szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A génkezelt növények (GMO) melletti lobbizással vádolják Brüsszelben Bánáti Diánát, az importengedélyek kiadásáért felelős ügynökség, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) elnökét – írta szerdán a Libération.

A Liberation és José Bové vádjai. A baloldali francia napilap terjedelmes írása szerint a testület magyar vezetője önéletrajzában úgy kisebbítette az International Life Sciences Institute-ben (ILSI) korábban végzett tevékenységét, hogy eltitkolta a szervezet európai ágánál betöltött igazgató tanácsi tagságát. José Bové, a Zöldek francia európai parlamenti képviselője „botrányos érdekkonfliktusról” beszélt a lapnak, szerinte az "ILSI az agrobiznisz lobbija” és Bánáti azonnali lemondását követelte. Elmondása szerint július 14-én figyelmeztette a helyzetre az Európai Bizottságot, de azóta még nem kapott választ. A lap megkeresésére sem az Európai Bizottság, sem az EFSA nem kívánta kommentálni a vádakat.

Bánáti Diána. A zöldek vörös posztója
MTA

A Libération szerint az Európai Bizottság mindig is támogatta a géntechnológiával módosított (GM) növényeket, amelynek bizonyítéka, hogy 1998 óta 125 engedélyt adott ki, s egyetlen elutasítás sem született, leszámítva azt a hat pályázatot, amelyet maguk a gyártók vontak vissza. Az uniós szervezetek a lap szerint szisztematikusan figyelmen kívül hagyják a kutatók, a nemzeti egészségügyi hatóságok vagy a környezetvédelmi egyesületek által megfogalmazott ellenvetéseket. Az Európai Bizottság olyan személyekkel töltötte meg a hatóságot, akik a génkezelt növények elkötelezett hívei, „ha nem egyenesen az iparból érkeztek” – fogalmazott a lap.

Bánáti Diána – aki Magyarországon a Központi Élelmiszer-tudományi Kutatóintézet főigazgatója – 2006 óta tagja az EFSA igazgatói tanácsának, amely 2008-ban választotta elnökévé. Idén júliusban pedig megerősítették a posztján. A szervezet elvileg független tudományos tanácsokkal szolgál az agrárium és az élelmiszeripar valamennyi területén. A Libération szerint valójában a saját tagjainak véleményét tünteti fel a hatóság álláspontjának, márpedig a tagok között valamennyi nagy, génkezelt terményeket előállító cég (Monsanto, Syngenta, Bayer, BASF) szószólója megtalálható.

José Bové, francia zöld képviselő: "Botrányos érdekkonfliktus..."
enviro2b.com

A környezetvédők a kezdetektől ostorozzák az EFSA működését, amely egyetlen tanulmányt sem maga készít, hanem a kizárólag a gyártók által rendelkezésére bocsátott kutatásokra támaszkodik, amelyeknek az a célja, hogy bizonyítsák az egyes termékek ártalmatlan voltát. A hosszú távú kockázatokról pedig semmilyen felmérést nem követel meg az EFSA.

A lap következtése szerint az EFSA összetétele a magyarázat arra, hogy a hatóság kizárólag pozitív véleményeket ad ki a génkezelt növényekről. Bánáti Diána esete ugyanis nem egyedi. Suzy Renckens, az EFSA génkezelt termékekért felelős volt igazgatója április óta a Syngentánál dolgozik. A Harry Kuiper, az ügynökség GM növényekkel foglalkozó tudományos tanácsának jelenlegi elnöke pedig annak az Európai Unió által támogatott projektnek, az Entransfoodnak a koordinátora, amely a génkezelt termékeknek az uniós piacra történő bevezetésével és az európai ipar versenyképessé tételével foglalkozik – írta a Libération.

Az ügyben megszólalt a Greenpeace is. Tömöri Balázs a szervezet kampányfelelőse kijelentette: arra kérik Bánáti Diánát, hogy összeférhetetlenség miatt haladéktalanul mondjon le az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal igazgatótanácsának elnöki posztjáról. Az aktivista szerint nem tartható fenn tovább, hogy azok engedélyezzék a génmódosított növények termesztését Európában, akik szoros kapcsolatot ápolnak az ezek elterjesztésében érdekelt ipari szereplőkkel. A Greenpeace arra kéri a magyar kormányt, hogy azonnal cselekedjen annak érdekében, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal civilek, gazdák, környezetvédelmi miniszterek által évek óta követelt teljes reformja minél előbb történjen meg. Amíg ez nem valósul meg, addig minden génmódosított szervezet engedélyezését be kell fagyasztani, a magyar kormánynak meg kell követelnie az Európai Bizottságtól, hogy az erre vonatkozó moratóriumot megalkossa – írja a Greenpeace.

Cáfol az EFSA és az érintett. Bánáti Diána kinevezése az Európai Unióban bevett szabályoknak megfelelően történt az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) egyik fontos posztjára, és az Európai Bizottság „elégedett” az eljárással – jelentette ki szerdán Brüsszelben a testület szóvivője. Frédéric Vincent arra a francia lapértesülésre reagált, amely szerint Brüsszelben a génkezelt növények melletti lobbizással vádolják a magyar szakembert.

A szóvivő emlékeztetett rá, hogy Bánáti kinevezését az Európai Bizottság szűk listája alapján az uniós tagországokat képviselő tanács hagyta jóvá, majd rábólintott az Európai Parlament is. Arra a kérdésre, hogy az illetékes valóban meghamisította-e az életrajzát, mint azt a francia lap állítja, a szóvivő azt válaszolta, hogy az életrajz olvasható az interneten, és a bizottság elégedett azzal a procedúrával, amelynek nyomán Bánátit kinevezték. Emlékeztetett arra is, hogy, hogy a Bánáti Diána elnökölte testület adminisztrációs kérdésekkel foglalkozik, közvetlenül nincs hatása az EFSA készítette tudományos állásfoglalásokra.

Bánáti Diána szerkesztőségünknek külön is cáfolta a személyét ért vádakat, s azokat légből kapottnak minősítette. Közölte azt is, hogy sohasem volt a génmódosított szervezetek (GMO) támogatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Bizonytalan hatású génmódosított növényeket engedélyeztek

Miközben az Európai Bizottság (EB) kedden bejelentette, hogy a jövőben a tagállamokra bízná a génmódosított növények termesztésének engedélyezését, egyúttal rábólintott négyféle genetikailag módosított termény uniós piacra engedésére.

MTI Plázs

A Danone elismeri, joghurtjainak nincsenek egészségi előnyei

Megváltoztatja Activia és Actimel márkájú joghurtjainak reklámját a francia Danone élelmiszeróriás, miután sikertelenül próbálta elismertetni, hogy fogyasztásuk egészségügyi előnyökkel jár. A Danone Kft. viszont azt állítja: teljesen biztosak az Actimel és az Activia tudományos hátterében, a "fogyasztók milliói világszerte tudják bizonyítani az egészségre ható jótékony hatásokat".

MTI Tech

Megél a mezőn a génmódosított repce

Amerikai kutatóknak első ízben sikerült bizonyítaniuk, hogy az Egyesült Államokban vadon is megélnek genetikailag módosított növények.

MTI Tech

Zöldek bírálják a GMO-kukoricát biztonságosnak nyilvánító tanulmányt

A Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) alapjaiban hibásnak tartja az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) álláspontját, amely az Európában egyedül engedélyezett genetikailag módosított (GM) kukoricát biztonságosnak nyilvánította - közölték a zöld szervezetek.