szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál kedvezőbben alakult szeptemberben az eurózóna külkereskedelmi egyenlege, a közös európai valutát használó 16 ország 2,9 milliárd eurós többlettel zárt - derül ki az Eurostat hétfőn közzétett előzetes adataiból. Az EU egészében tovább, 11,7 milliárd euróra nőtt a külkereskedelem hiánya.

A kedvező szeptemberi adat azután érkezett, hogy idén augusztusban az euróövezet külkereskedelme nagy meglepetésre 5 milliárd eurós hiányt mutatott, többet, mint egy évvel korábban (1,7 milliárd euró). Tavaly szeptemberben 1,4 milliárd euró többlettel zárt az eurózóna külkereskedelme. Idén szeptemberben a szezonális hatásoktól megtisztított export 0,6 százalékkal nőtt az előhőz hónaphoz viszonyítva , míg az import értéke 2,5 százalékkal csökkent. 

Az Unió összes tagállamát tekintve a külkereskedelem szeptemberi hiánya tovább nőtt az egy évvel korábbi -10,5 milliárd euróról. Idén augusztusban az egyenleg -17,7 milliárd euró volt az egy évvel korábbi -11,2 milliárd euróhoz képest. Szeptemberben az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal nőtt az export korrigált mutatója, miközben az import 1,5 százalékkal esett. 

A januártól augusztusig terjedő időszakban, az Európai Unió egészére vonatkozóan, az energiaipari termékek külkereskedelmének hiánya -190,7 milliárd euróra nőtt az egy évvel ezelőtti -152,2 milliárd euróhoz képest. Ezzel szemben, a termelőipar többlete 112,2 milliárd euróra nőtt a 2009. évi 99,9 milliárd euróról. Az év első nyolc hónapjában a kereskedelem értéke valamennyi nagy partner esetében nőtt. Az Unió tagállamai nagyobb exportot könyvelhettek el Brazília (+54 százalék), Kína (+39 százalék) és Törökország felé (+36 százalék), míg nőtt az Oroszországból (+42 százalék), Kínából (+28 százalék) és Indiából (+27 százalék) érkező termékek értéke. 

A EU külkereskedelmi egyenlege az első nyolc hónapban tovább javult az Egyesült Államok (+45,3 milliárd euró az egy évvel korábbi +26,9 milliárdhoz képest), Svájc (+12,0 milliárd euró a tavalyi +9,1 milliárdhoz képest), valamint Törökország felé (+10,9 milliárd euró az előző évi +4,8 milliárd euró után). A hiány nőtt Kína (-103,8 milliárd euró -85,2 milliárd után), Oroszország (-47,7 milliárd euró a tavalyi -29,3 százalékhoz képest), Norvégia (-24,5 milliárd euró az egy évvel ezelőtti -21,9 milliárd után) és Dél-Korea felé (-8,1 milliárd euró a 2009. évi -7,5 milliárd euróhoz képest). A Japánnal folytatott kereskedelem egyenlege közel változatlan maradt (-14 milliárd euró az egy évvel korábbi -13,9 milliárd euró után). 

A januártól augusztusig terjedő időszakban az EU tagállamai közül Németország mutatta fel a legnagyobb külkereskedelmi többletet (+96,7 milliárd euró). Magas többlettel zárt Írország (+27,8 milliárd euró), Hollandia (+25,1 milliárd euró) és Belgium is (+10,7 milliárd euró). A legnagyobb deficittel az Egyesült Királyság rendelkezett (-74,1 milliárd euró). A rangsorban követi Franciaország (-40,1 milliárd euró), Spanyolország (-34,6 milliárd euró), Görögország (-15,6 milliárd euró), Olaszország (-15,5 milliárd euró) és Portugália (-13,0 milliárd euró). Magyarország külkereskedelmi többlete a 2009. évi 2,1 milliárd euróról 3,5 milliárdra nőtt az idei év első nyolc hónapjában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OECD lassabb növekedésre számít mint korábban

A kilábalás üteme lassabb lesz a vártnál a gazdaságilag fejlett országokat tömörítő OECD szerint is: jövő évre szóló mostani előrejelzésében az OECD országcsoport 33 államára már csak 2,0-2,5 százalékos növekedéssel számol a korábban jelzett 2,8 százalékos átlag helyett.

MTI Gazdaság

Tovább csökkent a fellendülés üteme az euróövezetben

Októberben tovább csökkent a gazdasági kilábalás lendülete az euróövezetben. A feldolgozóipar ugyan a várakozásokkal ellentétben növekedett, a szolgáltatási szektor viszont gyengén teljesített és lefékezte az egész gazdaságot egy csütörtökön bemutatott kutatás eredményei szerint.

MTI Gazdaság

Stagnál a forint

A dollár folytatta erősödését, míg az eurót az euróövezet pénzügyi szilárdságával szemben újból feltámadt kételyek tartják nyomás alatt. A forint árfolyama a péntek esti szint körül stagnált a hét végén.