szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország legalább ötmillió tonna, sőt esetleg ennél is több gabona importját fontolgatja - jelentette csütörtökön a Vedomoszty című üzleti lap két nagy exportőrre hivatkozva, de a mezőgazdasági minisztériumban cáfolták a hírt.

A lap értesülése szerint a kormány elsősorban az úgynevezett "közeli külföldön", más szóval a volt szovjet köztársaságokban, s ezen belül főként Kazahsztánban vásárolna gabonát.

Oleg Akszjonov, a mezőgazdasági minisztérium szóvivője azonban cáfolta, hogy felmerült volna az import.

Oroszországban a 2010-11-es mezőgazdasági évben a becslések szerint belső felhasználásra 77-78 millió tonna gabona szükséges. Az idei szükséglet azonban felülmúlhatja a korábbi becsléseket, mert az aszály miatt az egyéb takarmánynövényekből is kevesebb termett, ezért a tenyésztőknek a szokásosnál több gabonára lesz szüksége. A tavalyról maradt tartalék július 1-én 21,7 millió tonnát tett ki, de ebből az exporttilalom bejelentése és augusztus 15-i életbe lépése közötti időszakban 3,6 millió tonnát szállítottak külföldre, vagyis minimum 59,9 millió tonnára van szükség.

Az idei termésre vonatkozó legderűlátóbb előrejelzés szerint 70-75 millió tonnát takarítanak be, a legborúlátóbb becslések 59,5-63,5 millió tonnával számolnak: a mezőgazdasági minisztérium legutóbbi előrejelzése szerint pedig 60-67 millió tonna várható.

A szakértők szerint mindaddig nem lehet dönteni az importról, amíg nem világos, mennyi gabona termett. Szibériában a betakarítás csak szeptember végén fejeződik be.

Oroszország minden évben importál mintegy 1,5 millió tonna gabonát, a tavalyi több mint 97 millió tonnás termés mellett mindössze 400 ezer tonnát hozott be, s az utóbbi évben a legnagyobb behozatalra a 2000. naptári évben volt szükség: akkor 64,8 millió tonna termett és 4,68 millió tonnát importáltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Oroszországban esik a gabona ára

Oroszországban a gabonára augusztus 15-én életbe lépett exporttilalom nyomán esnek az árak, de a kereskedelem gyakorlatilag leállt, s szakértők szerint a termés még a legutóbbi előrejelzésnél – 60-65 millió tonnánál – is kevesebb lesz, az árak tényleges stabilizálódása pedig legkorábban szeptember közepén várható.

MTI Gazdaság

Az orosz gabonaexport-tilalom: kipányváznák az árakat

Az orosz gabonaexport leállítása, amelyet Vlagyimir Putyin kormányfő rendelt el csütörtökön, elsősorban a belföldi áremelkedés megfékezését szolgálja, a szakértők azonban abban értenek egyet, hogy ezzel a termelők járnak rosszul, a kereskedők jól, viszont nem tudni, milyen hatással lesz az árakra.