szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pénzügyi válság és az azt követő recesszió egyik hatásaként gyorsuló ütemben csökken a fejlett ipari térség súlya a világgazdaságban, és ugyanilyen ütemben nő a nagy feltörekvő gazdaságok részesedése a globális termelésből – áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző központ hétfőn kiadott új tanulmányában.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint a legfejlettebb iparosodott gazdaságok alkotta OECD-csoport részaránya a világgazdasági összkibocsátásból 2004-ben 77,1 százalék volt, ám a cég előrejelzése szerint 2015-ig ez 65,7 százalékra zsugorodik.

Az OECD-átlagon belül az Egyesült Államok a globális GDP-érték 25,3 százalékát adta 2007-ben, a pénzügyi válság előtti utolsó „békeévben”; a CEBR ugyanakkor azzal számol, hogy az amerikai gazdaság aránya a bruttó világgazdasági kibocsátási értékből öt év múlva már csak 22,6 százalék lesz.

A világ más nagy gazdasági erőcentrumaiban is hasonló folyamat várható. A prognózis szerint Németországnak, amely a válság előtt 6,1 százaléknyit adott a globális GDP-hez, 2015-ben már csak 5,3 százalékos részesedése lesz. Nagy-Britannia részaránya 4,0 százalékról 3,3 százalékra, Japáné 9,4 százalékról 7,7 százalékra esik vissza ugyanezen időszakban.

Sanghaj. Egyre növekvő súly

Mindeközben Kína részaránya a három éve mért 7,0 százalékról várhatóan 11,4 százalékra emelkedik – jósolják a CEBR szakértői. A ház szerint a másik ázsiai felzárkózó óriás, India részesedése a világgazdaság összesített termelési értékéből 2007-ben 1,9 százalék volt, 2015-ig azonban 2,9 százalékra növekszik. A CEBR tanulmányának szerzői azzal számolnak, hogy az indiai gazdaság összkibocsátása az idén meghaladja Oroszországét, jövőre pedig Kanadáét. A feltörekvő gazdaságok növekvő globális szerepére más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő néhány hete Londonban kiadott féléves globális előrejelzésében azt írta: javulnak ugyan a világgazdaság idei növekedési kilátásai, de a fő hajtóerőt a legnagyobb felzárkózó gazdaságok adják, amelyek növekedési üteme az idén várhatóan csaknem négyszeresen haladja meg a vezető ipari gazdaságokét.

A Fitch az új prognózisban az addigi 2,8 százalékról 3,1 százalékra javította az idei év egészére szóló világgazdasági növekedési előrejelzését. A cég szerint a globális növekedés egyik motorja a négy legnagyobb felzárkózó gazdaság - Brazília, Oroszország, India és Kína (angol rövidítéssel a BRIC-országok) –, amelyek együttes átlagos növekedési ütemét 2010-ben a hitelminősítő 8,1 százalékosra valószínűsíti a tavalyi 4,4 százalékos GDP-plusz után.

A Fitch Ratings a legnagyobb fejlett ipari hatalmak csoportjában – az Egyesült Államokban, az euróövezetben, Japánban és Nagy-Britanniában – az idén ugyanakkor átlagosan 2,2 százalékos növekedést vár a tavalyi 3,6 százalékos visszaesés után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az IMF pozitívabban látja a globális gazdaság helyzetét

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) följavítja az idei és a jövő évi globális GDP-alakulással kapcsolatos előrejelzését. Erről az O Estado de S. Paulo című brazil lap számolt be keddi számában a valutaalap helyettes igazgatójára hivatkozva.

hvg.hu Gazdaság

Négy éve nem volt ilyen aktív a globális feldolgozó ipar mint most

Csaknem négy éve nem tapasztalt aktivitást mutat a világgazdaság feldolgozóipari szektora, és két év óta első ízben nőtt az ágazatban a foglalkoztatás is - ez derül ki az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport által összeállított legutóbbi globális gyáripari beszerzőmenedzser-index (PMI) adataiból.

hvg.hu Gazdaság

Magyarország 22 évnyi nemzeti jövedelme tűnt el a válságban

A 2010-el lezáruló három évben a válság összesen 600 milliárd dollárral kevesebb kárt okoz, mint várták, mert a világgazdaság gyorsabban növekedett a prognosztizáltnál. A krízis miatt így is 3400 milliárd dollár veszteséget kell elkönyvelni – közölte becslését a Nemzetközi Valutaalap (IMF).