szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A háztartási energiafogyasztók 81 százaléka nem ért egyet az energiaszolgáltatók privatizációjával, 15 százalékos kisebbségben vannak azok, akik szerint előnyös volt az ágazat másfél évtizeddel ezelőtti privatizációja - derült ki az energiainfo.hu és a Forsense által végzett reprezentatív közvélemény-kutatásból.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott összefoglaló szerint a pártpreferenciákat vizsgálva a Jobbik szavazói 92 százalékban ellenzik a magánosítást, míg az LMP táborába tartozók között a legnagyobb, de itt is csak 25 százalékos a privatizációpártiak aránya. A megkérdezettek mindössze 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyértelműen támogatja privatizációt. 

A Forsense kutatóintézet és az energiainfo.hu internetes szakmai portál- közös kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2010 novemberében, országosan 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személy megkérdezésével. A minta összetétele a legfontosabb szempontok szerint megfelel a felnőtt magyar lakosság arányainak. Az elemzésben közölt adatok nagy valószínűséggel legfeljebb plusz-mínusz 3,1 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna. 

A nemzetközi adatok ismeretében a kapott arányok nem is olyan meglepőek - idézi a közlemény Drucker Györgyöt, az energiainfo.hu vezető elemzőjét. Az Európai Értékrend Vizsgálat (EVS) összehasonlító adatai alapján az állami tulajdon preferálása általános európai - főleg kelet-európai -  tendencia az elmúlt két évtizedben. Magyarországon az európai és a kelet-európai átlagnál is magasabb az állami ellenőrzés és az állami tulajdon növelésével egyetértők szintje. Európában elsősorban Romániában, Bulgáriában, Oroszországban, Ukrajnában, Moldáviában, Örményországban, továbbá Montenegróban, Szerbiában, Boszniában, valamint Görögországban és Németország keleti tartományaiban tapasztalható az állami szerepvállalást támogatók ilyen magas aránya.

A felmérés demográfiai összefüggéseit vizsgálva kiderül, hogy a magántőke jelenlétének megítélése az iskolai végzettséggel és az életkorral van legszorosabb összefüggésben. Minél magasabb valakinek a végzettsége, és minél fiatalabb annál inkább jellemző, hogy egyetért az energiaszektor privatizációjával, vagy legalább is kevésbé utasítja el. A fiatalok, a legalább középosztályba tartozók, és a nagyvárosok lakosai az átlagot néhány százalékponttal meghaladóan támogatják a privatizációt - állapítja meg az energiainfo.hu és a Forsense vizsgálata. 

Az energiainfo.hu és a Forsense egy évvel ez előtt szakmai körben is végzett kutatást a magánosítás megítéléséről - emlékeztet Drucker György. A háromszáz megkérdezett ágazati szakember közül mindössze minden ötödik értékelte egyértelműen pozitívan az energiaipar privatizációját, jóllehet általában támogatják a magántőke jelenlétét a közműszolgáltatásokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!