szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ausztriában nem örülnek a magyar bankadónak: az ottani pénzintézetek különadójáról eddig sem tudtak megegyezni az osztrák politikusok, a magyarországi fejlemények pedig tovább nehezítik a vitát.

Az osztrák kormány 500 millió eurónyi adót szeretne beszedni a bankoktól. Az összegben már megegyeztek a kormányzó szociáldemokraták (SPÖ) és a kereszténydemokrata néppártiak (ÖVP), ám a beszedés módjában még nincs egyezség. Az SPÖ a mérlegfőösszeget szeretné adóalapnak, levonva a saját tőkét és a betétbiztosítások fiktív kiadásait, az ÖVP viszont szeretné bevonni a spekulatív és mérlegen kívüli üzleteket is.

A lap szerint a vitát nehezíti a 700 millió eurós magyar bankadó elfogadása, amelyet szintén a mérlegfőösszegre vetítenek. A osztrák bankok – erős magyar piaci jelenlétük miatt – attól tartanak, hogy a mérleg magyarországi része duplán adózik majd. Az osztrák pénzügyminisztérium szerint ugyanakkor az ÖVP verziója esetén is volna bőven lehetőség a kettős adóztatás elkerülésére, amit egyébként államközi egyezmények is szavatolnak – írja a Der Standard.

A nagyvállalatok általánosságban csoport szinten adóznak a 2004-2005-ös adóreform óta, vagyis a jogilag önálló társaságok is együtt adóznak. Ám ezzel együtt azt is lehetővé tették, hogy a vállalatok a külföldi leánycégeik veszteségeit otthon is leírhassák. Az SPÖ viszont ezt indokolatlan adóelőnynek tartja. Josef Pröll pénzügyminiszter ugyan ellenzi az említett rendelkezés eltörlését, ám bizonyos módosítások lehetőségétől nem zárkózott el.

Ragadós a magyar példa

Elképzelhető, hogy a maygar példát alapul véve a közeljövőben több térségbeli állam is bevezeti a bankadót – írja a Magyar Nemzet. Romániában és Lengyelországban már felmerült, hogy közterhet vessenek ki a pénzintézetekre és az Európai Unió is hasonló lépést fontolgat. Lengyelországban az ellenzék oldalán vetődött fel a gondolat, ám – külföldi sajtóhírek szerint – könnyen elképzelhető, hogy a lengyel kormány tetszését is elnyeri a feltehetőleg a magyarországi minta alapján megfogant ötlet. 

Magyar szakértők úgy vélik: a magyar bankadó példaértékű lehet a kelet-közép-európai térség államai számára. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője nem tartja kizártnak, hogy Lengyelország és Románia döntéshozói azt közlik majd, ha a magyarok bevezették a bankadót, országaik is megtehetik ugyanezt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kopits György: lefékezi a bankadó a növekedést

Ha megvalósul a kormány 29 pontos programja, akkor az idén teljesíthető a kitűzött hiánycél, miközben a kivetett bankadó –, amelynek nagy részét az ügyfelek fizetik meg – lefékezi a gazdasági növekedést – fejtette ki Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke egy lapinterjúban.

MTI Gazdaság

Saxo Bank: a bankadó nem oldja meg a gazdasági gondokat

A bankadóval nem oldódnak meg Magyarország gazdasági gondjai, mivel a különadó a jelentősebb bankok éves nettó árbevételét 15-18 százalékkal csökkenti, amit a bankok át fognak hárítani ügyfeleikre, akik drágábban fognak hitelhez jutni – olvasható a Saxo Bank elemzésében.

MTI Gazdaság

Bankszövetség: nem lehet az ügyfelekre hárítani a bankadót

A bankadó szükséges rossz, mértéke azonban borzasztóan magas a Magyar Bankszövetség elnöke szerint. Erdei Tamás, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója Csányi Sándorral, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójával egyetértve úgy véli: ebben az évben már képtelenség az ügyfelekre áthárítani a terheket, hiszen ők amúgy is nagyon nehéz pénzügyi körülmények között élnek.

MTI Gazdaság

Király Júlia a bankadóról és a jegybankári fizetésekről

A legtöbb országban – ahol már bevezették, vagy ahol tervezik – a bankadó pénzügyi stabilitás céljait szolgálja, míg nálunk költségvetési lyukat töm be – jelentette ki Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke az origo.hu-nak hétfőn adott interjúban a múlt héten megszavazott intézkedés körül kialakult vitáról.

MTI Gazdaság

EKB: aggályos a bankadó és a devizahitelek betiltása

Az Európai Központi Bank (EKB) szerint aggályok merülnek fel a pénzintézeti különadóval kapcsolatban, a magánszemélyek esetében a devizaalapú hitelek jelzálogfedezetének megtiltása pedig ellentétes lehet az Európai Unióról (EU) szóló szerződéssel. A frankfurti intézmény a magyar kormány kérésére véleményezte a 29 pontos gazdasági akcióterv pénzügyi tárgyú elemeit.

HVG Gazdaság

Az OTP korábban populista lépésnek nevezte a bankadót

Miközben Csányi Sándor ma belátja, hogy a bankoknak is áldozatot kell hozniuk, 2004-ben bankja, az OTP még populista lépésnek nevezte a bankadót, s kilátásba helyezte, hogy azt részben az ügyfelekre hárítja - olvasható a legfrissebb HVG-ben.