szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Déli Jolotany gázmező tartalékait türkmenisztáni geológusok 21 ezermilliárd köbméterre becsülik – áll abban az üdvözletben, amelyet Gurbanguly Berdimukhamedow türkmenisztáni elnök intézett szerdán az Asgabatban Türkmenisztán olaja és gáza címmel megnyílt nemzetközi kiállítás résztvevőihez.

A kiállításon a nagy türkmén állami cégek mellett európai és más országokból mintegy 160 kiállító vesz részt. Korábban a világon a 4-5. helyen álló Déli Jolotany gázmező tartalékairól 14 ezer milliárd, majd szeptemberben 18 ezer milliárd köbméteres adatot tettek közzé. A nagyságrend különösen Európa számára jelentős, mert innen várják az európai gázimport diverzifikálása céljából Oroszország elkerülésével épülő Nabucco vezeték ellátásának javát.

Türkmenisztán törekszik gázexportja divezifikálására, amióta korábbi legnagyobb vásárlója, a Gazprom tavaly tavasszal radikálisan csökkentette az átvételt az európai szükséglet csökkenésére hivatkozva.

Kína felé már megépült egy vezeték, s kapacitását évi 60 milliárd köbméterre tervezik bővíteni. Irán évi 20 milliárd köbméterre növelte átvételét, tárgyalások folynak Türkmenisztán, Irán és a Perzsa-öböl menti arab országok exportban való együttműködéséről, és egy Afganisztánon és Pakisztánon át Indiába menő vezeték (TAPI) építéséről is.

A Nabucco pedig a megvalósulás felé halad. Asgabat a keleti lelőhelyektől saját erőből épít vezetéket a Kaszpi-tengerig - ebben korábban részt szándékozott venni Oroszország -, és Azerbajdzsánnal tárgyal a gáz eljuttatásáról Törökországba, a Nabuccóhoz. A Gazprom olasz, német és osztrák partnerei a Kaszpi-tengeren átmenő vezeték építésén fáradoznak, és az olasz ENI gázsűrítő üzem építésére tett javaslatot.

A Kommerszant című orosz lap október végi megállapítása szerint Oroszország gyakorlatilag nem szerepel Asgabat gázexport-terveiben. A türkmének nem tudják megbocsátani, hogy a Gazprom követelte a mennyiség vagy az ár csökkentését, megszegte ígéretét, hogy részt vesz a Kaszpi-tenger mentén haladó, Oroszországba tartó vezeték építésében, és megpróbálta rákényszeríteni Türkmenisztánt, hogy ne vegyen részt a Nabuccóban. A Gazprom az átvételt nem tudja és nem akarja növelni, Oroszország saját területét nem engedi át  Türkmenisztán európai exportját, mivel nem ratifikálta az európai energiachartát, a Gazprom őrzi monopóliumát, s így Moszkvának nem maradt eszköze, amellyel hatni tudna Asgabatra.

Berdimuhammedow korábban elmondta: országa mielőbb szeretne
kilépni az európai piacra, ezért üdvözli az Oroszországot elkerülő Nabucco vezeték megépülését. Európa elsősorban a magas gázárakkal vonzza Asgabatot. Miközben Kína ezer köbméterenként 120-165 dollárért, Irán 170, és a Gazprom 190 dollárért veszi a türkmenisztáni gázt, addig a Gazprom Európában hosszú távú szerződésekkel ezer köbméterenként 305-310 dollárért adja el a gázt, amely még a szabad piacon is mintegy 267 dollárba kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A kínaiak elszipkázzák a türkmén gázt az oroszok elől

Kína és Türkmenisztán gázszövetségre lépett: a Li Ke-csiang kínai miniszterelnök-helyettes és Gurbanguli Berdimuhamedov türkmén államfő által aláírt megállapodások értelmében Kína 3 milliárd dolláros hitelt nyújt Asgabatnak az ország legnagyobb földgázmezőjének kiaknázására, s a kitermelt gáz egy még idén megnyíló vezetéken Kínába áramlik.