szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Simor András szerint az együttműködés a kormány és a jegybank között jobb gazdaságot, jobb befektetői klímát és alacsonyabb kockázati felárat hozhat. A jegybankelnök azt is elmondta, hogy a tb-rendszerbe visszatérő magánnyugdíj-pénztári tagok megtakarításainak felhasználása a költségvetési kiadások csökkentésére indirekt módon 500 milliárd forinttal növeli az államadósságot.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a Klub Rádióban szerdán beszélt erről, megismételve a korábbi kijelentéseit, amelyekben kifogásolta, hogy a költségvetési törvényjavaslatról és más, a jegybankot érintő jogszabálytervezetekről a kormány nem kérte ki a jegybank véleményét. Utalt arra is, hogy az egyeztetés törvényi kötelezettség, és az előző kormányok idején a jegybanki szakértők ott voltak a közigazgatási egyeztetéseken, illetve ő maga a kormányüléseken, amikor ilyen jogszabálytervezetekről tárgyaltak. 

A jegybankelnök szerint fontos az, hogy egy kormány gazdaságpolitikáját olyan független szervezetek, mint a jegybank vagy a költségvetési tanács véleményezzék. A befektetők szemszögéből az ilyen vélemények hitelesíthetik egy ország gazdaságpolitikáját, ha azok nem állnak szöges ellentétben a kormányzati gazdaságpolitikával. Igaz ez akkor is, ha a vélemények kritikai megjegyzéseket is tartalmaznak akár 10-20-30 százalékban - tette hozzá Simor András.

A jövő évi költségvetést illető jegybanki kritikai vélemények közül megemlítette, hogy a különadók, amennyiben azokat teljes mértékben áthárítanák a vállalkozások a vásárlókra, akkor 1 százalékkal növelnék az inflációt, a jegybanki szakértők szerint bár erre nem lesz lehetőségük, de 0,3 százalékpontos inflációnövelő hatásukkal azért számolni kell. Megjegyezte azt is, hogy a tb-rendszerbe visszatérő magánnyugdíj-pénztári tagok megtakarításainak felhasználása a költségvetési kiadások csökkentésére indirekt módon 500 milliárd forinttal növeli az államadósságot. Az is érdekes még szerinte a pénzügyi stabilitás szempontjából, hogy az állam miként ellentételezi a maradó magánnyugdíj-pénztári tagoknak a tagdíjak 14 havi átirányítását.

Simor András végezetül arra felvetésre, hogy kitölte-e a hivatali idejét, kijelentette: "Hiszek abban, hogy ennek az országnak független jegybankra szüksége van, hiszek a jegybank missziójában, az árstabilitásban, nekem ezt végig kell csinálnom."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

portfolio.hu/HírTV Gazdaság

A jegybankelnök elárulja, mitől fél

Nem attól félünk, hogy a jövő évi hiány nem fog teljesülni, attól tartunk, hogy amikor ezek az átmeneti adók kifutnak, akkor kevés lesz a költségvetés bevétele és egy újabb nagy hiány fog teremtődni, amit valahogy ellensúlyozni kell - mondta a HírTV Kontraszt című műsorában Simor András.

MTI Gazdaság

Simor: a jövő évi strukturális hiány 4,5 százalék lehet

Miközben jövőre a GDP arányos eredményszemléletű hiány bizonyosan 3 százalék alá kerül, a strukturális deficit az idei 2,5 százalékról 4,5 százalékra emelkedik - jelentette ki a 2011. évi költségvetést elemezve Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a csütörtöki budapesti tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Simor: 8-10 év kell a külső adósság normalizálásához

Simor András szerint 8-10 év szigorú fiskális politika és évi közel 4 százalékos GDP-arányos külkereskedelmi többlet kell ahhoz, hogy Magyarország külső államadóssága a regionális társakéhoz hasonló kezelhető szintre kerüljön.

MTI Itthon

Simor és Király eleget tett Réthelyi kérésének

A Magyar Nemzet információ szerint Simor András jegybankelnök és Király Júlia, az MNB alelnöke is önként lemondott a felsőoktatási intézményekben betöltött gazdasági tanácsi tagságáról.