szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németországban első ízben ítéltek el egy magas beosztású bankárt a pénzügyi válságban játszott szerepéért.

Az 59 éves Stefan Ortseifent a válság által elsőként térdre kényszerített német bank, az IKB egykori vezetőjét szándékos piaci manipuláció miatt tízhavi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a düsseldorfi tartományi bíróság. Ezen kívül 100 ezer euró megfizetésére kötelezte.

Az indoklás szerint Ortseifen a 2007. július 20-án közzétett beszámolóban a valóságosnál jobb képet festett a bank helyzetéről, egyebek mellett azt állítva, hogy bankot mindössze "egyszámjegyű milliós nagyságrendben" érintette a válság, holott ez a milliós összeg legalább három számjegyű volt. Ennek köszönhetően jelentősen nőtt a pénzintézet részvényeinek az árfolyama. Egy hét múlva viszont csődöt jelentett a bank, s csak az adófizetők pénzéből tudták megmenteni. Mintegy 10 milliárd euróval töltötték fel az IKB tőkéjét. Az IKB a német állami fejlesztési bank (KfW) 38 százalékos tulajdonában lévő kisvállalati hitelező pénzintézet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

The Washington Post: válságmegelőző szerepet szánnak az IMF-nek

Válságmegelőző szerepet szánnak a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF), amely a jövőben nemcsak akkor segítene, ha egy állam bajba jut, hanem előzetesen is segélyeket nyújtana a piacok megnyugtatására és a komolyabb gondok megelőzésére - írta pénteki számában a The Washington Post.

MTI Gazdaság

Görög válság: kedden ismét általános sztrájk

Kedden egy újabb általános sztrájk okoz jelentős fennakadásokat Görögországban: bezárnak a közhivatalok, az iskolák, a bankok, a kórházakban csak sürgősségi ellátás lesz, gyakorlatilag leáll a tömegközlekedés, törölnek 100 belföldi járatot - a nemzetközi forgalomban viszont nem lesznek fennakadások -, s várhatóan leáll majd a kompközlekedés is a szigetek felé.

MTI Gazdaság

Válság a köbön: mit tenne Roubini a görög adóssággal?

Nouriel Roubini, az ismert közgazdász professzor (mint reggel erről beszámoltunk) a Financial Timesben közzétett elemzésében a görög adósságszerkezet átalakítását szorgalmazza. Azt ugyanis szerinte – s ebben a piac is mindinkább egyetért vele – nem lehet megúszni.