotti bércsökkentést államháztartási hiányának a csökkentése érdekében.

A hírügynökség idézte az EKB szóvivőjét, aki hétfőn azt mondta, hogy a romániaihoz hasonló törvényekről szóló levelet kaptak Magyarországról, amelynek részeként Simor András, a MNB elnökének a bére 75 százalékkal csökkenne. A magyar törvényjavaslatban nincs szó arról, hogy a jegybanki vezetők fizetésén megtakarított összeg szerepet játszana a költségvetés finanszírozásában. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy a Simor András jegybankelnök fizetését érintő lépésről és annak indokairól tájékoztatni fogják az EKB vezetőjét.

A törvényjavaslat szerint a Magyar Nemzeti Bank elnökének az MNB-től származó havi keresete a bruttó átlagkereset tízszerese lehet. Az elnök havi összes jövedelmét az előző évről hivatalosan közzétett KSH-jelentés alapján a tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra szabja meg. Ezek szerint Simor András fizetése ebben az évben 2 millió forintot sem érne el, mivel a KSH tavalyi évre vonatkozó hivatalos adata szerint a havi bruttó kereset nemzetgazdasági átlaga tavaly 199 775 forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor a fizetéshez nem, de a törvényességhez ragaszkodik

Nem a fizetéshez, hanem a törvényességhez ragaszkodom, a szerződéseket be kell tartani - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatón. Mint ismeretes, az Orbán-kormány havi bruttó kétmillió forintban akarja maximálni az állami vezetők fizetését, köztük a jegybankelnökét

hvg.hu Gazdaság

Tucatnyi akciópont a parlament előtt

A 29 pontos akcióterv tucatnyi lépéséhez terjesztett be törvénycsomagot a kormány péntek este. A 144 paragrafust tartalmazó javaslatcsomag rendelkezik többek között a bankadóról, a háztartási alkalmazottakról, a pálinkafőzésről, a jegybankelnök fizetéséről és a közszféra végkielégítéseinek különadójáról. A módosításokról két hét múlva, a nyári szünet előtti utolsó parlamenti ülésnapon voksolnak a honatyák.

Itthon

Orbán újabb selyemzsinórja Simornak

A Magyar Nemzetnek adott interjúban Orbán Viktor ismét elküldte a selyemzsinórt Simor Andrásnak: „…egyelőre azt várjuk, hogy a Nemzeti Bank elnöke ahelyett, hogy súlyos károkat okozna Magyarországnak, az ország érdekében maga oldja meg a kialakult helyzetet.” A leendő miniszterelnök szerint a nemzeti együttműködés rendszerével új politikai rendszer születik, amely a „baloldali oligarchák” megdöntött rendszere helyébe lép.