Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az amerikai elnök szerint az EU-t elsősorban azért hozták létre, hogy kihasználja az Egyesült Államokat a kereskedelem terén.
„Tárgyalásaink nem vezetnek sehová! Ezért javaslom, hogy 2025. június 1-jétől vessünk ki 50 százalékos vámot az Európai Unióra” – írta Donald Trump a Truth Socialön.
„Az Európai Uniót elsősorban azért hozták létre, hogy kihasználja az Egyesült Államokat a kereskedelem terén, és nagyon nehéz velük tárgyalni. Erős kereskedelmi korlátaik, az áfa, a nevetséges vállalati büntetések, a nem pénzügyi kereskedelmi akadályok, a monetáris manipulációk, az amerikai cégek elleni tisztességtelen és indokolatlan perek és még sok más tényező oda vezetett, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje az EU-val szemben meghaladja az évi 250 milliárd dollárt, ami teljesen elfogadhatatlan” – fogalmazott az amerikai elnök.
A bejegyzés közzététele után a tőzsdei határidős részvényárfolyamok azonnal zuhanni kezdtek.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások a múlt hónapban kezdődtek, de előrelépés alig történt. Az EU már május elején belengette, hogy amennyiben az Egyesült Államokkal folyamatban lévő tárgyalások nem hoznak eredményt, a blokk 100 milliárd euró értékű amerikai árut sújt további vámokkal. A Bloomberg szerint az uniós büntetővámot azon felül fogják kivetni, amely már érvényben van.
Ez azért fontos, mert miután a Trump-adminisztráció 25 százalékos vámot vetett ki európai acél- és alumíniumtermékekre, az EU válaszul úgy döntött, hogy olyan ikonikus amerikai termékekre vezet be vámokat április elsejétől mint a Harley-Davidson motorok, a bourbon whisky és a farmernadrágok. Az EU ugyanakkor a hónap elején beleegyezett, hogy 90 nappal elhalasztja az intézkedések végrehajtását, miután az USA a tárgyalások idejére 20 százalékról 10 százalékra csökkentette a kölcsönös vámtarifát a legtöbb uniós export esetében. Az EU a múlt hónapban már adott egy ajánlatot Donald Trumpnak, de azzal az elnök nem volt elégedett.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.